Ako nisi dobar za direktora, možeš biti vršilac dužnosti

Na čelu velikog broja javnih preduzeća i institucija (agencija i fondova) u Republici Srpskoj nalaze se “vršioci dužnosti (v.d.)”, koji se na te pozicije najčešće imenuju bez provođenja definisanih zakonskih procedura. Kapmanja Udruženja građana „Restart“ pokazala je da kada partijski kadrovi ne ispunjavaju zakonom propisane uslove, oni se postave za vršioca dužnosti zato što je tu zakon fleksibilan i dozvoljava da neko ko ima slabije kvalifikacije može biti V.D.

Kampanjom „VD direktori“, UG Restart Srpska dokazalo je da se vršioci dužnosti postavljaju po pilitičkoj liniji.

„ Ja ću ovdje spomenuti i izjavu premijera RS Radovana Viškovića koji je pred kamerama prije nekoliko godina izjavio da kada neko ne ispunjava uslove da bude direktor, oni (Vlada) ga postave za vršioca dužnosti“, navodi Stefan Blagić iz Restart-a.

Projekat pod nazivom „V.D. direktori“ je završen, a isti je, kako pojašnjava Blagić, pokazao zaista mnogo toga.

„ Partije maksimalno zloupotrebljavaju ovakve pravne propise i na taj način vrše dva paralelna procesa. Prvo je da kontrolišu i ucjenjuju svoje direktore i drugo, mnogo opasnije da otvaraju ogroman prostor za korupciju koja se nesumnjivo dešava“, kaže Blagić.

Blagić napominje da su tokom kampanje uočili da kadrovi ostaju na pozicijama vršioca dužnosti i po nekoliko godina, a najbolji primjer za to je, ilustruje Blagić,  g. Kusturić, koji je na čelu Fonda zdravstva u v.d. statusu već blizu osam godina.

„Na kraju, bitno je istaći da je u normalnim sistemima postavljanje vršioca dužnosti nešto što je sasvim prirodno, npr. kada redovni direktor da otkaz, premine, ili se na bilo koji način odrekne direktorske funkcije, onda se postavlja vršilac dužnosti koji bi trebalo da bude na toj poziciji dok se ne izabere novi direktor (najčešće 3 do šest mjeseci). Međutim, kod nas vršioci dužnosti, kako sam rekao, ostaju godinama u tom svojstvu“, zaključuje on.

Projekat je imao za cilj doprinijeti sprečavanju (zlo)upotrebe instituta v.d. direktora u javnim preduzećima i ustanovama u Republici Srpskoj, kroz saradnju sa mrežom drugih OCD i šire javnosti. Pored toga, Restart se zalaže i za unaprijeđenje zakonske regulative u vezi sa zakonom o sistemu javnih službi u Republici Srpskoj, ali i za unaprijeđenje antikorupcijskog aktivizam građana kako bi iste kroz gerila i lepezu lazličitih PR taktika upoznali sa svim radnjama koje sprovode VD direktori u toku svog mandata, a koje upućuju na korupciju i malverzacije.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Gašenje domena zvaničnih sajtova, američke sankcije zbog kojih su nedostupni zapadni licencirani programi i komponente, te strah da su im službeni kanali digitalne komunikacije kompromitovani,...