Mostarski ples Nataše Jekić

Od kraljice Katarine, babice Mubere Berke Hadžimahović, profesorice Zlate Grebo i Borike Vanović do ovovremenih Vesne Šunjić, Jasne Merdan, Amile Bakšić, Dijane Ondelj Maksumić i stotine drugih Mostar su trajno obilježile znamenite žene. Žene su uvijek, u ratu posebno, razumijevale koliko su naše sreće i tuge uvijek drugačije i istovjetne, dame što su po ljudskosti, znanju i dobroti stvarale Mostar. I život u njemu.

Foto: tačno.net

Posljednjih nekoliko mostarskih decenija, na svojstven i nenametljiv način, tu iz drugog plana i prikrajka, obilježila je i jedna mlada žena što je u ratu umjesto smrti na svijet donosila novi život, a poslije rata taj novi i mladi svijet učila ljepoti življenja, umjetnosti postojanja i trijumfu ljubavi. Možda je i Nataša – grad koji sanja svoju prošlost, pa nije ni pomislila iz njega otići.

Volim kad ljudi sanjaju, kad bude boje na crno-bijelim slikama Mostara. Kad vole, i ne mrze.

Pričam o sanjalici Nataši Jekić.

Foto: tačno.net

Rođena u mostarskoj mahali Brankovac, tamo gdje su pisali i ljubovali i Šantić i Đikić, mirisao Mostar i zrele kajsije. Tu kod Divizije, u dvorištu SPC-a i Starog Grada beskrajno igrala, pa se spuštala na obale Neretve s Albertom, Rezom, Vedranom, Sunitom, Lindom, gdje je i naučila plivati. Sve je i danas podsjeća na djetinjstvo i najljepše trenutke kad je na ukradenoj rešetki maminog novog šporeta sve mirisalo na roštilj, nikad slađi i ukusniji.

Kao đak generacije Medicinske škole „Dr. Ante Jamnicki“ završava akušersko-pedijatrijski smjer, gdje je od najboljih profesora skupljala znanje i učila kako se na svijet donosi novi život. Nikad nije ni pomislila da će veliku želju za studiranjem sudske medicine prekinuti rat.

– U najtežim i ružnim vremenima radim najljepši posao. Iz zgrade Socijalnog, potom zgrade Komiteta (saniteti i ambulanta za ranjenike) odlazim u Higijenski zavod raditi kao babica i na ovaj svijet donositi nadu za bolje sutra. Na svijet su dolazile zdrave djevojčice i dječaci čiji je prvi udah zraka i plač bio najljepša melodija u ta pogibeljna, ratna vremena. Nažalost, u ratu svi gubimo, pa i ja. Moj ujak, Zoran Zoka Galuza gubi svoj mladi život na Starom mostu, baka umire vrlo mlada za sinom jedincem, moj brat Nenad biva teško ranjen i transportovan van Mostara, a i suprugu Zoranu nije mimoišlo teško ranjavanje. I sama sam ranjena na dužnosti pri prebacivanju ranjenika iz zgrade Komiteta, koja je granatirana iako se znalo da su tu ranjenici, većinom civili, u zgradu Narodnog pozorišta. Gubim svoje prijeratne drugarice, prijateljice iz djetinjstva, medicinske sestre: Lindu Petrović, Milu Pajo, Sunitu Sivonjić… Nekim čudom, preživjeh i odlučih. Nikada više neću raditi ovaj posao, idem dalje, vratit ću se svojoj jedinoj i prvoj ljubavi, mom plesu – u dahu i s ponekom suzom pričala mi je Nataša, tu u Centru za kulturu, gdje su je očekivale desetogodišnje djevojčice za novu plesnu probu.

Nakon ratnih dejstava pokušava se živjeti „normalno”?! Imati vodu i struju, na prozorima staklo, a ne UNHCR-ov armirani najlon, kuhati solidan ručak… Samo da ne puca, da se ne gine!

