Ipak, ono što posebno upada u oči jest histerična rijeka licemjerstva podgrijana u sarajevskim medijima koja dolazi od dijela navijača Sarajeva, ali i uprave kluba, pa i samog Zorana Zekića, koji je jučer napustio konferenciju za novinare nakon utakmice nezadovoljan suđenjem. Zekić na to apsolutno ima pravo, ali bi trebao biti dosljedan u onome što radi.
Zoran Zekić do sada nije komentirao suđenje, nije napuštao konferencije ni u Banjoj Luci, ni u Širokom Brijegu, ni u Posušju, niti bilo gdje kada je njegov klub također imao loše suđenje, osim jučer nakon susreta s Veležom?! Trener koji je u ligaškom susretu protiv Širokog Brijega na klupi ostavio osm prvotimaca, a nakon što su istu ekipu pregazili sa 4-0 u prvoj utakmici finala Kupa, jučer je ipak odlučio da u Mostaru izvede najjaču moguću postavu, što je naravno njegov izbor i pravo, ali sumnje na navedenu utakmicu sa Širokim Brijegom na Koševu sada sve više imaju smisla.
Ocjenu o suđenju Harisa Halkića dat će Komitet za suđenje u NSBiH, ali je bez ikakvog razloga i bez imalo dostojanstva sarajevska medijska scena krenula s rafalnom paljbom po FK Velež. Možda Zoran Zekić ne zna, ali mediji u Sarajevu bi trebali znati da je Velež pretrpio više sportskih nepravdi od svih klubova zajedno, samo nakon povratka u ligu 2019. godine
Podsjetimo da je Velež jedini klub kojem su oduzeta tri boda za incident koji se dogodio 50 kilometara od stadiona, da je zbog tog istog incidenta klub kažnjen sa šest utakmica igranja bez prisustva publike, a tadašnji predsjednik Veleža Šemsudin Hasić izbačen iz nogometa na dvije godine. Sve zbog događaja za koji ni do dan-danas nije dokazana umiješanost FK Velež. O lakrdijama i greškama Sivca, Petrovića, Njegomirovića, Kazlagića, Jelića na štetu Veleža, i to uglavnom u duelima protiv Borca, Zrinjskog ili sarajevskih prvoligaša, mogla bi se knjiga napisati.
Zekića bi, ako već nije upoznat, sarajevski mediji trebali upoznati da je FK Velež, odnosno njegov tadašnji predsjednik Šemsudin Hasić, prvi pokrenuo inicijativu 4R koja je za cilj imala formiranje udruženja klubova kako bi se efikasnije borili protiv svih nepravilnosti u našem nogometu a da su istu među prvima sahranili upravo sarajevski klubovi nakon prvog pritiska iz NSBiH. Indikativno je to da je FK Sarajevo odlučilo izaći iz inicijative nakon što je klub preuzeo Ismir Mirvić.
Posebna priča je način na koji je Sarajevo došlo do titule u vrijeme COVID-a, kao i ono finale Kupa godinu dana kasnije, kada je Vinko Marinović poslao juniore da šutiraju penale u utakmici koja je odigrana u trening centru NSBiH.
Ni drugi sarajevski klub, Željezničar, nije se proslavio u duelima s Veležovim direktnim konkurentima za opstanak! Interesantno da je sada već bivši trener „plavih“ Denis Ćorić radio u dva od tri kluba koja su s Veležom u borbi za opstanak, a to su Posušje i Široki Brijeg. Činjenica je da je Široki Brijeg protiv oba sarajevska tima došao do svih šest bodova lakše od očekivanog. Ostala su još dva kola do kraja prvenstva i mnogo je scenarija u igri. Jedno je sigurno, a to je da ukoliko na devetom mjestu bude klub iz Federacije BiH isti će igrati baraž s prvakom Prve lige Federacije, dok bi u slučaju da Radnik iz Bijeljine bude na poziciji devet oni direktno ispali u niži rang.
Velež je u možda najtežoj poziciji jer ima utakmicu na Grbavici protiv Želje i domaći susret sa Slogom. S druge strane, Posušje ide Borcu, koji se oprostio od titule, a svima su dobro poznate veze Marka Maksimovića, trenera Posušja, sa ekipom iz Banja Luke, kao i direktno sa prvim čovjekom Saveza Vicom Zeljkovićem. U posljednjem kolu Posušje dočekuje Sarajevo i ne bi čudilo da Zoran Zekić pruži priliku mlađim igračima, tako da scenarij da Posušje uzme svih šest bodova nije daleko od mogućeg. Radnik igra do kraja sa Sarajevom na Koševu koje će biti desetkovano i šansa za bodove postoji, dok u posljednjem kolu dočekuju Željezničar koji je osigurao Evropu i pitanje s kojim timom i kojim trenerom će plavi putovati u Bijeljinu. Scenarij od četiri boda za Radnik u zadnja dva kola je sasvim realan. Široki Brijeg je u najboljoj poziciji jer im za ovjeru opstanka treba još jedna pobjeda, a igraju protiv Sloge u Doboju i kod kuće sa Slobodom, tako da je tim Deana Klafurića na korak da i teoretski osigura opstanak.
Dakle, stvari su prilično jasne. Ako sarajevski klubovi budu protiv Radnika i Posušja igrali na način kako su igrali protiv Širokog Brijega, vrlo je izvjesno da će Velež u baraž za opstanak u Wwin ligi BiH.
Naravno da je za situaciju u kojoj se našao Velež ponajviše sam sebi kriv, te da sarajevski klubovi imaju pravo da izaberu protiv koga će igrati ležernije, a protiv koga „na nož“.
Da li je moralno za Sarajevo izabrati klub čiji navijači i danas prizivaju mrtvog Vedrana Puljića u odnosu na klub čiji su navijači prebacivali u Mostar povrijeđene u sukobu u kojem je nesretni Puljić izgubio život, pitanje je za Ismira Mirvića i Zorana Zekića.
Također potpuno je legitimno i da Željezničar izađe na Grbavicu s najjačim adutima ako će sa istom ekipom i željom otići u Bijeljinu u posljednjem kolu.
Gospodo iz sarajevskih klubova, vaše je pravo da birate utakmice, ali vam dosadašnji izbori ne daju moralno pravo da bilo kome držite predavanja o regularnosti lige.