Alija Behram, doajen novinarstva u Mostaru, urednik Oslobođenja ,direktor televizije Mostar i Mreže Plus za Tačno.net piše o danu kada je srušen Stari most u Mostaru. Behram pažljivo bilježi svaki trenutak tog kobnog dana koji je odredio sudbinu Mostara i njegovih građana.
„Ljudi u Bosni s kojima sam se u najgorim vremenima tokom rata sretao i razgovarao, utjelovljavali su najveće ideale, i zauvijek ću odavati počast tome.“
Kaže u intervju za Tačno.net Roy Gutman jedan od najvećih novinara današnjice.
Uništenje Starog mosta je bilo više od uništenja samog simbola, „predstavnika“ i „duše grada“, to je predstavljalo samu pririodu uništenja. Razgovarao sam sa Slobodanom Praljkom i o tome, dok sam bio ovdje, i koristio je jezik iz vremena Trećeg rajha da odbrani ono što su radili, i nije ga bilo briga za Stari most... Znate, laž ima načina da se pretvori u vjerovanje, a vjerovanje se ponekad pretvara u različite politike. I morate im se snažno i do kraja suprotstavljati, kad god ih vidite, koliko god da su ludi, pobijajte njihove tvrdnje na svakom koraku, jer su to čiste laži... poruke su Roya Gutmana, uglednog američkog novinara koji je u BiH objavio drugo izdanje svoje knjige „Svjedok genocida“.
Knjiga ima za cilj da ubijedi svekoliko čitalaštvo&pučanstvo kako je Haški osuđenik, eto, “baš pred nosom zatvorske straže u periodu od punih 15 godina proizveo (ni manje ni više) 1200 litara izvrsnog vina”! (“Držeći se svoje obiteljske tradicije, igrao sam se s grožđem i od njega spravljao vino te tako sebi i ljudima kraj sebe malo olakšao golo preživljavanje u mučnim godinama. Pri tome nikada nikome ni najmanjeg zla nisam učinio…”), pokušaće ubjedljivo pojasniti rečeni autor knjige svoj haški podvig pred zagrebačkom a onda i mostarskom publikom. Uz opće divljenje okupljenih: “Valentin proizvodi vino koje nije vino – nego simbol slobode! Kome bi takav poduhvat još pošao za rukom?