Knjiga „Fenomeni socijalne pulsacije“, prof.dr. Ive Komšića nudi zanimljiv teorijski prikaz načina putem kojih ljudi kao društveni subjekti konstruiraju društvenu zbiljnost, imaju znanje i odnos prema toj zbiljnosti, te načine putem kojih komponente zbiljnosti oblikuju nas same, naše sopstvo u formi individualnih i kolektivnih identiteta.
Knjiga obogaćuje bosanskohercegovačku sociološku teoriju i kao takva usmjerava buduće generacije istraživača. Radi se o djelu koje artikuliše najvažnija pitanja u razumijevanju savremene sociološke teorije, problematizirajući ih iz ugla pitanja o sveukupnoj političkoj ontologiji kao obliku “stvarnosti koja nas određuje”.
Foto: Tačno.net
Prema riječima prof. Komšić, ta knjiga zapravo je nastavak njegovog djela koje je objavio ranije. Novi je to pokušaj da se definira nastanak svakog društva, svakog društvenog sistema, njegov razvoj i njegovo propadanje.
Kategorije kao što su intencionalnost, reakcija, refleksija, komunikacija, strukturacija…..filozofi su obradili kroz historiju filozofije, ali se to ne primjenjuje misleći da je to neka apstrakcija.
„ Naprotiv, filozofi su dali modele po kojima možemo razumijevati svako društvo, možemo znati i koja je njegova budućnost. Model koji sam ja dao za izučavanje društva, primjenjiv je u svim konfliktnim društvima, u svim pregovorima, ali to niko neće primijeniti jer oni nemaju komunikacije. Ne mogu da je uspostave jer se svako drži svojih intencija i onoga što on hoće, ne uvažava drugoga, nema refleksije onoga što drugi želi, nema komunikacije, nema institucionalizacije, nema ništa. Bez toga se ne može ništa novo napraviti. Međutim, sa ovim kategorijama (fenomenima) može se opisati svaki društveni sistem, može se dati model za rješavanje problema u konfliktnim društvima“,naveo je profesor Komšić.
Prof.dr. Ivo Komšić i prmotori dr. Mile Babić, dr. Jelena Gaković i dr. Tomislav Tadić; Foto: Tačno.net
“Komšić svoje refleksije generira spram teorijskog znanja, ali i spram turbulentnog životnog i političkog iskustva, u mnogim situacijama često odsudnim za opstanak Bosne i Hercegovine (iz onoga što je opasnost i neizvjesnost generira se jedna specifična i ne česta stimulativnost i vrsta reakcije koja u ovom slučaju može proizvesti jedan teorijski model). Iz takvih stanja autor je svojim znanjem i intuitivnošću, ali i senzibilitetom, bio u stanju obuhvatiti i svu cjelinu “fenomena socijalne pulsacije”, koji je možda teže uočiti u svakodnevnoj zbilji uhodanih, rutiniziranih društvenih procesa i relacija, bez vanrednih i često opasnih i destruktivnih stanja povijesti”, navodi u recenziji Vedad Muharemović.
Knjiga ‘Fenomeni socijalne pulsacije’ objavljena je u izdanju Academia Analitica & Synopsis. Na predstavljanju u Rektoratu UNSA, osim autora, o toj knjizi govorili su dr. Mile Babić, dr. Jelena Gaković i dr. Tomislav Tadić.