Uoči ključnog ročišta: Assangeova supruga vidi male mogućnosti izbjegavanja izručenja u SAD

Visoki sud u Londonu trebao bi u utorak početi dvodnevno ročište za odlučivanje o Assangeovoj sudbini.

Foto: Arhiv

Uoči ključnog sudskog ročišta u Velikoj Britaniji ove sedmice, supruga osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea vidi slabe šanse da njen suprug uspije u svom posljednjem pokušaju spriječiti svoje izručenje SAD-u, prenosi Anadolija.

U intervjuu za televiziju SBS News, Assangeova supruga i advokatica Stella Assange rekla je da se ne nada da će situacija ići u željenom pravcu.

Visoki sud u Londonu trebao bi u utorak početi dvodnevno ročište za odlučivanje o Assangeovoj sudbini, a ako sudije odbiju njegovu molbu, on će iscrpiti svoje pravne mogućnosti u Britaniji.

Assange se bori protiv izručenja iz Britanije u SAD, gdje se traži pod optužbom za špijunažu.

“Nemam nade da će ovo ići na naš način. Čak i ako bi nam to pošlo za rukom, što znači da bi on imao dozvolu da se žali i da se njegovi argumenti saslušaju u potpunosti, onda bi to značilo da Julian ostaje u zatvoru“, rekla je.

‘Bit će stavljen u rupu’

Ako Assange izgubi žalbu, tada može podnijeti žalbu Evropskom sudu za ljudska prava kako bi spriječio njegovo izručenje SAD-u.

Međutim, njegov pravni tim strahuje da bi ga Britanska vlada mogla pokušati smjestiti u avion prije nego što se to dogodi.

“To je sada pitanje života i smrti za mog muža. Julian će biti stavljen u rupu ako bude izručen, u to nema sumnje. Bit će stavljen u rupu tako daleko i duboko u zemlju da mislim da ga više nikada neću vidjeti“, kazala je Assange.

Julian Assange, državljanin Australije, nalazi se u pritvoru u Velikoj Britaniji, gdje su vlasti odobrile njegovo izručenje SAD-u prošle godine. Za njim se traga zbog navodne uloge u špijunaži i širenju tajnih američkih vojnih informacija.

Pritvoren je oko četiri godine u zatvoru Belmarsh nakon što je sedam godina proveo u Ambasadi Ekvadora u Londonu, gdje je prvobitno zatražio diplomatski azil od švedskih vlasti.

Australska vlada je izrazila podršku vraćanju Assangea u Australiju, ali je naglasila da ne može intervenirati u sudskim procesima druge zemlje.

AJB

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
AJB

AJB

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ovi primeri pokazuju zašto su nam potrebni heroji poput Asanža. Uradio je ono što je trebalo uraditi i za to platio visoku cenu. Došlo je...
Do sada, ni Ministarstvo pravde SAD ni britanska vlada nisu tražili hapšenje onih koji su na prevaru i lažnom tvrdnjom da Sadam Husein ima veze...
Nakon dugogodišnje pravne bitke očekuje se da će se osnivač WikiLeaksa Julian Assange izjasniti krivim za kršenje američkog zakona o špijunaži, nakon čega će mu...
Asanž je naša Antigona, osuđen na status živog mrtvaca – izolovan u samici sa krajnje ograničenim kontaktima, bez osude ili makar zvanične optužbe. On samo...