Lorkovski ističe da sa dolaskom sistema CBAM, kojim će biti oporezovana struja koja se izvozi na tržište EU, ukoliko je u njenoj proizvodnji korišten ugalj, "BiH pod hitno mora da pripremi svoju ekonomiju za dekarbonizaciju".
Više od jedne od tri vrste drveća u cijelom je svijetu u opasnosti od izumiranja, prijeteći životu kakav poznajemo na Zemlji, navodi se u izvještaju koje je objavila Crvena lista ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Generacija Z iznosi svoje stavove vrlo jasno s ozbiljnim ekološkim uvjerenjima i spremnošću za promjene. Ova generacija, često nazvana "generacijom klimatske krize," ističe se svojim snažnim fokusom na očuvanje okoliša i borbu protiv klimatskih promjena.
Agencija za praćenje prirodnih katastrofa u Brazilu opisala je aktuelnu sušu kao „najjaču i najrasprostranjeniju” koju je ikada ikada zabeležila
Sektor upravljanja vodama u Republici Srpskoj karakteriše neuređenost, zaobilaženje propisa i zakona, a nelegalna, netransparentna i nekontrolisana eksploatacija šljunka kao dio toga, predstavlja višedecenijski problem.
Planinarska staza Via Dinarica, veličanstvena nit satkana od tri duge staze kroz osam zemalja centralnih Dinarida, našla je svoje mjesto u knjizi National Geographic "100 Hikes of a Lifetime" iz 2020. godine. To priznanje odražava ne samo fizičku ljepotu staze, već i njen kulturni značaj.
Aktivisti i aktivistkinje više udruženja i neformalnih grupa građana riječnog pokreta u Bosni i Hercegovini u subotu su u Blagaju prisutne građane i građanke informisali o pogubnim uticajima eventualne potpune realizacije kontroverznog projekta Gornji horizonti, o kojem šira javnost nedovoljno zna.
Evropski parlament je usvojio prvi put u istoriji EU zakon koji se tiče regulisanja kontrole zdravlja zemljišta. Zdravo zemljište je ključno za bezbednost hrane i vode, biodiverzitet i igra ključnu ulogu u sekvestraciji ugljenika, zbog čega je promovisanje zdravlja zemljišta od suštinskog značaja za rešavanje ključnih izazova životne sredine i hrane.
Europska unija je početkom marta najavila uspostavu sistema povratnih naknada za plastične boce i aluminijske limenke diljem bloka do 2029., no dok se Bruxelles hvali visokom stopom recikliranja u članicama Unije, aktivisti za zaštitu prirode smatraju da se radi o “pogrešnom” puti koji “ne rješava stvarni problem”.
Još 1967. ta dvojica naučnika predvidela su da će ljudske aktivnosti kao što su seča šume, poljoprivreda i građenje puteva sve više rasparčavati ekosisteme i pretvarati ih u izolovane deliće okružene okeanom koji nazivamo civilizacija – to jest, okružene ljudima i stvarima koje su ljudima potrebne. Biološki diverzitet, povezanost i ekološki procesi zamenjeni su gradovima, autoputevima, velikim univerzitetima i operskim kućama, bibliotekama, predgrađima i kolskim prilazima, stokom i usevima, parkinzima, tržnim centrima i terenima za golf.
Generacija Z iznosi svoje stavove vrlo jasno s ozbiljnim ekološkim uvjerenjima i spremnošću za promjene. Ova generacija, često nazvana "generacijom klimatske krize," ističe se svojim snažnim fokusom na očuvanje okoliša i borbu protiv klimatskih promjena.
„Postoji beskrajna nada“, kaže nam Kafka, „ali ne za nas.“ Ovaj mistični epigram sasvim je prikladan za pisca čiji likovi teže naizgled ostvarivim ciljevima ali, na tragičan ili zabavan način, nikad ne uspevaju da im se približe. Čini mi se, međutim, da je u našem svetu koji brzo tamni jednako istinito i obrnuto: Nema nade, osim za nas.