Metle druga Šabana

Smutna neka vremena. Nit čut šta valjano, a još teže vidit. Vrtiš kanale radija i teve, al' zalud, nigdje ništa. Ništa ohrabrujuće, ništa optimistično. Muka, pa opet muka. Sjedim tako u autu i čekam ovu moju nevoljnicu, a u tom čekanju vrtim stanice. Te tako pustim „Slobodnu Evropu“. Od čega slobodnu, sam Bog zna. Slobodnu u slobodnom svijetu. Mo'š pričat šta 'oćeš, mo'š pisat šta 'oćeš. Nit te ko sluša, nit te ko zarezuje. Lakomislen autor misli da nešto može učiniti svojom pisanijom, al' jes' vraga! Ako ko i pročita, ako ko i posluša, to je samo mala kap koja je pala u mrtvo more. Napravila nekoliko krugova, pa se onda opet sve utišalo, sve umirilo. Sve pokrila žabokrečina svakodnevnice, natovarena bremenom umornog života.

A veli dopisnik „Slobodne Evrope“, javljajući se negdje iz Busovače, malog mjesta iz slobodne, demokratske, samostalne, trojedne iz dva entiteta Bosne i Hercegovine. One iste Bosne za koju se nekad u onoj Velikoj Državi govorilo „jebeš zemlju koja Bosne nema“. Jes’, vala! Tako bilo. E iz te Bosne, iz te Hercegovine, a moglo je bogami i iz Blaca, iz Tetova ili Tivta, a moguće i iz Sinja čak, to isto da javi dopisnik „ima jedan čo’jek, skoro stari čo’jek, jer skoro će mu šezdeset pet, radio nekad u obližnjoj ciglani, ciglana prodata i reorganizovana, on ostao bez posla i prihoda. Do penzije dvije godine, al’ kako preživjeti do penzije? Šaban, tako se zove dotični gospodin tranzicionom voljom preinačen iz druga, nemajući kuda, uzeo da radi brezove metle. Ništa neobično, ništa problematično, sem kome prodati taj svoj proizvod. Obližnja varoš, u kojoj ponekom još zatreba takva alatka, udaljena je cijelih dvadeset kilometara. Nije to tako daleko da gospodin Šaban ima neki prevoz. A imao bi on i neki prevoz kad bi mogao prodati te svoje metle. Al’ teško. Slabo ide. Ne preostaje gospodinu Šabanu ništa drugo doli da natovari na leđa svoje brezove metle, pa put pod noge i pravo u varoš. Veli reporter, natovari na pogurena leđa i po pedeset kila, pa nogu za nogom pravo u grad. Nekad nešto proda, nekad džabe trošio opanke, al’ šta će, nema mu druge!

Slušam ja, slušam, a pred očima mi moj drug Šaban. Poznat mi, kao da ga svaki dan viđam na ovim beogradskim ulicama. Kao da ga srećem i u Sarajevu i u Splitu, u Skoplju ili Prištini. Vidim ga kako u radničkom kombinezonu, ozaren i mlad, pun snage i ambicije, gura vagonet u onoj negdašnjoj ciglani. Bruji ciglana od zvukova drobilice, od brujanja šlepera, od dovikivanja radnika. Visoko u nebo diže se oblak dima iz peći, a Šabana doziva sekretarica, hajde sad će sjednica Radničkog savjeta!

Šaban i njegovi drugovi nisu tada bili gospoda. Nisu ih tako zvali, a ni oni nisu žalili za tim. Bili su zadovoljni svojim statusom, svojom ulogom i svojim životom…

Jebiga, neko se sjetio da tako ne ide, da tako ne valja. Kažu, nedovoljno ljudskih prava, nedovoljno slobode. Da bi se bolje čuli, podigli hodže na minarete da „tule“ o diskriminaciji muslimana. S one strane brda istim tonom govore i fratar i pop, ugroženi hrišćani, ne zna se tko više, pravoslavni od katolika ili obrnuto. Formirani su centri za demokratiju, a odmah potom i centri za obuku, a u skladu sa tim i logorski centri i sve ostalo što je neophodno da bi se klalo, palilo, uništavalo. A najviše pljačkalo. Bogme pljačkalo. I opljačkalo.

Sad rata više nema. Nema ni drugova, nema ni Juge. Al’ ima tuge i praznih hala, grobne tišine u mrtvim gigantima. I golemog jada kod gospodina Šabana i njegovih bivših drugova. Ostale samo metle. Brezove. Al’ dobra naprava da se počiste sva ta nataložena i namnožena govna…

(Napisano poslije pada Berlinskog zida, u mjestu s one strane tog zida! Autor, nepoznat. Može biti ja, ti, ona, on… Od milja nas zovu, tranzicioni gubitnici. E baš im hvala!)

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ilija Knežević

Ilija Knežević

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Dok političari nude naša prirodna blaga, a EU lansira registar sirovina Zapadnog Balkana namijenjen budućim investitorima, države bivše Jugoslavije nisu kapacitirane da se odupru štetnim...
Ekspanzija zelene energije u posljednjih nekoliko godina, otvorila je u BiH basen u najmanju ruku sumnjivih radnji, u kojem se peru milijarde maraka. Godinama se...
U politici ponekad najvažniji nisu oni koji nešto znaju, žele ili misle – već oni koji su se zatekli na pravom mjestu u pravo vrijeme,...
Više od trideset godina nosim jedan teret koji mi pritišće misli, guši me u grudima, blokira volju za životom. Prirodno bi bilo da poslije toliko...