I Lego je konačno shvatio da mora koristiti obnovljivu i recikliranu plastiku

Lego planira polovicu plastike za svoje kockice proizvoditi od obnovljivih ili recikliranih materijala umjesto od fosilnih goriva do 2026. godine, u svom najnovijem nastojanju kako bi osigurao da njegove igračke postanu ekološki prihvatljivije.

Danska tvrtka je prošle godine odustala od napora da u potpunosti proizvodi kockice od recikliranih boca zbog problema s troškovima i proizvodnjom. Trenutačno samo 22 posto materijala u šarenim kockicama ne potječe od fosilnih goriva. Dugoročno, Lego planira u potpunosti prijeći na obnovljivu i recikliranu plastiku do 2032. godine.

Proizvođač igračaka se nada da će postupno smanjiti količinu plastike na bazi nafte ulažući do 70 posto više u certificiranu obnovljivu smolu, u pokušaju da potakne proizvođače da povećaju proizvodnju.

Proizvođači plastike za Lego zamjenjuju fosilna goriva alternativama kao što su jestivo ulje ili otpadne masnoće iz prehrambene industrije, kao i recikliranim materijalima, ali troškovi proizvodnje mogu biti dva ili tri puta veći jer se tržište još uvijek razvija.

Niels Christiansen, izvršni direktor Lega, rekao je da pomak prema održivijim materijalima znači značajno povećanje troškova proizvodnje kockica. Prošle godine grupa je obećala utrostručiti potrošnju na održivost na 3 milijarde danskih kruna (oko 400 milijuna eura) godišnje do 2025., obećavši da neće prenijeti veće troškove na kupce.

Lego je također proširio svoj program povrata kockica, Replay – gdje potrošači mogu donirati stare kockice tvrtki putem besplatne dostave – u Velikoj Britaniji i nastavio testirati slične modele u SAD-u i nekim državama EU-a.

Boljaenergija.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
boljaenergija.hr

boljaenergija.hr

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Svijet stvara 57 miliona tona plastičnog otpada svake godine i ono stiže do najdubljih okeana, najviših planinskih vrhova i unutrašnjosti ljudskih tijela, pokazuje nova studija...
Kako se ističe u jednoj studiji, u toku samo jednog dana, u Nigeriji, iskoristi se i baci preko 60 miliona ovakvih kesa koje podsećaju na...
Godišnje se proizvede oko 440 milijuna metričkih tona plastike. Nastavi li se taj trend proizvodnje do 2050., količina će se udvostručiti. Udio reciklirane plastike samo...