Esad Bajtal: Sevdalinka se temelji na “logici srca o kojoj razum ništa ne zna”

Bajtal je istakao da sevdalinka svoje prividno iracionalne zasade temelji na "logici srca o kojoj razum ništa ne zna" (B.Pascall), postajući time "religija ljubavi, odnosno religija ženskog srca, koju, zajedno sa ženama propovjedaju, odnosno pjevaju i sami muškarci. Čineći to nerijetko gorljivije i od samih žena". Jer, kako smo također mogli čuti "muškim okom gledano, sve na ženi je pogubno neodoljivo. I čim se pojavi na momačkom horizontu, nastaje drama neodoljive čežnje i očaja".

Ustupljena fotografija

Kulturno-informativni centar Ambasade Bosne i Hercegovine u Zagrebu, dana 20.03.2024. godine organizirao je tribinu: PARADOKSI, dramatika i tragika SEVDALINKE. Gost-predavač bio je akademik, dr. Esad Bajtal, recezent i pisac predgovora i brojnih stručnih knjiga iz oblasti kulture, umjetnosti i humanističkih znanosti.

Na predavanju uz mnoštvo analitičkih posredovanih stihova  sevdalinke, dr. Bajtal je istakao da sevdalinka svoje prividno iracionalne zasade temelji na “logici srca o kojoj razum ništa ne zna” (B.Pascall), postajući time “religija ljubavi, odnosno religija ženskog srca, koju, zajedno sa ženama propovjedaju, odnosno pjevaju i sami muškarci. Čineći to nerijetko gorljivije i od samih žena”. Jer, kako smo također mogli čuti “muškim okom gledano, sve na ženi je pogubno neodoljivo. I čim se pojavi na momačkom horizontu, nastaje drama neodoljive čežnje i očaja”.

Predavanje je teklo po principu “red priče, red muzike”, a uz pomoć odabranih audio segmenata najboljih izvođača sevdalinke, kao što su: Safet, Zaim, Zora, Nada, Zehra, Himzo itd. Obzirom na način vlastite poetske artikulacije i tematski raspon, “životne fenomenologije kojom se bavi”, sevdalinka, kako smo to mogli čuti  “poprima smisao autentične bosanske filozofije, prepune nevidljivih ili teško vidljivih paradoksa”. Otuda i naslov predavanja “Paradoksi, dramatika i tragika sevdalinke”, koju predavač dijalektički definira kao “bol koji pjeva” i “radost koja boli”.

Sve ostalo, cjelokupna priča potkrijepljena nizom odabranih stihova, odvijala se na tragu tog poimanja sevdalinke kao “tradicionalne melopoetske forme koja, već stoljećima, plijeni srce i um njenih slušatelja”.

Ovo predavanje u punoj dvorani Kulturno-informativnog centra propraćeno je sa vidnom pozornošću prisutnih, među kojima su bili i ugledni gosti poput bivšeg predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića, a dr. Bajtal je za svoje izlaganje nagrađen dugim i spontanim aplauzom svih prisutnih.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Čitati ovaj putopisni rukopis Refika Hodžića znači plivati svijetom fantazija i želja; mašte, fizike i metafizike prožete semantički neuhvatljivom mistikom staroegipatske mitologije, kosmogonije, uma i...
Posljednji pozdrav akademika Esada Bajtala akademiku Slavi Kukiću....
U cijeloj priči oko Rezolucije o Srebrenici nepobitno je jasno da se istina konačno i formalno – vratila u Srebrenicu. Sada je tu, kod...
Zajedno s njim umrlo je i jedno vrijeme. Vrijeme čovjeka i ljudskosti....