Osobenjak u savezu

Članica NATO-a i ipak dio BRICS-a? Svojom mudrom vanjskom politikom Turska uspijeva da dobije na međunarodnom uticaju.

Foto: picture alliance/Reuters/Pool

Početkom 2024. broj članova alijanse država BRICS-a porastao je s pet (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) na ukupno devet zemalja učesnica. Prijem Irana, Egipta, Etiopije i Ujedinjenih Arapskih Emirata bilo je drugo proširenje alijanse država, koja je osnovana 2006, a 2010. s Južnom Afrikom narasla na pet članica. Nakon ovogodišnjeg proširenja etablirala se kratica BRICS+. Međutim time nije kraj. Od jednocifrenog broja članica (devet) mogla bi cifra uskoro postati dvocifrena. Ove su godine već obje države azijskog jugoistoka – Malezija i Tajland – kao i Azerbejdžan poslale zahtjev za prijem. Početkom septembra i Turska je zvanično najavila da želi postati član alijanse.

Namjera Ankare ne dolazi iznenadno. Više je puta predsjednik Erdogan špekulisao o tome da Turska treba da postane član. Njegov je ministar vanjskih poslova Hakan Fidan već u junu za vrijeme sastanka ministarskog savjeta BRICS+ najavio političke namjere Turske. Rusija je odmah signalizirala saglasnost. Turska bi bila prvi član BRICS-a, koji je istovremeno član NATO-alijanse i – bar formalno – još uvijek kandidat za pristup EU. Međutim ova je strateška dvojakost politički poželjna i karakterizira sve veći pluralizam institucionalnih veza u turskoj vanjskoj i sigurnosnoj politici.

Međutim bilo bi previše kratkovidno protumačiti zahtjev Ankare za BRICS kao dovođenje u pitanje njezine lojalnosti NATO-savezu. Puno više u postupku Erdogana odražava se demonstrativna namjera da jednostrano slijedi alternativnu opciju djelovanja, a da se ne osjeća vezan za zapadne ili evropske obaveze. BRICS+ savez idealan je za to. Kritičari, kao i zagovornici, vide u proširenom savezu država simboličnu protutežu ka G20 i EU. Međutim BRICS+ dosad nema formalne strukture, što se ne može nadoknaditi godišnjim samitom. Osim toga, ne postoje jedinstvena pravila i standardi za koordinirano djelovanje članica BRICS-a, naprimjer u vanjskotrgovinskoj politici.

Preko članstva u BRICS-u otvaraju se Turskoj nove opcije djelovanja na drugim političkim poljima, posebno u pogledu finansijskih sredstava. Tako članovi BRICS-a imaju pristup New Development Bank. Multilateralna razvojna banka, koja je osnovana 2014, funkcioniše u svome značenju kao alternativa institucijama koje su pod uticajem Zapada, kao što su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond. Ovaj finansijski aspekt može se još jedan korak dalje operacionalizirati. Već članice BRICS-a i buduće kandidate ujedinjuje valutno politički cilj. One sve više nastoje da svoju međusobnu trgovinu kao i investicije obavljaju u drugim valutama, a ne u američkim dolarima. Okretanje na kineski renminbi odvija se već u transferima energije i kreditnim linijama pojedinih BRICS zemalja.

Još od 2016. postoji dogovor o razmjeni valuta između centralnih banaka Turske i Kine. Ovi takozvani Swap poslovi imaju formalno za cilj da ojačaju poziciju lokalnih valuta prema američkom dolaru. No u praksi se radi o finansijskoj pomoći Pekinga Ankari, i to u milijardama. Dugoročni kredit odvija se u okviru Swap dogovora lira – renminbi. Time se povećavaju devizne rezerve Turske uz pomoć Kine.

Željena BRICS+ veza naglašava rastuću ekonomsko-političku povezanost između Ankare i Pekinga

Željena BRICS+ veza naglašava rastuću ekonomsko-političku povezanost između Ankare i Pekinga. To se može vidjeti i u bilateralnim investicionim odnosima. Kineski proizvođač elektroautomobila BYD najavio je u julu 2024. milijardsku investiciju u Turskoj. Na zapadu zemlje, u industrijskom gradu Mania, treba da se izgradi tvornica koja će godišnje proizvoditi 150.000 hibridnih i elektrovozila. Osim toga, u blizini Izmira BYD planira istraživački i razvojni centar. Izbor je lokacija u korist Turske industrijsko-politički uspjeh turskog predsjednika Erdogana.

Investicije BYD potcrtavaju integraciju Turske u geopolitičku industrijsku strategiju Kine “Novi put svile”. Geografija Turske i provedene infrastrukturne mjere protekle decenije – naprimjer u željezničkom robnom saobraćaju – omogućavaju predsjedniku Erdoganu da Tursku pozicionira kao važan transportni koridor između Kine i zemalja učesnica Puta svile. Ovaj integracioni proces ima strategijski karakter. On je politički koordiniran između Ankare i Pekinga i ojačava ulogu Turske kao “sile centra” između istoka i zapada. Kao in-between state Turska može proširiti svoju strategijsku fleksibilnost s potencijalno novim institucionalnim opcijama kao što je BRICS+ i milijardske investicije kineskih proizvođača elektroauta kao što je BYD.

