Schmidt deblokirao rad Nacionalne biblioteke BiH, ali od vlasti zahtjeva trajno rješenje

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio je nalog koji bi trebao omogućiti daljnji rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koja je, zbog neriješenog pravnog statusa i načina financiranja, prije više od mjesec obustavila pružanje usluga.

Foto: RSE

Schmidt je novinarima u Sarajevu kazao da će odluka koju je nametnuo omogućiti pravnu osnovu za isplatu plaća, koje uposlenici Biblioteke nisu primili tri mjeseca, kao i plaćanje računa za električnu energiju i druge režije.

Odluka predviđa da Vijeće ministara BiH, u roku od sedam dana, ovlasti jednog zaposlenika Biblioteke da privremeno obavlja dužnost direktora, bez kojeg je ostala ta ustanova, do konačnog imenovanja upravljačke strukture.

Schmidt je naglasio da se njegova odluka odnosi i na ostale ustanove koje su od značaja za državu BiH, ukoliko se nađu u istoj situaciji kao Biblioteka.

Vijeću ministara BiH dao je rok od 60 dana da Parlamentu BiH uputi zakonski prijedlog koji će riješiti pitanje rukovodstva i financiranja sedam ustanova kulture od državnog značaja.

“Ovdje se radi o državnim institucijama i potrebno je da cijela država doprinese”, kazao je 21. novembra, na konferenciji za novinare ispred prostorija Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH u Sarajevu.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH jedna je od sedam institucija kulture od značaja za državu BiH čije financiranje decenijama nije riješeno.

U tu grupu spadaju i Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Kinoteka BiH.

Sve se suočavaju s problemima u radu, a neke su, također, privremeno zatvarale vrata.

Državne vlasti, nakon ratnih devedesetih, nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da ih budžetski financiraju, uz ostalo zbog protivljenja političara iz entiteta Republika Srpska. Opstajale su, uglavnom, prijavljujući se na javne pozive institucija na raznim nivoima vlasti.

No, Biblioteka je nedavno ostala bez direktora, koji je nakon 20 godina rukovođenja otišao u penziju, a time i bez priliva novca za plaće i druge troškove.

Uslijed teške situacije, početkom oktobra je obustavila rad s korisnicima.

Time je zaustavljeno i izdavanje međunarodnih standardnih brojeva bez kojih knjige i časopisi ne mogu biti objavljeni.

Schmidt je naglasio da je BiH, kao osnivač i vlasnik ovih ustanova dužna obavljati svoje nadležnosti, uključujući i one koje se odnose na imenovanje upravljačkih struktura i financiranja.

“Međutim, one se nalaze na ivici kolapsa. Organi BiH već decenijama nisu ispunili obaveze koje imaju”, naglasio je.

Godine bez političkog dogovora

U Ministarstvu civilnih poslova BiH za RSE tvrde da godinama pokušavaju predložiti rješenje za sedam ustanova kulture od značaja za državu.

Tako je 2015., kako ističu, doneseno rješenje o imenovanju vršitelja dužnosti članova upravnih i nadzornih odbora. No, ono je poništeno nakon žalbe ministara iz Republike Srpske u tadašnjem Vijeću ministara BiH.

Ministarstvo je ove godine uputilo informaciju Vijeću ministara i Kolegiju Zastupničkog Doma Parlamenta BiH o statusu Biblioteke. No, konkretna odluka o preuzimanju osnivačkih prava nije donesena.

Krajem maja je inicirano i formiranje radne grupe koja bi ponudila prijedlog rješenja, ali ni ona nikada nije zaživjela.

Rekao je da je njegov nalog, također, šansa da se nastavi mogućnost izdavanja međunarodnih brojeva za izdavaštvo te da se osigura funkcioniranje biblioteke.

Također je poručio da su ustanove koje imaju status od značaja za državu kulturni i identitetski stubovi BiH.

“Čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje i pri tome osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene svoje naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost doprinose pomirenju i međusobnom razumijevanju jer prikazuju narative svih narode”, rekao je visoki predstavnik.

‘Urgirao umjesto političara’

U Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH ističu da je Schmidt uradio ono što nisu domaći političari i da je “stao u odbranu kulturno-historijskog naslijeđa i obrazovanja BiH”.

“Ovo je prvi put u posljednjih 30 godina da smo dobili priliku da pokušamo riješiti pravni i financijski status. Žao mi je što političari nisu uspjeli postići dogovor i da je visoki predstavnik morao urgirati”, kazao je novinarima Aldin Huskić, predsjednik Sindikata.

Huskić je naglasio da je za 26. novembar bilo najavljeno isključivanje struje Biblioteci, ali da je visoki predstavnik “urgirao kod Elektroprivrede BiH da to bude prolongirano”.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH osnovana je 1945. godine, a u njenom posjedu su, pored ostalog, specijalne zbirke koje su 2020. godine proglašene nacionalnim spomenikom BiH.

O načinima rješavanje statusa Biblioteke, radnici mjesecima pregovaraju s predstavnicima vlasti u BiH.

Iz Međunarodne agencije za ISBN, odnosno međunarodni standardni knjižni broj, prije nekoliko dana su od visokog predstavnika zatražili da hitno riješi situaciju s Bibliotekom, jer je bez njenog rada paralizirano i izdavaštvo.

Rješenje za sedam institucija od značaja za državu, traži i Evropska unija. U posljednjem izvještaju Evropske komisije navedeno je da vlasti moraju pronaći trajno rješenje za njihov status i financiranje.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
RSE

RSE

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Koliko god se u proteklih 30 godina vlasti smjenjivale, sve su one zajednički gradile i izgradile politički i društveni sistem u kojem im kultura i...
Bosna i Hercegovina može biti samo država jednakih i ravnopravnih građana na cijelom svom teritoriju tako što će se implementirati svih šest presuda Evropskog suda...
Izdavanje knjiga u Federaciji BiH, jednom od entiteta u državi, nije moguće već mjesec, zbog blokiranog rada krovne nacionalne biblioteke u Bosni i Hercegovini....
Prema njegovim riječima, izmjene i dopune mogu biti predmet novih izmjena u parlamentu, ukoliko za to bude postojala potreba....