foto: N1
Graham, koji je imao 48 godina kada je preminuo, nije imao nikakve veze s Balkanom, ali su ga televizijski izvještaji prvo iz Hrvatske, a zatim i iz Bosne i Hercegovine sve više pogađali.
U poruci pronađenoj nakon njegove smrti napisao je:
“Britanski narod mora zaustaviti rat u Bosni, koristeći silu ako je potrebno. Britanska vojska ne smije biti samo počasna straža na masovnim pogrebima. Bosanskohercegovačke bebe, djeca i žene strpljivo čekaju da političari učine ono što bi trebali, vojno zaštititi. Ne smiju stajati sa strane i promatrati”.
Vjeruje se da je Bamford postao posebno pogođen nakon što je vidio izvještaje o masakru bošnjačkih civila koje su počinile snage Hrvatskog vijeća obrane.
Ono što ga je pogodilo je to što je najmanje 116 osoba, među kojima djeca i tromjesečna beba, ubijeno u selu Ahmići, 16. aprila 1993. godine.
Na mjestu gdje se Bamford zapalio kasnije je podignuta i spomen ploča na kojoj piše:
“Na ovom mjestu 29. aprila 1993. godine Graham Bamford spalio se i umirućim glasom poručio: Moramo pomoći djeci Bosne”.
Grad Sarajevo je 2009. godine ustanovio godišnju nagradu za humanost koja nosi ime Grahama Bamforda. On je tema dokumentarca hrvatskog režisera Nenada Puhovskog pod nazivom “Graham i ja – istinita priča”.
Prije tri godine pokrenuta je inicijativa da se u Sarajevu podigne spomenik ovom britanskom heroju, no do realizacije još nije došlo.