Srbija se zahvalila Izraelu zbog stava o rezoluciji o Srebrenci: “Veže nas historijska bliskost”

Šef srbijanske diplomatije Marko Đurić prenio je u susretu sa ambasadorom Izraela Yahelom Vilanom, posvećenost Srbije nastavku unapređenja dugogodišnjih odnosa sa Izraelom, saopćeno je iz srbijanskog Ministarstva vanjskih poslova.

foto: MVP Srbije

Zahvalivši se Izraelu po pitanju usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija prošle sedmice, Đurić je naveo da srpski i jevrejski narod kroz historiju veže istinska bliskost.

Podsjećamo da Izrael nije glasao kada se usvajala Rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Uz zabrinutost u vezi sa aktuelnom situacijom na Bliskom istoku Đurić je izrazio i nadu da će se ratni sukob okončati u najkraćem roku, ponovivši tom prilikom stav Srbije koja je, Zajedničkom izjavom sa još 16 država potpisnica, apelovala na hitno oslobađanje talaca i njihov siguran povratak porodicama, dodaje se u saopćenju ministarstva.

Podsjećamo, prošlog mjeseca je upravo Vilan negirao genocid u Srebrenici kazavši da Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

klix.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Zainteresovana za sintagmu genocidan narod, istraživala sam uz koje se imenice koristi pridev genocidni (genocidal)na engleskom, a rezultati su rat, namera, režim, mržnja, masakr, nasilje, diktator. Nisam, naravno, našla sintagmu genocidal people ili genocidal nation,...
Treba pogledati i glasanje “bratskih muslimanskih” zemalja, od kojih po običaju Bosna i Hercegovina nema nikakve konkretne koristi. Da, u vas gledamo, Omani, Bahreini i...