Slučaj Vareš na 473 stranice

Kada je Adriatik Metals povukao SLAPP tužbu protiv Hajrije Čobo, aktivistkinja je bila razočarana – pripremila je dokaze i odbranu na 473 stranice i dva nosača za CD. U Varešu se nastavlja rudarenje i uništavanje zemlje i šume, a u BiH postoje i drugi suspektni projekti

foto: Adriatik Metals

U borbi sa strateškom tužbom protiv javnog istupanja (SLAPP) aktivistkinja Hajrija Čobo iz Kaknja pripremila je odbranu na 473 stranice i dva nosača za CD. Kada je kompanija Adriatik Metals, koja se bavi istraživanjem i eksploatacijom ruda u Varešu, povukla tužbu pokrenutu protiv nje zbog navodne povrede ugleda, aktivistkinja je bila razočarana. Umjesto presuđene stvari na bazi istine i ponuđenih dokaza, postupak je završio u njenu korist tako što je tužbeni zahtjev povučen. Adriatik Metals povukao je tužbeni zahtjev četiri mjeseca nakon što je Čobo dostavila dokaze.

– Moj SLAPP se može posmatrati u kontekstu studije slučaja kao način efikasnog rješavanja problema. Koliko je bilo zamorno, više i ne znam. Zamorno je i kolač napraviti, ali ako u tome uživate, onda je to odlična kombinacija. Možda je to više iscrpljujuće u smislu organizovanja i praćenja cijele kampanje, jer napad na jednog je napad na sve nas. Negdje u sebi sam se radovala da pred sudom izložim sve dokaze protiv tužitelja i dobijem to sve u sklopu presuđene stvari. Shodno Zakonu o parničnom postupku, sud je tražio moj pristanak. Sa velikim guštom sam napisala izjašnjenje u kome sud obavještavam: “Tužena ne pristaje na povlačenje tužbe.” U dispozitivu sam navela upravo činjenice o novousvojenoj regulativi o SLAPP-u i predložila tužitelju da se odrekne tužbenog zahtjeva kako bi sud donio presudu u moju korist i troškove postupka stavio na teret tužitelju. U protivnom, išli bismo u postupak pred sudom da upoznamo sve ljepote one 473 stranice sa dokazima i dodacima planiranim za iznošenje na pripremnom ročištu. Taj gušt mi je uskratio tužitelj obavijestivši sud o odricanju od tužbenog zahtjeva. Dobila sam presudu u svoju korist. Sud je donio presudu kojom se u cijelosti odbija tužbeni zahtjev tužitelja, uz obavezu naknade troškova postupka. Povlačenje nije bila moja opcija iz mnogo pravnih razloga, ali i iz ugla mene kao braniteljice ljudskih prava, jer sloboda govora je morala biti odbranjena za sve nas – priča Čobo.

Adriatik Metals, kompanija koja je tužila Čobo, nastavila je sa praksom koju je ona kritikovala, a to je rudarenje i uništavanje zemlje i šume u Varešu. Prije svega se radi o neustavnom i protivzakonitom djelovanju donosioca spornih odluka, dakle Federacije BiH, upozorava Čobo.

– Samo vlasnik ima pravo odlučivati o predmetu svog vlasničkog prava, a mi imamo slučaj gdje se zastupnika vlasnika – Pravobranilaštvo BiH – izbacuje iz odlučivanja. Kaže se da u ovim slučajevima govorimo o “državnoj imovini”. Smatram to rogobatnim i zbunjujućim nazivom za ono što je “javno dobro”. No, takav naziv u javnom diskursu me ne čudi s obzirom na to da se javnost izbacuje iz odlučivanja o javnom dobru. Predstavnici u vlasti na sve načine pokušavaju zbuniti građane BiH kako oni javna dobra ne bi osjećali svojima i kako bi odlučivanje smatrali privilegijom predstavnika u vlasti. Posljedično imamo pojedince koji prodaju našu imovinu, javno dobro, za neke sitne novce na mnogostruku štetu svih građana. Neovlašteno i protivzakonito postupa se s imovinom koja je javno dobro i tako se krši, između ostalog, Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom. U Varešu imamo slučaj drugih raspolaganja – prenamjena, koncesija, zakup. Uostalom, po prenamjeni šumskog zemljišta u građevinsko vlasnik se mijenja: zemljište ostaje na raspolaganje općini na čijem teritoriju se nalazi, a onda se to daljim odlukama može i prodati. Ovo je vrlo ružan slučaj pravne nesigurnosti – govori Čobo.

Aktivistkinja Hajrija Čobo

Aktivistkinja Hajrija Čobo

SLAPP ima za cilj targetiranje pojedinca kako bi se onemogućilo djelovanje i upozoravanje na nepravilnosti i nezakonitosti u društvu, ali i skretanje pažnje javnosti sa stvarnog problema, ističe Čobo. To je, prema njenom mišljenju, pokušaj pranja ruku pred očima javnosti.

