Kada bi bili krajnje cinični, mogli bismo reći da je sama RS jedan veliki strani plaćenik. Sve ovo ima za cilj da stvori, ili bar pokuša, jedan hibridni režim u manjem bh. Entitetu, koji bi bio neka krnja replika Putinove Rusije ili Erdoganove Turske, formalno demokratija pod vlašću jednog čovjeka.
Zbog sličnosti sa ruskim Zakonom, koji je usvojen 2012. godine, a na osnovu kojeg su neke medijske kuće i organizacije označene kao strani agenti u Rusiji, brojne međunarodne organizacije kritikovale su Nacrt Zakona, navodeći kako se njime pokušava zastrašiti nevladin sektor.
“Novinari u BiH nastavljaju raditi u okruženju koje guši te ima loše uslove za rad.”
Kakav god da je slučaj, očigledno se radi o pokušaju gušenja kritike, a ovo samo po sebi dovoljno govori koliko je propaganda srpskog nacionalizma, koja je upućena građanima u RS-u, o slobodi srpskog naroda, nezavisnosti i kvalitetu života, zapravo obična obmana koja za cilj ima uspostavljanje izborne prolaznosti.
Nakon što su u oktobru predstavnici nevladinog sektora i građani protestvovali u Banjaluci nezadovoljni usvajanjem Nacrta zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, u javnosti poznatijem kao zakon o “stranim agentima”, koji je Skupština Republike Srpske usvojila 28. septembra, pred kraj ove godine oglasili su se i iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluke.
"Klizi li RS ka diktaturi?" – pitaju se oni koji nisu svjesni da jedina oblast kretanja RS jeste tromo gibanje iz autoritarnog režima ka naličju fasadne demokratije. To neizostavno pitanje mnogih diskusionih kružoka način je da se posveti pažnja raspravi o transformacijama režima u pravcu sofisticiranih ažuriranja i potencijalnih liberalizacija prohibicije do kojih može dovesti djelovanje „međunarodne zajednice“.
Naravno da se postavlja pitanje šta učiniti u situaciji kada pravna država ne funkcioniše, kada otuđena, kriminogena, na sve spremna vlast čvrsto drži u rukama sve represivne i kontrolne mehanizme, kad je protestni potencijal mase ozbiljno urušen stampedom mladog i inteligentnog stanovništva prema Zapadu, kad su svi ti slobodni mediji, nevladine organizacije i (stvarna!) opozicija (ako uopšte i postoji) tek izuzeci od pravila, bez realne snage, pa i obračun s njima nije motivisan strahom od štete koju mu mogu nanijeti nego glupošću samoljubivog diktatora koji ne trpi kritiku i kome će možda upravo neostavljanje nikakvih društvenih ventila (a ne ti ventili) doći glave.
Evropska unija (EU) snažno apeluje na Vladu Republike Srpske da bez odlaganja povuče iz procedure "zakon o stranim agentima", saopšteno je iz Delegacije EU u Bosni i Hercegovini u četvrtak, 21. septembra