
Izraelski zločin istrebljenja, činovi genocida u Gazi
Široko rasprostranjena nestašica vode koju vrše vlasti ugrožava opstanak.
Široko rasprostranjena nestašica vode koju vrše vlasti ugrožava opstanak.
Pratim ga dugo na političkoj sceni i u izvršnoj vlasti. Nikada u njegovom nastupu nisam mogao naslutiti ništa od velike tragedije koja je zadesila i njega i njegovu porodicu u minulom ratu u Bratuncu. Svaka njegova izgovorena riječ bila je upućena onima koji trebaju da učine nešto da se zlo koje se njemu i mnogima kao on više nikada ne dogodi.
Jedno nasmijano smeđe oko gleda u kameru, drugo je prekriveno nestašnim pramenom smeđe kose. Podignute pred licem djevojčica drži dvije stisnute šake. Boksačica je, članica prvog i jedinog ženskog boksačkog kluba u Gazi.
Sva protestna pisma protiv rata su značajna, ali su ova pisma zakasnela i kukavička.1 Čitajući ih može se steći utisak da u Pojasu Gaze živi i pati samo 59 ljudi. Oko njih nema više nikoga. Nema 50 hiljada leševa, nema na hiljade siročadi, povređene i invalidne dece, nema dva miliona raseljenih koji su ostali bez ičega. Samo 59 otetih koji žive i umiru, čija je krv plemenita a sloboda dragocena.
Projektovan po uzoru na koncentracione logore u nacističkoj Njemačkoj, Jasenovac je u toku svog postojanja za veliku većinu svojih žrtava značio smrt ili jednu stanicu prije koncentracionih logora Njemačke i Poljske. Oni koji su uspjeli pobjeći iz strahota Jasenovca već tada su počeli svjedočiti o razmjerama i načinima ubijanja, nad čime su se zgražavali čak i sami nacisti. Nakon raspada Jugoslavije i u skladu s društvenim gibanjima tematika Jasenovca poprima nove narative i nova tumačenja. Tako danas s jedne strane imamo relativizaciju ovog dijela historije, dok s druge svjedočimo korištenju tematike Jasenovca u propagandne svrhe, a sve to nerijetko postaje dijelom školskog kurikuluma.
Oni koji se isključivo bore za brojke žrtava Jasenovca, zapravo ne mare puno za njih, rečeno je na Privrednikovoj tribini "Jasenovac – 80. godišnjica proboja iz logora smrti"
Odnosi Izraela i međunarodnih humanitarnih organizacija već dugo su napeti, ali od početka poslednjeg rata naša vlada je prekinula odnose sa velikim brojem njih uključujući i one koje su ovde prisutne dugo i sasvim su odomaćene.
Šef Međunarodnog komiteta Crvenog križa (MKCK) izjavio je za BBC da je Gaza postala "pakao na zemlji", dok se izraelski vojni napad tamo nastavlja.
Ujguri su jedan od onih naroda čija je historija bila prožeta kontinuiranom borbom za identitet i opstanak, ali njihova društveno-politička pozicija danas sigurno nadmašuje sve druge izazove s kojima su se do sada suočavali. U protekloj deceniji milioni Ujgura su se našli u policijskoj državi i koncentracionim logorima koji su projektirani, održavani i na kraju poricani od iste sile koja ju je stvorila. Kako to obično i biva.
Gledanje zapadnih vlada kako prikrivaju izraelske zločine bilo je iscrpljujuće. Ali odbijam se predati i prihvatiti nepravdu.
Prva svjetska studija koju je naručila vlada Švicarske o zastrašivanju tibetanskih i ujgurskih zajednica baca svjetlo na transnacionalnu represiju Kine. Da li zemlje poput Švicarske čine dovoljno da zaštite svoj narod od transnacionalne represije?
Sve su to nepoznanice za većinsku Srbiju, a ima ih još na hiljade i hiljade sličnih, podjednako čudovišnih, jezivih i monstruoznih. Srpsku javnost zgražava nekoliko surovih mafijaških ubistava, ali je zato uopšte ne potresa na desetine hiljada ratnih zločina, ubistava nedužnih ljudi počinjenih upravo u ime Srbije, srpstva, srpskog naroda i famoznog nacionalnog interesa. Već decenijama većina jednostavno odbija da zna bilo šta o nebrojenim zločinima koje su počinile srpske snage na području bivše Jugoslavije. Što bi rekao jedan manje poznati pesnik: “Ništa nije bilo / ništa se desilo / desilo se ništa / savest nam je čista”.