Foto: Pixabay
Globalni dodaci kapacitetu obnovljivih izvora energije porasli su za 36% prošle godine, dosežući oko 473 gigavata (GW), obarajući rekord 22. godinu zaredom, izjavio je pariški REN21, istraživačka grupa koja uključuje nacionalne vlade i industrijska udruženja među svojim članovima.
Ali to je daleko ispod potrebnih 1.000 GW godišnje kako bi se ispunile svjetske klimatske obveze, rekla je grupa u svom godišnjem izvještaju o izgledima.
“Stvarnost je da je potražnja za energijom u isto vrijeme porasla, posebno u Kini, Indiji i drugim razvijajućim ekonomijama”, rekla je Rana Adib, izvršna sekretarica REN21-a.
REN21 je rekao da se sektor obnovljivih izvora energije usporava nedostatkom investicija u infrastrukturu mreže, s procijenjenih 3.000 GW projekata koji su još uvijek čekali priključenje na mrežu prošle godine.
Potrebno je više napora i za poboljšanje energetske učinkovitosti i za postupno ukidanje subvencija za fosilna goriva, koje su samo u zemljama G20 dosegle rekordnih 1,3 biliona dolara u 2022. godini, dodao je.
Osiguravanje finansijske podrške za razvijanje zemalja kako bi izgradile kapacitet obnovljive energije također ostaje glavni izazov, pri čemu su troškovi finansiranja ponekad visoki kao 20%, pet puta viši nego u bogatijim zemljama, rekla je Adib, prenosi Reuters.
“Cijena kapitala je znatno porasla globalno, ali se povećala na nerazmjerno visok način u razvijajućim ekonomijama”, rekla je, dodavši da razvojno finansiranje također zaostaje, čineći samo 1,4% ukupnih globalnih ulaganja u obnovljive izvore energije prošle godine.
Ukupna globalna ulaganja u obnovljive izvore energije dostigla su 623 milijarde dolara prošle godine, što je povećanje od 8,1% u poređenju s prethodnom godinom, ali je potrebno oko 1,3 biliona dolara svake godine kako bi se ispunili klimatski ciljevi.
Na klimatskim razgovorima COP28 prošlog decembra, zemlje su se obvezale udvostručiti globalni kapacitet obnovljive energije i udvostručiti energetsku učinkovitost do 2030. godine, ali je Adib rekla da postavljanje ciljeva nije dovoljno.
“Imamo tehnologiju – 80% emisija CO2 može se smanjiti postojećom tehnologijom – ali nam treba politička volja”, rekla je.