‘Srbija protiv nasilja’ u Novom Sadu: blokada mosta i poruke protiv vlasti

Foto: Amir Hamzagic/ATAImages/Pixsell

Šesti protest “Srbija protiv nasilja” održan je u petak u Novom Sadu. Okupljeni su na dva sata blokirali saobraćaj na Varadinskom mostu u tom gradu.

Postavljen je i transparent na most sa porukom: “Ispunite zahteve”.

Ovaj most povezuje Novi Sad sa Petrovaradinskom tvrđavom na kojoj se održava muzički festival Egzit, koji će prema najavama organizatora za četiri dana ugostiti više od 200 hiljada posetilaca iz skoro 120 zemalja.

Protest je započet ispred zgrade pokrajinske Vlade Vojvodine odakle su okupljeni krenuli u šetnju ka mostu.

Kao ni na prethodnom okupljanju u ovom gradu, kada su građani blokirali auto-put E75, ni sada nije bilo zvaničnih govornika, ali za razliku od ranijih okupljanja učesnici su imali pištaljke.

Čule su se i poruke protiv “autoritarnog režima” i vlasti u Srbiji. Skandirali su i protiv Aleksandra Vulina, šefa bezbednosnih službi.

Okupljeni su nosili transparente sa porukama “Sve mora da stane” i “Promene ne možeš uhapsiti”.

Novosađani o sudbini protesta

Jedna od učesnica protesta Jelena Mojić rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da ne misli da će vlast da ispuni zahteve koje su demonstranti postavili.

Međutim, istakla je da se nada da će doći do promena.

“Mislim da je lepo što se pokazalo da nas ima puno ovakvih sugrađana koji isto misle, a nešto će se sigurno na bolje promeniti”, rekla je Mojić.

S druge strane, Veljko iz Novog Sada je rekao da ne vidi jasnu budućnost protesta.

“A opet, tu smo zbog nečeg što je duboko ukorenjeno nama kao stav i odnos prema nasilju – u društvu, u javnosti, u obraćanju”, rekao je on.

Mlada Novosađanka Mina Anđelić kazala je za RSE da je odlučila da se pridruži protestima jer želi da živi u “boljoj zemlji”.

“Ne znam koliko političari imaju sluha za mlade, ali nasilje koje je prisutno oko nas je postalo nepodnošljivo, zato ću biti tu kad god mogu”, dodala je ona.

Branka Opranović kaže da veruje u uspeh protesta.

“Uvek mora nešto da se dešava, moramo imati neke akcije koje ostavljaju trag. Moramo dati mogućnost da ljudi budu vidljivi, da dovedemo nove generacije. Ovo mora da uspe”, istakla je ona.

Na skupu nije bilo partijskih obeležja, dok su pojedini učesnici nosili zastavu Srbije.

Skup je na nekoliko mesta obezbeđivala saobraćajna policija.

Tokom blokade saobraćaja na mostu sa posetiocima festivala Egzit i sa onima koji su zaustavljeni učesnici su razgovarali o razlozima i zahtevima protesta.

Aktivista Demokratske stranke Janko Fejdi je rekao da su hteli da štampaju i informativne flajere na engleskom i srpskom jeziku, ali “niko nije smeo da prihvati posao štampanja”.

Ovo je šesto okupljanje u Novom Sadu, nakon dva masovna ubistva početkom maja u Srbiji.

Protest je održan bez incidenata.

Zahtevi demonstranata

Demonstranti već dva meseca zahtevaju na protestima smenu članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i rukovodstva Radio televizije Srbije.

Traži se i gašenje tabloida koji propagiraju nasilje i krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy zbog promovisanja nasilja, kao i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.

Na protest „Srbija protiv nasilja“ građane pozivaju proevropske opozicione parlamentarne grupe i nekoliko vanparlamentarnih pokreta i organizacija.

Vlasti u Srbiji su do sad jedino omogućile parlamentarnu raspravu o bezbednosnoj situaciji u zemlji, ali nijedan zahtev okupljenih još nije ispunjen.

Na raspravi Skupštine Srbije 5. jula poslanici Skupštine Srbije nisu izglasali smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića.

Zahtev za izglasavanje nepoverenja ministru unutrašnjih poslova Bratislavu Gašiću podnela je grupa od 61 opozicionog poslanika.

Rasprava o Gašiću počela je 15. juna u okviru vanredne sednice koja traje od 18. maja.

Razlog za njeno sazivanje su dva masovna ubistva koja su početkom maja pogodila Srbiju i u kojima je stradalo 19 osoba.

Premijerka Ana Brnabić rekla je u parlamentu da neće predložiti smenu ministra Gašića uz ocenu da nema njegove odgovornosti za tragedije koje su se dogodile.

Do sada je političku odgovornost za masovna ubistva u beogradskoj školi „Vladislav Ribnikar“ snosio jedino kadar Socijalističke partije Srbije, Branko Ružić koji je 7. maja podneo ostavku na mesto ministra prosvete.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Tokom noći je identifikovano 12 osoba koje su pravile nerede na protestu u Novom Sadu, dok je za osam određeno zadržavanje, izjavio je 6. novembra,...
Vesić juče popodne kaže – najavljujem ostavku koju ću dati sutra ujutru. Zašto sutra ujutru, a ne odmah? Čak je sve još bilo unutar radnog...
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 2. novembra, dan nakon što je u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Železničku stanicu u tom...
Oko 33 tone smeća se, prema proceni gradskog komunalnog preduzeća, otpremi na gradsku deponiju Novog Sada tokom četiri dana trajanja muzičkog Exit festivala koji se...