Dodik najveći negator genocida, prema izvještaju Memorijalnog centra Srebrenica

Milorad Dodik najveći je negator genocida u Srebrenici, objavljeno je ovo u trećem izvještaju Memorijalnog centra Srebrenica. Dodik je čak 11 puta javno na različite načine negirao genocid koji je počinila Vojska Republike Srpske, 1995. godine.

Foto: šg

Izvještaj obuhvata objave medija na internetu i izjave javnih ličnosti u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori koje negiraju, minimiziraju, relativiziraju ili na drugi način izvrću činjenice o genocidu u Srebrenici.

U izvještaju je zabilježeno 90 slučajeva negiranja genocida u Srebrenici u periodu od maja 2022. do maja 2023 godine, između ostalog je navedeno i kako je poricanje genocida u Srebrenici srpskih dužnosnika i medija u BiH i na Balkanu značajno oslabilo tokom prošle godine, ali je još uvijek prisutno.

Negiranje genocida kažnjivo je prema Krivičnom zakonu BiH, nakon odluke bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka iz 2021.

U Tužilaštvu BiH od 2021. godine evidentiran je 71 predmet koji se odnosi na krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti u vezi s negiranjem genocida, ali ova institucija nije zaprimila nijedan izvještaj o učinjenom krivičnom djelu od bilo kojeg policijskog organa, sa dokazima, iskazima svjedoka i svim što je potrebno za procesuiranje. Prijave uglavnom dolaze od građana ili nevladinih organizacija.

Zbog svega toga dosad nije podignuta nijedna optužnica za negiranje genocida, rekli su u julu 2023. iz Tužilaštva.

Osim Dodika, među negatorima genocida našli su se i Zoran Milanović predsjednik Hrvatske, Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH te Nenad Kecmanović, penzionisani profesor i bivši savjetnik Milorada Dodika.

Poražavajuće je da se najviše slučajeva negiranja genocida dešava u mjesecu julu kada se obilježava godišnjica i komemoracija žrtvama genocida.

Genocid na području Srebrenice, koja je bila zaštićena zona Ujeinjenih nacija, potvrđen je pravomoćnim presudama međunarodnih sudova, kao i pravosudnih institucija u regionu.

Presudama je činjenično, temeljeno na relevantnim materijalnim dokazima, svjedočenjima i vještačenjima, verificiran najteži zločin i jedini genocid počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

Prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno više od 8.000 Bošnjaka

Za genocid i zločine u Srebenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

Zločini su pred Haškim sudom, ali i domaćim sudovima okarakterisani kao genocid, jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
RSE

RSE

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Predsjednik RS-a Milorad Dodik koji „godinama želi” da otcijepi ovaj entitet od države Bosne i Hercgovine. Ako se rezolucija usvoji, kaže, Srbi će se povući iz svih...
Zanimljiv je karakter savezništva Dodika i Čovića, dvojice etničkih lidera (SNSD-a i HDZ-a) koji traje već godinama. Spaja ih istinski prezir prema „Bošnjacima, muslimanima, Turcima,...
Kada bi bili krajnje cinični, mogli bismo reći da je sama RS jedan veliki strani plaćenik. Sve ovo ima za cilj da stvori, ili bar...
"Mislim da se unazad 30 godina, koliko traje taj proces suočavanja s prošlošću, zaista kod ljudi stvorio jedan ogroman umor, a da oni apsolutno nisu...