Mile Stojić: Ja sam pjesmu ”Hatidža” prepisao od nje

''Nisam pisao mnogo, ali vjerujem da sam pisao dobro, a volio bih da sam pisao još manje, a još bolje '', rekao je jednom moj zemljak Mak Dizdar, a o njemu, o Homeru i Vergiliju koji su uticali više na njega nego narodna poezija, zavičaju od kojeg bi se čovjek morao prvo izliječiti, da bi mu se mogao vratiti, te o novinama i velikim redakcijama za koje radio kao novinar i urednik, o kojima bi mogao napisati ''knjigu mrtvih'', o današnjem brbljanju koje je zamijenilo novinarstvo, o srebreničkoj heroini, rahmetli Hatidži Mehmedović kojoj je posvetio pjesmu, govori Mile Stojić, akademik, veliki novinarski pisac i pjesnik. Čovjek čiji je zavičaj – jezik.

Mile Stojić, foto: Midhat Poturović/RSE

Ne bi se mogla sastaviti nijedna ozbiljna antologija bosanskohercegovačke poezije bez pjesama Mile Stojića. Bogami, ni bi ona hrvatska, ako ćemo pošteno. Kao novinarski pisac i urednik, radio je i u tri velike redakcije: u onoj nekadašnjeg Oslobođenja gdje je uređivao kulturni dodatak ”KUN”, u magazinu Dani gdje smo radili zajedno i gdje je pisao fenomenalne kolumne i imao rubriku ”Riječ u fokusu”, te u nenadmašnom splitskom Feral Tribuneu, gdje je ispisao neke od najvažnijih tekstova, pokazavši da mu je rodna zemlja vječna inspiracija i utočište. Nedavno je imenovan i za sekretara Umjetničkog razreda Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, pa je bila velika čast razgovarati u ”Mikrofoniji s Amerom” sa novinarom, urednikom, pjesnikom i akademikom, Milom Stojićem.

Pošto smo rođeni u Hercegovini, doduše ne sa iste strane Neretve, vječno je pitanje kako taj krš, ta štura zemlja, dala toliko pjesnika, književnika, a u pjesmi ”Trijumf mašte” Stojić kaže da ”dolazimo iz predjela žalosti, gdje literatura, slikarstvo i glazba nisu neophodni…”, ali da ovdje mašta pomaže da se opstane.

Stojić je prvu knjigu poezije objavio sedamdeset i neke, pod nazivom ”Lijer, jezik prašine”, a na internetu se danas može pronaći kritički osvrt o njoj, autorice Zore Stojanović, u kojem se prepoznaje talenat, jezički, dinamički, te se predviđaju Stojiću mnoge zbirke pjesama i nagrade.

Osim pjesništva, i novinarstvo ga je uzelo pod svoje. Početkom osamdesetih je pokrenuo u Oslobođenju kulturni dodatak, kultni ”KUN”. Tada su tiraži dnevnih novina dostizali 70 do 100 hiljada primjeraka, što je danas misaona imenica. Upravo te osamdesete su donijele i prve tabloide u bivšoj Jugoslaviji, kao i najavile podjele koje su prvo počele u kulturi, društvima pisaca, ali i novinarstvu. Moj sagovornik je uz Ivu Komića, Miljenka Jergovića, Ivana Lovrenovića i Ivana Kordića supotpisnik i čuvenog otvorenoga pisma upućenog iz Sarajeva, 6. januara 1992, predsjedniku Hrvatske Franji Tuđmanu kao “odgovornomu za političko uništenje Bosne i Hercegovine”, što je bio veliki gest, koje je u to doba u Hrvatskoj i u dijelu BiH dočekano na nož. Ali, trideset i koju godinu kasnije, oko pola miliona Hrvata manje u našoj zemlji, govori kuda smo krenuli početkom devedesetih i gdje smo danas…

Jednom je Marko Vešović rekao da je Sarajevo tokom opsade devedesetih bilo opkoljeno izvana, a ovo tranzicijsko da je opkoljeno iznutra, a Stojić govori o tom Sarajevu, Vešoviću i Ivanu Kordiću kojemu se nismo odužili na pravi način. Nadalje, govorimo o legendarnom pjesniku Stevanu Tontiću, o arhitekti Zlatku Ugljenu i stolačkom hotelu Bregava koji je sprežen u ratu. Upravo sam prije dvadesetak godina pravio intervju sa Tontićem prekoputa tog hotela, a naslov je bio: ”U poeziji nisam mogao da lažem”.

Stojić je egzilantska promišljanja i sabiranja publicirao u knjizi “Via Vienna” i u zbirci poezije ”Prognane elegije”. Izlazak knjige sabranih pjesama “Muze i Erinije” je također velika stvar, a pisati o proživljenome i doživljenome je Stojićeva tema, kao i zavičaj koji je neizbježan. Kad pomislim da mi Hercegovci volimo to malo i preuveličavati, da ne možemo bez zavičaja, ustvari, pjesnici ne može bez zavičaja. O tome nas uče mnogi, i Šantić i Šop, kada u pjesmi ”Isus u posjeti kod nas” kada idu sa upregnutim konjima kroz grad gdje tutnji vodopad, pa na pitanje koja je ovo zemlja, pjesnik odgovori – ”Isuse, to je Bosna, ti to znaš…” Govorimo o Maku i njegovom ”Kamenom spavaču”, kao i o rahmetli Hatidži Mehmedović i pjesmi koju joj je Stojić posvetio.

Iako smo rođeni na različitim obalama Neretve, naša voda će uvijek biti ista. Mile Stojić, veliki pjesnik!

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Danas 64 .rođendan slavi velikan novinarstva i književnosti Viktor Ivančić. Tim povodom objavljujemo tekst koji je o njemu napisao najveći živući pjesnik našeg jezika Mile...
Za razliku od onih što se predstavljaju kao zaštitnici naroda, umišljenih pajaca koji nemaju pojma i puni su predrasuda o istočnoj Bosni, Kris Kristofferson bi...
Da nije bilo krika dječaka, žrtve u Narodom pozorištu u Sarajevu, Moamer Kasumović, presuđeni seksualni nasilnik koji je otkupio svoju slobodu, i dalje bi bio...
Profesor mediavelistike na Filozofskom fakultetu u Sarajevu nije tipičan primjer ovdašnjeg obrazovnog establišmenta. Iako pripada mlađoj generaciji, njegova promišljanja i profesionalizam odudaraju od površnog nacional-romantičarskog...