Elon Musk svojim bi utjecajem u Trumpovoj administraciji mogao pridonijeti političkoj i ekonomskoj destabilizaciji SAD-a. Njegovi poslovni interesi, povezani s državnim ugovorima i međunarodnom politikom, mogli bi ozbiljno ugroziti javne financije, regulatornu ravnotežu i nacionalnu sigurnost, a njegov utjecaj na vanjsku politiku dodatno komplicira situaciju
Po rečima jednog analitičara: Tramp nije oteo Republikansku stranku – on ju je razumeo.
Bilo SAD ili Evropa: sve veća polarizacija jača populiste. Fokus na solidarnost i zajedničke vrijednosti mogao bi spasiti demokratiju.
Nemanja Tubonjić za tačno.net piše o jačanju desničarskih politika u Evropi i Balkanu ali i pragmatizmu srpskog nacionalizma koji, iako nominalno antizapadni, pruža snažnu podršku Donaldu Trumpu u trenucima kad njegova politika odgovara nacionalističkim ciljevima RS-a.
Politički analitičar Kurt Bassuener je viši saradnik i jedan od osnivača organizacije Democratization Policy Council (DPC). U razgovoru za portal Tacno.net govorio je o izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, o pobjedi Donalda Trumpa i šta možemo očekivati od Trumpovog predsjedničkog mandata u naredne četiri godine.
Izborni rezultati osigurali su da će republikanci moći pomoći Trumpu da imenuje konzervativne suce i drugo vladino osoblje ako pobijedi u predsjedničkoj utrci
Tramp liči na populiste krajnje desnice, poput Narendre Modija i Viktora Orbana, koji tvrde da samo oni predstavljaju narod, svoje političke protivnike delegitimišu kao izdajnike i podstiču mržnju protiv već ranjivih manjina. Takva strategija ima autoritarne posledice, dok zauzvrat omogućavaju ortački kapitalizam ili direktnu kleptokratiju, ključnu za konsolidaciju režima poput Orbanovog.
Sadašnja američka diplomatija u Srbiji, ali i ona u regionu, svjesno se uplela u mrežu manipulacija, laži, propagande i opasnih namjera zvaničnog Beograda i njegovih “pripodobnijih” saveznika Kine i Rusije. Učinila je to tolerisanjem kleronacilonalističkog zelotizma Vučićevog režima u samoj Srbiji i regionu. Ali i činjenicom da nije napravila diskontinuitet s atmosferom bliskih porodičnih i/ili ideološko-svjetonazornih ili poslovnih odnosa i interesa između režima u Beogradu i Trampove klike.
Demokrati sanjaju o vremenu u kom će republikanci okrenuti leđa Donaldu Trampu i u kom će ga cela Amerika videti kao negativca. Da li je to zaista moguće? Ako postoji put koji vodi iz našeg trenutnog političkog pakla, on možda podrazumeva gajenje ogromne iskupljujuće fikcije u kojoj bi krajnosti trampizma bile ili zaboravljene ili prikazane kao razumljive.
CNN je pozvala, Kamala Harris je obećala – ali Donald Trump ostaje pri svome odbijanju da još jednom debatuje na TV-u. Njegovo obrazloženje zvuči sedam tjedana prije izbora posebno formalistički.
Tim koji vodi Trampovu kampanju, praćen armijom onlajn trolova na čelu sa Ilonom Maskom, ne može da se dogovori oko linije napada na kandidate demokrata. Do pre samo desetak godina nikom ne bi palo na pamet da je to što predsednički kandidat ne može da smisli dovoljno otrovne nadimke za protivnike znak da je u problemu; ali Donald Tramp nas je naveo da postavljamo glupa pitanja i da imamo još gluplje misli. Međutim, kad se nađe u dilemi – i bez obzira na to šta bilo ko od demokrata zaista uradi ili kaže – republikanska stranka rutinski poteže optužbe za „socijalizam“ i „komunizam“.
Trump je olakšao Harris da boduje u TV-duelu. Predsjednički izbori međutim nisu ni blizu odlučeni