Foto: picture alliance/AP/Paul White
Premijer Mađarske Viktor Orban na samitu desničarsko populističkih „Patriota za Evropu“ u Madridu.
Viktor Orban ne popušta. Redovno u ophođenju s partnerima iz EU pokazuje šarm čelične kugle za rušenje kuća: „Mnogo neprijatelja, mnogo časti“, izgleda da glasi deviza. Sada, u srijedu, dvije sedmice prije njemačkih saveznih izbora, u Budimpešti je primio nosioca liste AfD Alice Weidel. Inicijativa je došla od gospođe Weidel, rekao je Orban u intervjuu sa NZZ prošle sedmice. „Alice Weidel me nazvala i zamolila za susret.“
Nije jasno šta je šefa mađarske države ponukalo na ovaj korak. Sigurno je da Orban pažljivo prati njemačku politiku. To se i sada pokazuje. Na X-u je prije nekoliko dana objavio: „Radujem se vašoj posjeti @Alice_Weidel! Berlin je uvijek bio grad zidova. Sada je vrijeme da jedan dalji srušimo!“
Dok Orban dakle želi rušiti „protupožarni zid“, on je u intervjuu za NZZ ipak dovoljno oprezan i malo se otklanja od AfD-a. U partiji ima ludih figura i pozicija koji „ne mogu biti dio političke kulture u 21. stoljeću“. I naravno, on će prihvatiti i želje za razgovorom drugih njemačkih političara, naprimjer od kancelara Olafa Scholza. Ali ta „opasnost“ u Orbanovom mudrom samopriznanju, „nije akutna“.
Kratko verbalno distanciranje od AfD-a jedva da je dovoljno da spriječi oštrije osjećaje prije svega na strani Unije. Zagonetno je zašto Orban upravo sada udara CDU nogom u cjevanicu. Prema anketama Unija ima šanse da opet dobije kancelarski ured i dobije odlučujući utjecaj na njemačku europolitiku. Osim toga, nije to tako davno da je „naš prijatelj Viktor“ u januaru 2019. bio gost na godišnjoj klauzuri CDU-a u gornjebavarskom Seeonu. Do sada su i Fidesz kao stranka i službena Mađarska držali određenu distancu prema AfD-u.
Orban još uvijek ima ambicije da nacionalkonzervativne i desničarsko populističke grupe u Evropskom parlamentu ujedini u jednu frakciju.
Mnogo govori za to da ovaj gest nije uopšte usmjeren prema Berlinu, nego prema Briselu. Tada bi potez sa Weidel bio izraz toga da je Orban odustao od nadanja da će u dogledno vrijeme moći razviti bolji odnos sa Evropskom narodnom partijom – čiji član je i CDU/CSU. Sada se radi o političkim odnosima snaga u briselskim institucijama: Orban još uvijek ima ambicije da nacionalkonzervativne i desničarsko populističke grupe u Evropskom parlamentu ujedini u jednu frakciju, koja bi imala potencijal da zamijeni Evropsku narodnu partiju kao najveću frakciju.
Nakon završetka rata u Ukrajini bio bi moguć i „veliki desni savez“ smatra Orban. Tome stoje na putu „samo različiti stavovi prema Rusiji“. Evropski poslanici AfD-a bili bi za ovaj projekt od odlučujućeg značaja – iako je voditelj Orbanovog državnog ureda prije nekoliko dana isključio bar za „bližu budućnost“ pristup AfD frakciji „Patriota“. S „velikim desnim savezom“ nacionalkonzervativne snage bi i u Brisel donijele svoju snagu koju su u nacionalnim politikama već odavno sakupile. Prije nekoliko dana N-VA, partija članica Evropskih konzervativaca i reformista, preuzela je predsjedanje vladom u Belgiji. A u Beču, 300 km uzvodno Dunavom, na vrata kancelarskog ureda kuca Herbert Kickl, predstavnik evropskih „Patriota“.
Stoga ne čudi što osnivač Fidesza vjeruje da je na pravoj strani istorije. Tome je naravno doprinio i izbor Donalda Trumpa. Orban, koga je Trump već prije izvjesnog vremena prozvao great leaderom“, posljednjih godina intenzivno je njegovao odnose s američkim konzervativcima. Izjave Trumpa ukazuju usto da je njegov pogled na rat u Ukrajini jako pod uticajem razgovora s Orbanom. Mađarska vlada vidi u nastupu mogula nekretnina „tačku zaokreta međunarodne politike“, početak „nove ere u svjetskoj politici“. A Mađarska ovoga puta stoji na pravoj strani. „Za mene poruka glasi“, kaže Orban u NZZ-u, „Viktore, ti si na strani pobjednika!“
Da li je to stvarno tako, mora se tek pokazati. Međutim, sigurno je da mađarska vlada, koja stoji pod velikim gospodarskim i budžetskim, ali i unutrašnjopolitičkim pritiskom, hitno treba poboljšanje odnosa sa SAD-om: Niti pokazatelji rasta mađarskog gospodarstva niti vrijednosti Fidesza u anketama ne izgledaju impresivno. Barem iz Washingtona u dogledno vrijeme ne treba očekivati suprotni vjetar. Iz Njemačke vjerovatno da. Da li je stvarno bila pametna ideja prihvatiti zahtjev gospođe Weidel, mora se tek vidjeti.