Globalna potrošnja uglja dostigla rekordan nivo na kojem će ostati do 2027.

Globalna upotreba uglja je ove godine povećana na rekordnih 8,77 milijardi tona, ali će ostati stabilna narednih godina zahvaljujući rastu obnovljivih izvora koji će pomoći u podmirivanju rastuće potražnje za električnom energijom, saopštila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Foto: Pixabay

U najnovijem godišnjem izvještaju o trendovima i prognozama na tržištu uglja, navodi se da je upotreba uglja na globalnom nivou povećana poslije pada tokom pandemije i da će ove godine dostići 8,77 milijardi tona.

Potražnja će ipak ostati blizu tog nivoa do 2027. godine jer obnovljivi izvori energije imaju sve veću ulogu u proizvodnji struje.

U tome će veliku ulogu imati i Kina, u čijim se termoelektranama sagorijeva svaka treća tona uglja na svijetu.

IEA navodi da je Kina nastavila da diverzifikuje svoj energetski sektor, da napreduje u izgradnji nuklearnih elektrana i ubrzava ekspanziju kapaciteta solarne i vjetroenergije.

“To bi trebalo da pomogne da se ograniči rast potrošnje uglja do 2027. godine”, navodi se u saopštenju IEA.

U analizi se ukazuje na ubrzani rast potrošnje električne energije u brojnim zemljama, uključujući Kinu, zbog niza faktora, uključujući elektrifikaciju usluga kao što su transport i grijanje, veća potreba za hlađenjem i rast potrošnje u sektorima u razvoju kao što su data centri.

“Brza primjena tehnologija čiste energije preoblikuje globalni sektor električne energije, koji čini dvije trećine svjetske upotrebe uglja. Kao rezultat toga, naši modeli pokazuju da će globalna potražnja za ugljem ostati nepromjenjena do 2027. čak i dok potrošnja električne energije naglo raste”, rekao je direktor za energetska tržišta i bezbjednost u IEA Keisuke Sadamori.

On dodaje da će, međutim, vremenski faktori, posebno u Kini koja je najveći svjetski potrošač uglja, imati veliki uticaj na kratkoročne trendove potražnje za ugljem.

IEA je saopštila da je potražnja za ugljem u najrazvijenijim privredama već dostigla vrhunac i da se očekuje da će nastaviti da se smanjuje do 2027, a da će tempo pada zavisiti od snažnih politika i dostupnosti alternativnih izvora energije.

Sa druge strane, potrošnja uglja se i dalje povećava u zemljama u razvoju gdje potražnja za električnom energijom naglo raste uslijed ekonomskog razvoja i povećanja broja stanovnika. Među tim zemljama su Indija, Indonezije i Vijetnam.

IEA je saopštila da je ove godine takođe dostignut rekord u proizvodnji uglja, kao i u međunarodnoj trgovini ugljem, ali da će naredne tri godine ostati na tom nivou ili da će se smanjiti.

Impuls portal

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Impuls portal

Impuls portal

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Termoelektrana Ugljevik je zaustavila rad jer nema uglja. U zemlji bogatoj ugljem, toliko bogatoj da se izvozi u milionima maraka godišnje....
Prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije u Bosni i Hercegovini mogao bi da traje mnogo duže nego što to traži Evropska unija zato...
Poljska planira odrediti krajnji datum za isključivanje ugljena iz proizvodnje energije, izjavila je danas državna sekretarica za klimu Urszula Zielinska, najavivši tako veliki zaokret u...