Policija zadržala osam osoba nakon nereda u Novom Sadu, izjavio pomoćnik direktora policije

Tokom noći je identifikovano 12 osoba koje su pravile nerede na protestu u Novom Sadu, dok je za osam određeno zadržavanje, izjavio je 6. novembra, pomoćnik direktora policije Dragan Vasiljević.

Foto: Jovana Krstić/RSE

Kako je naveo u izjavi za Radio-televiziju Srbije, u neredima je lakše povređeno deset policajaca i dva građanina. Prema njegovim rečima, uhapšenima se na teret stavlja veliki broj krivičnih dela.

“Reč je o neprijavljenom javnom okupljanju. Mi smo operativnim radom i putem društvenih mreža imali saznanja da će doći do okupljanja u Novom Sadu na prostoru Železničke stanice, gde je veći broj opozicionih stranaka i aktivista pozivao građane da odaju počast žrtvama nesreće u petak”, rekao je Vasiljević.

Neredi su izbili nakon protesta 5. novembra, sa kojeg se tražila odgovornost vlasti zbog pogibije 14 ljudi u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu. Nakon inicijalnog okupljanja ispred Železničke stanice u Novom Sadu, demonstranti su u protestnoj koloni stigli ispred Gradske kuće.

Tada su grupe muškaraca, uglavnom pod maskama i kapuljačama, počeli da bacaju kamenice i druge predmete ka sedištu gradske vlasti. Razbili su ulazna vrata i prozore, a policija je iz Gradske kuće odgovarala suzavcem.

Sukobi su trajali gotovo tri sata, a nastavljeni su i na ulicama u blizini Gradske kuće.m Policija je privela neke od učesnika u neredima, a opozicione stranke i pojedine nevladine organizacije saopštile su da su hapšeni i mirni demonstranti.

Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), dan posle nereda zgrada Gradske kuće opasana je policijskom trakom i njoj ne može da se priđe.

Na licu mesta prisutna su jedna policijska kola.

Oko zgrade se i dalje nalazi smeće, zaostlo nakon sinoćnjeg protesta, dok su na pločniku ispred Gradske kuće vidljivi grafiti ispisani crvenom farbom sa porukama “Ubice”, “Odlazite” i “Mir”.

Međusobne optužbe vlasti i opozicije

Vlast je za incidente optužila opoziciju koja je pozvala na protest, a tokom večeri 5. novembra je u Novi Sad došao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se obratio svojim pristalicama ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u tom gradu.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je 6. novembra na konferenciji za medije u Beogradu osudila nasilje tokom nereda navodeći da “onakve slike, onakve scene, ne služe na čast Srbiji”.

Rekla je i da će vlast insistirati na punoj odgovornosti za nesreću u Novom Sadu.

“Želim da kažem jasno da želimo i tražimo punu odgovornost za sve, i krivičnu i moralnu i političku, da ćemo insistirati na tome i da se na tome radi, da se nećemo smiriti ni stati dok se to ne ispuni u celosti”, rekla je Brnabić.

Opozicija tvrdi da iza incidenata stoji vlast.

Građanske inicijative osudile su postupanje policije u Novom Sadu i zatražile istragu.

“Policija u civilu, često bez pokazivanja legitimacije, nije vidno hapsila pripadnike nasilne grupe, već mirno okupljene građane upotrebljavajući i prekomernu silu”, saopštila je 5. novembra ova organizacija.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
RSE

RSE

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Vesić juče popodne kaže – najavljujem ostavku koju ću dati sutra ujutru. Zašto sutra ujutru, a ne odmah? Čak je sve još bilo unutar radnog...
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 2. novembra, dan nakon što je u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Železničku stanicu u tom...
I još, ne može se ćutati ili gledati s odobravanjem na izjave Von der Leyen u Beogradu, a tražiti sankcije za Orbána zbog njegove posete...
Nekadašnji izraelski vojnik i vodeći povjesničar genocida Omer Bartov smatra kako više nije moguće negirati da je cilj izraelske kampanje uništenje ili prisiljavanje stanovništva Gaze...