Svijet stvara 57 miliona tona plastičnog otpada godišnje, većina nastaje na jugu planete

Svijet stvara 57 miliona tona plastičnog otpada svake godine i ono stiže do najdubljih okeana, najviših planinskih vrhova i unutrašnjosti ljudskih tijela, pokazuje nova studija koja takođe kaže da više od dvije trećine tog otpada potiče sa juga planete.

foto: Hermes Rivera

To je dovoljno zagađenja svake godine da se u Centralni park u Njujorku postavi brdo plastičnog otpada visoko kao Empajer stejt bilding, tvrde istraživači sa Univerziteta u Lidsu u Velikoj Britaniji.

Oni su istraživanjem obuhvatili otpad proizveden na lokalnom nivou u više od 50.000 gradova i mjesta širom svijeta za potrebe časopisa Nejčr (Nature), prenosi Beta.

Studija se bavila plastikom koja ide u otvoreno okruženje, a ne plastikom koja se odlaže na deponije ili je pravilno spaljena.
Za 15 odsto svjetske populacije, vlade ne uspjevaju da prikupe i odlože ovakav otpad, kažu autori studije. To je i ključan razlog zbog kojeg jugoistočna Azija i podsaharska Afrika proizvode najviše plastičnog otpada.

To uključuje 255 miliona ljudi u Indiji, navodi se u studiji.

Lagos u Nigeriji proizvode više plastičnog zagađenja od svih gradova svijeta, kaže autor studije Kostas Velis, profesor ekološkog inženjerstva u Lidsu.

Drugi najveći gradovi koji zagađuju plastikom su Nju Delhi, Luanda, Karači, i Al Kahirah.

Indija je vodeća u svijetu po stvaranju plastičnog otpada, proizvodeći 10,2 miliona tona godišnje (9,3 miliona metričkih tona), što je više nego duplo u odnosu na sljedeće najveće zagađivače, Nigeriju i Indoneziju.

Kina, često kritikovana zbog zagađenja, zauzima četvrto mjesto, ali čini ogromne korake u smanjivanju proizvodnje tog otpada, rekao je Velis.

Ostali najveći zagađivači plastikom su Pakistan, Bangladeš, Rusija i Brazil. Tih osam nacija odgovorno je za više od polovine plastičnog zagađenja na planeti.

SAD su na 90. mjestu po zagađenju plastikom, sa više od 52.500 tona (47.600 metričkih tona), a Velika Britanija na 135. mjestu sa skoro 5.100 tona (4.600 metričkih tona).

impulsportal

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Lego planira polovicu plastike za svoje kockice proizvoditi od obnovljivih ili recikliranih materijala umjesto od fosilnih goriva do 2026. godine, u svom najnovijem nastojanju kako...