Dok je u mnogobrojnim zemljama Evrope prihvaćena De-Risking strategija prema Kini, Turska se korak po korak odlučuje za suprotni pravac. Pored mogućeg članstva u BRICS+ postoje i drugi pokušaji približavanja na nezapadnjačke formate kooperacije, kao što je Šangajska organizacija za saradnju. Ovaj postupak odgovara geopolitičkom samorazumijevanju predsjednika Erdogana. Želja za njegovim oblikovanjem izražena je u različitim političkim područjima, naprimjer u političkoj ambiciji Ankare da proširi trgovinske odnose i saradnju u obrambenoj politici sa sve većim brojem afričkih država. Sve veći oružano-politički uticaj Ankare pokazuje se također u spremnosti da vojno interveniše u Libiji, sjevernom Iraku i Siriji.

Turskoj je čak uspjelo da diplomatski i odbrambenopolitički podrži kako Rusiju, tako i Ukrajinu. Posrednički napori Ankare između Moskve i Kijeva – među ostalim i dogovor o žitaricama 2022/23. ili uspostavljanja redovne razmjene zarobljenika – signaliziraju šta znači “sila centra” u Ankari. Rastuća bilateralna trgovina, posebno kod izvoza energije iz Rusije, i stalne indikacije na izvoz Dual – Use dobara preko Turske za rusku proizvodnju oružja (naprimjer poluvodići, trenzistori i plinske opruge) stavljaju Moskvu u poziciju da može obići zapadne sankcije. Kao protuteža tome stoji paralelna podrška turskih firmi za proizvodnju oružja za proizvodnju dronova i njihovu primjenu u Ukrajini za odbranu protiv ruske invazije.

Ne očekuje se da će turska BRICS aplikacija dobiti brzu saglasnost

Uprkos oštroj političkoj polarizaciji, uprkos socijalnim potresima zbog visoke inflacije i stalne valutne nestabilnosti, turska vladajuća politika uspjela je proteklih godina da poveća svoj međunarodni prestiž, posebno prema afričkim zemljama, turkmenskim državama, kao i Rusiji te Kini. Ovo strateško povećanje vrijednosti sile centra Turske na međunarodnom parketu pod vođstvom predsjednika Erdogana prevedeno je u vanjskopolitički interesni profil, u kome Turska ima uticaj na geopolitički razvoj i želi uticati na njegove rezultate. Namjeravano pristupanje zemlje proširenoj BRICS grupi podržava strategiju Ankare.

Nije za očekivati da će turska BRICS aplikacija dobiti brzu saglasnost. Devet država članica BRICS+ sastaju se od 22. do 24. oktobra na svome ovogodišnjem samitu u Kazanju, na kome će učestvovati i predsjednik Erdogan. Integracija 2024. uzetih novih članova ipak zahtijeva vrijeme i politički kapital. Iz ovog razloga ovdje se traži strpljenje Ankare.

Turska vanjska politika proteklih je godina uradila diplomatske predradnje kako bi omogućila eventualno članstvo u BRICS. Poboljšanje bilateralnih odnosa sa novim članicama BRICS – Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Egiptom ciljano je podstakao predsjednik Erdogan svojom diplomatijom putovanja i dogovorima o naoružanju. S planiranim članstvom Azerbajdžana Turska bi također pronašla važnog regionalnog političkog partnera u savezu u proširenoj asocijaciji BRICS. Uključenje obje turkmenstanske države bio bi važan energičan politički signal uz istovremeno proširenje multimodalnih transportnih koridora.

Formalnom spremnošću Turske da pristupi BRICS+ potvrdio je predsjednik Erdogan još jednom svoj zahtjev za posebnu ulogu u transatlantskom savezu. Kako se odnositi sa partnerskom zemljom koja je istovremeno članica NATO i BRICS+ je sasvim novi strategijski izazov za povezane aktere.

Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović

ipg-journal.de

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jens Bastian

Jens Bastian

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Istraživanje koje je 2022. godine proveo Međunarodni republikanski institut (IRI) u Bosni i Hercegovini govori da 51% ispitanika podržava NATO integracije, dok znatno viši procenat...
Rezultati pokazuju da, iako većina u entitetu Republika Srpska ne podržava NATO integracije, najzastupljeniji percepirani benefit članstva u Savezu, sa 20,6 posto, jeste približavanje Bosne...
U EU se govori da se vojni izdaci moraju drastično povećati. Pritom su oni znatno viši od ruskog odbrambenog budžeta. ...
Na lokalnim izborima Erdogan je doživio najteži poraz svoje političke karijere. Je li blizu promjena moći u Turskoj?...