Seminar u Tuzli za direktore škola iz KS: Potrošeno više od 83.000 KM

Svi su bili smješteni u hotelu “Mellain”. Moglo se svašta uraditi sa tolikim novcem. Recimo, podržati odlazak na izlete i ekskurzije djece koja to sebi ne mogu priuštiti i koja nikada nisu imala priliku otići van granica Kantona, da ne govorimo države.

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo početkom jula organiziralo je četverodnevni seminar za rukovodioce škola iz ovog kantona. U Tuzlanskom kantonu, preciznije u Tuzli, gdje je plaćen smještaj u hotelu za 125 učesnika koji su došli iz stotinjak kilometara udaljenog Sarajeva i okoline.

I da ne bi bilo zabune, nije se radilo o zajedničkim aktivnostima i razmjeni iskustava sa tuzlanskim kolegama. U tom slučaju vjerovatno bi imalo smisla izložiti se trošku.

Ovako, nismo sigurni da postoji smisleno opravdanje za rasipanje budžetskog novca uprkos tome što se iz Ministarstva pravdaju da nisu “Sarajevo-centrični”.

“Na drugom savjetovanju za direktore i direktorice osnovnih i srednjih škola na području Kantona Sarajevo pod nazivom: “Čemu nas uči kvalitet? Visoki standardi: Inovacije i Kvalitet u obrazovanju” učestvovalo je 125 učesnika, od čega 90 direktora i direktorica osnovnih i srednjih škola”, kazali su u Ministarstvu za Fokus.ba.

Mogli su spavati kod kuće

Precizirali su da je na četverodnevnom skupu, od 2. do 5. jula, osim rukovodilaca škola, učestvovalo 13 predstavnika Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS i 20 radnika JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS. Bile su tu i dvije predstavnice Vijeća roditelja Kantona Sarajevo koje su bile pozvane da učestvuju samo prva dva dana.

Svi su bili smješteni u hotelu “Mellain”, a ukupni troškovi iznosili su oko 83.000 maraka sa PDV-om. U Sarajevu ili bilo kojem drugom mjestu na području Kantona Sarajevo bilo bi mnogo jeftinije. Ne bi bilo potrebe za smještajem u hotelu, jer bi svi učesnici nakon radnog dana otišli svojim kućama na spavanje, i to sigurno ne bi umanjilo kvalitet stručnog savjetovanja. Naravno, ukoliko je cilj skupa bio edukacija, a ne druženje.

Moglo se svašta uraditi sa tolikim novcem. Recimo, podržati odlazak na izlete i ekskurzije djece koja to sebi ne mogu priuštiti i koja nikada nisu imala priliku otići van granica Kantona, da ne govorimo države.

“Iznos ukupnih troškova realizacije seminara iznosio je cca 83.300 KM sa PDV-om. Troškove smještaja gostiju i organizacije predavanja u konferencijskoj sali snosilo je Ministarsvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo”, navodi se u odgovoru koji Fokusu dostavljen iz Kabineta ministrice Naide Hota-Muminović.

Na pitanje zašto zbog racionalizacije troškova nije izabran Kanton Sarajevo, dobili smo odgovor:

“Budžet za ove nivoe obrazovanja u protekle tri godine uvećan je 400 posto, uključujući stavke za investiciono održavanje, opremanje, plate prosvjetnih radnika, besplatne udžbenike, sufinansiranje boravka djece u vrtićima, kao i stručno usavršavanje radnika u obrazovanju. Naše politike nisu Sarajevo-centrične. Prošle godine smo imali prvo savjetovanje na Vlašiću. Ove godine smo bili u Tuzli. Iduće godine idemo u Mostar ili Bihać. Ove vijesti su lokalno veoma dobro prihvaćene i nastavit ćemo razvijati ove prakse”, naveli su.

Inače, predavači na seminaru bili su vanjski saradnici, koji su angažirani na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Selma Alispahić prezentirala je temu “Primjena glumačke prakse u nastavnom procesu, Tamara Efendić “Emocionalna pismenost”, Sevdija Kujović “Razumna prilagodba”, Zulejha Šabić-Zatrić “Održivost: Od čega je škola?”. O evropskim integracijama Bosne i Hercegovine i prilici za obrazovne ustanove govorila je Merdža Handalić-Plahonjić.

Predavačima je isplaćena naknada od po 300 KM, izuzev Suadu Eći, koji se odrekao naknade za predavanje koje je održao o temi “Preduzetništvo: Šta pokreće svijet?”.

Prezentacije primjera dobrih praksi u rukovođenju školama održali su direktori pet osnovnih i srednjih škola, i to OŠ “Srednje”, JU OŠ “Šip”, JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije, PU Richmond Park International Secondary School i Gimnazije SSST.

“Naknada za svakog od pet direktora koji su angažirani po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima iznosi 60 KM”, kazali su u Kabinetu ministrice.

Fokus grupe o temi “Samovrednovanje i vanjsko vrednovanje kvaliteta rada škola“ realizirali su radnici JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo i za to nisu primili nikakvu naknadu.

Predavanje o temi “Unapređenje profesionalnog razvoja direktora osnovnih i srednjih škola” realizirala je, također bez naknade, Lejla Tuzlak, viša saradnica za profesionalni razvoj direktora i pomoćnika direktora.

Fokus

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
S.Karaica

S.Karaica

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Fiskalna reforma, koja je stupila na snagu 1. januara 2025, civilnom društvu na području Federacije BiH zadala je udarac i poteškoće u svakodnevnom funkcionisanju. Okolnost...
Zoletićima i Nečemerima, na jugu sjevera Ado i Davor su teško povrijeđeni dok su trošili minute rata u miru Kapije. Lebdjeli su iznad države koja se,...
Epidemija leptospiroze u Kantonu Sarajevo. Najmanje dvije osobe su hospitalizirane, od 17 zaraženih. Zaraza koju prenose glodavci rezultat je dugogodišnje zapuštenosti, neriješenih tendera, neefikasnih službi,...
U Tuzli je dana 25.03.2025.godine održan sastanak predstavnika Rudnika soli „TUZLA“ d.d. Tuzla i aktivističkog pokreta „Karton revolucija“ na temu plasiranih sumnji u javnost koje...