Copyright Printscreen/Youtube/Nebojsa Bakarec/ Al Jazeera Balkan
Novinarstvo nikada nije kriminal. Ali napadi na novinare i prijetnje smrću svakako to jesu. Režimi koji ne štite pravo svakog čovjeka na slobodu govora nacionalistički su i fašistički te uvijek osuđeni na strah i nazadovanje umjesto na slobodu i prosperitet.
Napadi koji danima traju na Dinka Gruhonjića pokazuju ujedno i kakav oblik države i ljudskih prava te moralnih načela želi stvoriti režim u samoj Srbiji, ali i okruženju.
Sloboda govora pravo je svakog pojedinca, bio on novinar ili ne, da kaže šta misli sve dok fizički, psihički ili materijalno ne ugrožava drugog pojedinca.
Napadi na Dinka Gruhonjića, Anu Lalić i Aidu Ćorović odavno su prešli granice demokratskih okvira i pretvorili se u linč prema uzoru na društva u kojima vlada potpuno bezumlje i stroga kontrola stanovništva poput onog u Kashmiru, Venecueli, Tanzaniji, Alžiru, Kini, Rusiji ili Somaliji.
Novinarima se prijeti, mrze ih, progone, maltretiraju, pa čak i ubijaju, samo zato što rade svoj posao i žele rasvijetliti nepravdu, korupciju ili zloupotrebu moći.
Jednostavno, zato što su iskoristili svoje pravo na slobodu izražavanja i zato što novinarski moral i etika nalažu upravo tako.
Koliko su ljudska prava i sloboda govora velika smetnja i opasnost za režimske moćnike u nacionalističkim i neofašističkim državama, jasno se vidi iz izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojom umjesto da zaštiti profesora i novinara Dinka Gruhonjića, Anu Lalić, Aidu Ćorović, ali i sve ostale građane koji podlježu linču rulje, i pokaže da su ljudska prava neotuđiva, on, jednostavno, nastavlja progon novinara i podržava nasilnu blokadu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, odobravajući postupke huligana, čiji predstavnici nose majice s likom čovjeka koji je ubio Zorana Đinđića.
Takva se vrsta politike svakako prelijeva i na Bosnu i Hercegovinu ako znamo pod kojim prijetnjama rade nezavisni novinari te da ista sudbina već očekujue i aktiviste NVO-a u Republici srpskoj, s predloženim Zakonom o stranim agentima, dok je preferiranje finansiranja etnički podobnih organizacija u Federaciji BiH u odnosu na one građanske i sekularne postala gruba činjenica koja već predugo traje.
Teško da će se situacija za novinare, ali i sve druge slobodnomisleće ljude popraviti ukoliko imamo političke lidere koji otvoreno vrijeđaju, pozivaju na hajku i kleveću sve one koji se usude da otvoreno, pod lupu stave sve njihove maloverzacije, korupcije i demonstracije sile.
Neosporno je i krajnje zabrinjavajuće kada vidimo i čujemo kako određeni političari otvoreno izražavaju svoj prezir prema novinarima i poslu koji oni obavljaju.
Prijetnje protjerivanjem, smrću, autocenzure te represivne mjere vlada i njihovih sljedbenika koje ne podnose kritiku predstavljaju stvarne prijetnje koje potkopavaju temelje potrebne da naše društvo bude slobodno i demokratsko.
A ako se ta ćelija normalnosti raspadne, šta nam onda ostaje?
Hajka koja danima traje na ove ljude iz Srbije i ovim intezitetom ne smije nas ućutkati i zaplašiti.
Iz tog razloga neophodno je shvatiti da kada se pretnje upute Dinku Gruhonjiću, Ani Lalić ili Aidi Ćorović te bilo kojem drugom novinaru, upravo u tom momentu životno je opasna prijetnja upućena i cijelom društvu, kao i svim slobodnomislećim ljudima, a mi to nećemo dopustiti!
Koliki god pritisci bili, naše je zajedničko opredjeljenje da nikada nećemo prestati s borbom za ljudska prava, koja su univerzalna i jednaka za sve, a u koje svakako spada i sloboda govora i izražavanja.
Izuzetno smo počastvovani što je na našoj sesiji nedavno gostovao Dinko Gruhonjić te ovom prilikom želimo da izrazimo našu bezrezervnu podršku ovom hrabrom čovjeku, kao i njegovim koleginicama Ani Lalić i Aidi Ćorović.
Vaša je borba ujedno i naša zajednička borba za pravdu i bolju budućnost!
Vaša je borba ujedno i naša zajednička borba za pravdu i bolju budućnost!
Sloboda je naše lice.
Naše prijateljstvo, naša ponosna majka.
Pravda je naš brat.
Mir je naša sestra.
Neprestana borba nam je otac.
Budućnost je naša odgovornost.
Tekst supotpisuju
Adil Kulenović, predsjednik Kruga 99
Renad Šeremet, dipl. mas. ing
Halid Dedić, profesor
Zlatica Gruhonjić, profesorica
Alija Behram, novinar, predsjednik udruženja Mostarski krug (Mostar)
Nijaz Sofić, msc
Senadin Lavić, prof. dr.
Enver Halilović, prof. dr. emeritus
Džemal Sokolović, prof. dr.
Enver Išerić, doc. dr.
Hasija Borić, glumica
Miro Lazović, političar
Azra Zornić, apelant pred ESLJP
Adem Salihagić, prof. dr.
Dragan Bursać, prof. filozofije i bh. kolumnista
Ajla Kirlić-Hasović
Bedrudin Gušić, slobodni novinar u egzilu
Meho Kapo, arhitekta
prof. dr. Sabahudin Hadžialić, dr. Honoris Causa
Carole Hodge, dr. sci. pol. University of Glasgow
prof. dr. Nedim Sulijć, Evropska akademija N i U
prof. dr. emeritus Sulejman Kendić
Dženana Delić
Ibrahim Halilović, novinar u egzilu
Ermina Gakić-Kulenović, novinar
Fadil Mušanović, dipl. pravnik
Podršku pružaju i ostali nezavisni intelektualci Kruga 99