Promocija knjige „Utjecaj korupcije na integritet bosanskohercegovačkog društva i države“ održana u Sarajevu

Povodom obilježavanja 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, u sali Hotela Holiday u Sarajevu, Udruženje „Centar za razvoj medija i analize“ i online magazine Žurnal, u okviru USAID Projekta „Program istraživačkog novinarstva“, održali su diskusiju i promociju knjige „Utjecaj korupcije na integritet bosanskohercegovačkog društva i države“, autora Dragana Slipca

Povodom obilježavanja 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, u sali Hotela Holiday u Sarajevu, Udruženje „Centar za razvoj medija i analize“ i online magazine Žurnal, u okviru USAID Projekta „Program istraživačkog novinarstva“, održali su diskusiju i promociju knjige „Utjecaj korupcije na integritet bosanskohercegovačkog društva i države“, autora Dragana Slipca.

Osim autora, učesnici promocije i diskusije bili su i emeritus prof. dr. Izet Beridan, potom prof. dr. Nerzuk Ćurak, inače redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, dok je moderator bio Eldin Karić, izvršni direktor „Centra za razvoj medija i analize“ i urednik online magazina Žurnal.

Diskusiju je otvorio Eldin Karić istakavši da je knjiga stručno i naučno uputstvo za rješavanje problema korupcije.

„Bitno je da se o ovim stvarima govori, kad-tad će one će dobiti na svom punom značaju“, kazao je Karić.

Profesor emeritus Izet Beridan naglasio je kako je riječ o knjizi koja je jedinstvena na jugoslovenskim prostorima:

„Ona se bavi sa dva veoma važna fenomena – integritetu države i korupciji. Knjiga proizlazi od hipoteze da od stepena korupcije zavisi stepen uspješnosti jednog društva ili jedne države. Sva carstva kroz historiju su nastajala, rasla i propadala, a njihova propast nerijetko je bivala jednim dijelom zbog korupcije. Sve države danas muku muče s korupcijom i s obzirom na stepen uspješnosti te borbe protiv korupcije, u tom pogledu su uspješne i same države. Kolega Dragan Slipac je zaslužio da radi ovu temu. Njegovo empirijsko iskustvo u istraživanju korupcije i dugotrajan rad, potaknut teorijskim, je doveo do rezultata koji imamo danas.“

Profesor Ćurak je istakao kako će knjiga u velikoj mjeri poslužiti novinarima koji se bave istraživanjem korupcije, kao i raznim nevladinim organizacijama:

„Ono što se pojavljuje kao ključni indikator jeste istraživanje korupcije kada su u pitanju javni poslovi. To je područje gdje je korupcija u velikoj mjeri uzela maha u BiH i vrlo često se pojavljuje kao način života. Šta je ekvivalent korupciji kao društvenoj pojavi? U biološkoj ravni je to rak i korupcija zaista nagriza tkivo društva i države. Evo i 28 godina nakon okončanja konflikta u BiH, mislim da ne pretjeruju oni akteri koji korupciju stavljaju na vrh registra onih pošasti koje blokiraju izgradnju države. Zato ova knjiga jeste jedna od poluga da se razumije koliko je važna borba protiv korupcije, naročito u društvu i u zemlji gdje mnogi akteri ne primjećuju o čemu govorimo kada govorimo o korupciji. Zašto je važno ovo što radi Žurnal i drugi neovisni mediji? Zato što to na duže staze ipak popravlja naše društvo.“

Autor knjige Dragan Slipac zahvalio se Centru za razvoj medija i analize što su omogućili što je u mogućnosti da prezentira knjigu, te se posebno osvrnuo na pojmove korupcije i integriteta o kojima se u knjizi puno govori.

„Nema općeprihvaćene definicije ovih pojmova. Obično se u BiH korupcijom smatra primanje i davanje mita, ali korupcija je pojmovno puno više od toga. Dalje, kada je u pitanju integritet, obično se kod nas misli na teritorijalni integritet, ali i taj je pojam puno širi. Ja sam kroz ovu knjigu pokušao da sve te pojmove nekako uvežem, povežem sa sustavom društvenog integriteta. To podrazumijeva sve stubove vlasti u BiH, čak i međunarodne organizacije. Za sustav društvenog integriteta karakteristična je ta horizontalna kontrola, i na taj način bi se trebala suzbijati korupcija. Mi ne živimo u ubjeđenju da ćemo potpuno korupciju iskorijeniti, ali je treba svesti u prihvatljive norme da omogući ekonomski razvoj, podizanje kvalitete življenja…“, rekao je Slipac.

Uslijedila je i diskusija u kojoj su učesnici govorili o tome u kojoj mjeri korupcija nagriza bh. društvo, da li je korupcija proizvod ili posljedica ustavnog uređenja, koliko je važno boriti se protiv korupcije, koliko smo nazadovali u domenu borbe protiv korupcije, kako podići svijest mladih ljudi o važnosti borbe protiv korupcije, te da li i u kojoj mjeri postoji politička volja za rješavanje ovog pitanja.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Mediji i nestranački aktivisti godinama upozoravaju na činjenicu da političke stranke imaju direktan utjecaj prilikom zapošljavanja u brčanske javne institucije i preduzeća a bivši ...
Mnogi bi rekli da će u Doboju prije roditi grožđe na vrbi, nego što će se društveno-politička situacija u gradu promijeniti. I zaista, ako pogledamo...
Osumnjičeni za korupciju i pranje novca u vezi s gradnjom na Bjelašnici - Nađa Milišić, Adis Mulaosmanović i Edina Džigal - predati su u nadležnost...
Kompanije koje su SAD u utorak stavile na listu sankcija zbog povezanosti s porodicom Dodik dobile su od domaćih institucija tendere u vrijednosti većoj od...