Foto: tačno.net

Nataša počinje raditi u Centru za kulturu, instituciji koja je bila u to vrijeme jedina koja je imala program za djecu i omladinu, kurseve rada na računarima, likovne radionice, učenje stranih jezika i plesnu sekciju terapeutskog tipa. Okupljali su djecu i omladinu koja su zbog ratnih dejstava ostala bez jednog ili oba roditelja, traumatiziranu djecu, djecu koja su mogla iskazati svoja najdublja osjećanja i stanja.

Nastajale su predivne koreografije koje su  bile prikazivane javnosti kroz mnoge manifestacije u gradu. Sekcija prerasta u Plesni studio Mo Stars koji već 30 godina djeluje na sceni Bosne i Hercegovine i cijele Evrope.

U međuvremenu Nataša završava Nastavnički fakultet, odsjek Sport i zdravlje Univerziteta Džemal Bijedić, potom postaje koreograf PERFORMING ART-a u sklopu Plesnog saveza Bosne i Hercegovine, te nacionalni i internacionalni sudija modernog plesa. Redali su se uspjesi, ali i odricanja. I sve uz podršku Jelke Kebo, Senada Suljića i Centra za kulturu, što su prepoznali Natašin entuzijazam i potrebu stvaranja čitavih generacija dobrih ljudi, danas profesora, doktora, pravnika, inženjera…Nisu izostala ni mnogobrojna priznanja, kako domaća tako i najveća internacionalna. No, jedno joj je najdraže. Kruna je biti oficijelni koreograf na manifestaciji otvaranja ponovo rođenog Starog mosta u režiji Sulejmana Kupusovića 23. jula 2004, kad su plesači Plesnog studija Mo Stars bili nosioci plesnog performinga na centralnoj svečanosti.

Foto: tačno.net

Okušala se Nataša i kao vijećnica Gradskog vijeća Mostara, pa kao nestranački kandidat promovirala djecu i mlade, borila se za kulturu, sport i umjetnost. Za Mostar.

Iako je njena kuća tik uz Konak, i danas, nakon 33 godine, porušena, ruina i opasnost, za Naću je to najdraže mjesto gdje nalazi duševni mir i odgovor na svoje dileme.

– Ja tamo i dalje osjetim miris pečenih peksimeta, na prozoru vidim komšinicu Šimu koja nam dijeli bombone, čujem kloparanje Zijinih papuča, vidim sebe kako sjedim na stepenicama i slažem krpice koje sam dobila od krojačica iz Zlatke Vuković i od njih postaju kostimi za moje lutke. Moj dječiji san postao je stvarnost, pa danas kostime osmišljavam za plesače i moje koreografije – sjeća se Nataša Jekić, kojoj je Mostar i grad i život.

Nedavno me jedan prijatelj pitao: – Pa zar još postoje ovakvi ljudi, žene posebno?

I nije dugo čekao na odgovor: – Upoznaj Mostarke i Mostarce, i lijevo i desno, bez predrasuda i političkih vratolomija. Naučit ćeš, izviru kao Buna. Pripadaju, kao i Nataša Jekić, svijetu ljepših i boljih boja. I tu su čitavu godinu, ne samo onih petnaestak dana dok se slikaš sa Starim“. Ne bi mu pravo, ali je razumio.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Milan Račić

Milan Račić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Demećenja sam se sjetio dok sam prelistavao tekstove i gledao videa u kojima pokojni brko Dražen Dalipagić skače rukama milujući loptu pri izbačaju i daje...
Sjedi on tako na mjestu suvozača, odjeven neformalno, u kratke hlačice, i dok odzvanja turbofolk nekog srpskog pjevača, iz pretinca vadi pištolj, otvara prozor i...
Srđan Aleksić je 21. januara 1993. u Trebinju spasio svog sugrađanina Alena Glavovića. Od zadobijenih batina Srđan je preminuo šest dana kasnije. Nema tu smrt...
Prošle su godine i decenije od našeg zadnjeg susreta, a onda mi se iz Mostara, a ne sa neke prekookeanske adrese, kako sam očekivao, javila...