– Targetirani pojedinac prije svega mora ostati psihički i emocionalno stabilan i snažan, to je prva linija odbrane. Sljedeći potez je organizacija činjenica i dokaza u jedan podroban odgovor na tužbu koji će pokolebati tužitelja. Cilj takvog odgovora na tužbu nije samo odbrana tuženoga, nego orkanski preokret slučaja koji će tuženi pretvoriti u proces protiv tužitelja. Sljedeći korak je uključenje javnosti i aktivističkih organizacija u slučaj. To je upravo potpora pomoću koje se utiče na rad u moguće korumpiranim sistemima. Ono što je važno napomenuti je da SLAPP zaista mora biti SLAPP – neosnovana tužba usmjerena na ušutkivanje javnosti. Tuženi mora biti neosnovano tužen, imati sve činjenice i dokaze u rukama, boriti se argumentima – naglašava Čobo.

Ona ocjenjuje da će nova regulativa EU-a podržati aktivističku i novinarsku zajednicu u borbi protiv SLAPP-a.

– SLAPP je ustvari zloupotreba prava i pravnog sistema, pa je svaka regulativa koja će to spriječiti korisna i dobrodošla. Aktivisti i novinari treba da budu korektivni faktor koji će voditi poboljšanju uslova za život, socijalnoj pravdi i poništavanju štetnih odluka vlasti. U krajnjoj liniji, država postoji da bi svojim građanima obezbijedila bolje uslove života, a ne veći profit ionako bogatim pojedincima. Ako država odobrava i podržava projekte koji ugrožavaju prava građana ili će dovesti do slabije kvalitete života građana, onda je jasno šta treba da se radi. Državu treba mijenjati iz korijena i uspostaviti sistem koji služi stanovnicima tog teritorija – govori Čobo.

Zagovaranje efektivnog nacionalnog zakonodavstva koje uključuje širok spektar onemogućavanja strateških tužbi protiv javnog istupanja nije postupak sam za sebe. Pravna nesigurnost leži u konkretnim rezultatima, zakonitostima i slučajevima na koje aktivistkinje, aktivisti i mediji iscrpno upozoravaju. U neurednim političkim odnosima upitna je moć i snaga zakonodavstva i pravosuđa, a to pokazuje i primjer borbe naše sagovornice. Slučaj Vareša uspio se probiti kroz sve cenzure. Aktivisti i mediji su uspjeli biti dovoljno glasni. Nažalost, ovakvih slučajeva ima još i nisu rijetkost, dodaje Čobo.

– Pogodovanja pri projektima su prisutna od lokalnog do državnog nivoa, a naročito u Federaciji BiH koja je opterećena glomaznom administracijom u deset kantona, čije nadležnosti se prepliću sa nadležnostima općinskih nivoa kao lokalnih i sa federalnim nivoom, a što je idealna podloga za zaobilaženje zakonskih propisa i pogodovanja. Vrlo zanimljivi slučajevi se dešavaju na gradilištima koridora Vc, a tu je i mnoštvo privatnih kamenoloma, sječa visokovrijedne šume kako bi se gradile deponije, solarne i vjetroelektrane. U svakom slučaju dodjele koncesije na javnom dobru ili prenamjene imovine javnog dobra radi se o istom problemu – pitanju zakonitosti i ustavnosti – kaže Čobo.

Da bi se definisale opcije i sprovela rješenja, treba “dovesti u red” Visokog predstavnika Savjeta za implementaciju mira koji sada otvoreno podržava pravnu nesigurnost u slučaju kršenja Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, tvrdi Čobo.

– Tek onda se može uspostaviti i pravna sigurnost jednakim postupanjem u svakom od slučajeva – zaključuje Čobo.

 

portalnovosti

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ljupko Mišeljić

Ljupko Mišeljić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Dva mjeseca nakon što je Vlada FBiH donijela odluku da im za promjenu namjene državnog šumskog tla nije potrebna saglasnost države BiH, javnosti su vidljive...
Više od godinu dana građani Kaknja upozoravaju da će zbog radova na otvaranju rudnika u Varešu Općina Kakanj ostati bez pitke vode. Zabrinutost građana još...
Početak eksploatacije ruda u Varešu obilježen je pravnom gimnastikom Vlade FBiH pri donošenju odluka o prenamjeni šumskog zemljišta. Dok generalni direktor kompanije Adriatic Metals priznaje...
Britanska kompanija Adriatic Metals pokrenula je tužbu protiv građanske aktivistice Hajrije Čobo iz Kaknja zbog navodne povrede ugleda ovog koncesionara koji se bavi istraživanjem i...