Sijekovac: 33 godine od masakra

Dana 26. marta 1992. u Sijekovcima kod Bosanskog Broda se desio masakr kojeg su počinile vojne jedinice HVO-a. Napad na ovo selo je rezultirao sa smrću srpskih civila i uništenjem njihovih domova.

Foto: nenasilje.org

U selu Sijekovac više osoba je izvedeno ispred svojih kuća nakon čega je ubijeno njih devet, a više kuća je popaljeno. Zločin u ovom dijelu Bosanskog Borda označava jedan od prvih ratnih zločina nad civilnim stanovništvom na teritoriji Bosne i Hercegovine.

U Sijekovcima je danas podignuta spomen crkva na istom mjestu gdje je i srušena tokom rata. Unutar nje se nalazi spomen ploča svim nastradalim u ovom selu.

Uprkos prikupljanju dokaza i svjedočenja o ubistvima u Sijekovcu, za ovaj ratni zločin je osuđen samo Zemir Kovačević na 10 godina zatvora.

Kovačević je osuđen za ubistva, mučenja, nezakonita  zatvaranja, pljačkanja i neopravdanom uništavanju imovine civila srpske nacionalnosti u Sijekovcu tokom marta i aprila 1992. godine na 10 godina zatvora.

Teritorija Bosanskog Broda je ostala u rukama hrvatske vojske sve do oktobra 1992. godine kada je pokrenuta operacija Koridor nakon koje je VRS zauzela ovu opštinu na sjeveru Bosne i Hercegovine.

Iako se smatra da je rat u BiH počeo 6. aprila 1992. godine, zločini kao ovaj u Sijekovcima opisuje kompleksnost ove teme. S obzirom na tada aktuelni rat u susjednoj Hrvatskoj, u nekim slučajevima su stradala i pogranična i mjesta blizu granica u Bosni i Hercegovini.

Ako uzmemo u obzir i napad na Ravno krajem 1991. godine, kao i napade i zločine nad civilnim stanovništvom Bijeljine i drugih mjesta prije 6. aprila 1992. godine, možemo zaključiti da je važno uvrstiti i ove zločine, odnosno njihove žrtve, u kulturu sjećanja BiH. Ovakve komemorativne aktivnosti nas podsjećaju na brutalnost rata i važnost uspostavljanja trajnog i održivog mira u regionu.

Tekst je urađen u suradnji sa Pro Peace BiH

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rijad Cerić

Rijad Cerić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Pre godinu dana 27. juna 2024. preminuo je Alon Konfino, jedan od najznačajnijih istoričara sećanja i istraživača kulturne istorije, koji se bavio Šoom i istorijom...
Srebrenica je u posljednje tri decenije postala simbolom stradanja, političkih manipulacija i, za Srebreničane prije svega, simbol UN-ove ignorancije i izdaje. Pišem ignorancije, a ne...
U selu Biljani na današnji dan ubijeno je 258 civila čija su tijela pronađena u dvjema masovnim grobnicama. Masakr u Biljanima vodi se kao jedan...
Ako se nešto dogodi, a ja sam tu i preživim, a neko drugi bude ubijen, u sebi čujem glas, i stoga znam: kriv sam što...