Odred Bosna – ‘Vojnici sreće’

foto: mess

Od prvih dana opsade Sarajeva 1992. godine ova jedinica je izgradila veliki ugled među građanima i građankama bh. prijestolnice.

Piše: Nihad Kreševljaković  AL JAZEERA

Iako je Sarajevo oduvijek bilo poznato po mnogim muzičkim i filmskim zvijezdama, s popularnošću “Vikićevih specijalaca” niko se nije mogao porediti.

Znam to i iz ličnog iskustva. Jednog dana su se na kratko pojavili u našoj ulici. Nekoliko njih. Od toga dana nisam više ni pomišljao na to da bi Sarajevo moglo pasti. Spot i pjesma “Vojnik sreće” i danas, u posebnim trenucima kada je čujemo, ispuni nas nekom izgubljenom snagom i zaboravljenom nadom.

U tim trenucima, iz tranzicijske kotline obavijene maglom sumnjivih privatizacija, nepravdom, siromaštvom, zlobom… uspinjemo se na vrhove naših sjećanja, sa kojih se vidi – ni manje, ni više – nego sloboda. I vidimo nas kao puno bolje ljude od onoga kakvi smo danas.

Od prvih dana opsade Odred policije Ministarstva unutrašnjih poslova tadašnje Republike Bosne i Hercegovine izgradio je ogroman ugled među građanima i građankama Sarajeva. Bio sam ponosni brat dvojice pripadnika Sedme čete Odreda Bosna, a veliki broj patriota svih nacija prijavljivao se u njihove redove. Uprkos ratu, po strogim kreterijima selekcije, primani su samo najbolji, većinom sportisti.

Bili su garant sigurnosti i nepobjedivosti

U danima opsade jedinica je brojala blizu 1.000 pripadnika. Baza Specijalne jedinice uspostavljena je u Domu policije, što će taj objekat učiniti jednim od najznačajnijih u gradu. Za neprijatelje Dom policije bio je stalna meta, a za stanovnike grada pod opsadom ponos i garant nepobjedivosti.

Prvi ratni komandant bio je Dragan Vikić, po kome su građani najčešće pripadnike ove jedinice zvali ‘’Vikićevcima’’. Interventne grupe Specijalne jedinice borile su se na najkritičnijim mjestima, gdje su se vodile najžešće borbe za odbranu grada. Obučeni za antiterorističku borbu, naoružani lahkim pješadijskim naoružanjem i protivoklopnim oružjem, bili su garant sigurnosti.

Bili su to najhrabriji ljudi koji su tih dana hodali planetom Zemljom. Odred Bosna u toku agresije izgubio je 81 borca. Prvi poginuli bosanski specijalac bio je Buco – Ozrenko Mandić. Dan uoči odlaska našeg tima na Olimpijske igre u Barceloni, u borbama za odbranu grada poginuo je Vinko Šamarlić, olimpijac i predratni specijalac. Poginuo je Mirsad Fočo, alpinista, učitelj skijanja, gorski spasavalac… Kao pripadnica Specijalne jedinice poginula je Tufo Dalila. U presudnoj bici za odbranu grada na platou brda Žuč, 27. jula 1993. godine život je dalo 18 pripadnika Odreda policije Bosna.

Bio i ostao jedna od najljepših slika BiH

Odredu policije Bosna je tokom postojanja uručeno je 161 odlikovanje: 60 Srebrenih policijskih znački, 86 Zlatnih policijskih znački, četiri Zlatna ljiljana, pet Policijskih medalja za hrabrost i Orden zlatnog grba s mačevima.

Veći dio odlikovanja dodijeljen je posthumno. Za nemjerljiv doprinos u odbrani od agresije, Odredu policije Bosna je 2002. godine dodijeljena i Šestoaprilska agrada Grada Sarajeva.

Bila je to, i ostala, jedinica koja je odlučno stala u odbranu civilizacijskih vrijednosti, zajedništva, suživota i očuvanja cjelovitosti države Bosne i Hercegovine.

Odred Bosna bio je, i ostao, jedna od najljepših slika Bosne i Hercegovine.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
U podcastu portala Tacno.net Kreševljaković govori o "najsarajevskijem" datumu u historiji grada Sarajeva - 6. aprilu, kulturi sjećanja, otporu pojedinca, lažima i manipulaciji....