Zukan Helez i kapitulacija pred cenzurom: Kako je jedan ministar pogazio principe slobode

Kada ministar odbrane jedne suverene države odluči javno stati na stranu pokušaja strane ambasade da zabrani pozorišnu predstavu, to nije samo diplomatski incident – to je političko i moralno poniženje. Zukan Helez, svojim istupom u kojem je stao uz protestnu notu Turske ambasade i praktično podržao zabranu predstave „Šestorica protiv Turske“, pokazao je duboko nerazumijevanje vlastite funkcije, ali i temeljnih vrijednosti na kojima bi trebalo da počiva svako demokratsko društvo.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Helezov komentar da se „ne bi smjela izvoditi predstava koja vrijeđa predsjednika prijateljske zemlje“ zvuči kao da dolazi iz usta glasnogovornika autokratskog režima, a ne ministra jedne evropske zemlje. Gdje su nestali principi slobode izražavanja, umjetničke nezavisnosti i političke zrelosti? Zar je sloboda mišljenja, izražavanja i kulturnog stvaralaštva u Bosni i Hercegovini uslovljena osjećajima stranih lidera?

To što je ministar iz reda tzv. socijaldemokratske stranke, koja nominalno baštini progresivne i demokratske vrijednosti, čini ovaj potez još skandaloznijim. Helez se nije oglasio da zaštiti ljudska prava kad je trebalo, nije reagovao na brojne unutrašnje nepravde, ali je ekspresno reagovao kada se povrijedila „čast“ predsjednika strane države poznatog po gušenju slobode medija, progonu opozicije i zatvaranju intelektualaca.

Helez ovom izjavom ne samo da direktno ugrožava integritet kulturnih institucija, već šalje poruku da politički moćnici – domaći ili strani – imaju pravo da određuju šta je prihvatljivo u umjetnosti. To je poraz ideje BiH kao nezavisne i slobodne države. To je ponižavanje svih onih koji su ovu zemlju zamislili kao pluralističko i demokratsko društvo.

Osim što sramoti vlastitu funkciju, Helez time gura Bosnu i Hercegovinu u sferu državnog poslušništva. Njegova reakcija nije samo ideološki problem – to je civilizacijski sunovrat. U trenutku kada Narodno pozorište Sarajevo i njegov direktor Dino Mustafić pokazuju hrabrost i dostojanstvo braneći osnovno pravo na slobodu izražavanja, ministar iz vlastite zemlje staje na stranu onih koji bi tu slobodu da zgaze.

U svojoj suštini, Helezov potez je simbol političke nekompetencije i moralne slabosti. Umjesto da štiti ustavni poredak, ljudska prava i slobode, on postaje oruđe u rukama diplomacije koja ne priznaje umjetnost ako nije podložna disciplini režima. Njegov istup mora se tumačiti kao napad na kulturu, slobodu i budućnost ove zemlje.

Ovaj slučaj je crvena linija. Ako visoki državni zvaničnici otvoreno podržavaju cenzuru, šta možemo očekivati u budućnosti? Hoće li sljedeći korak biti zabrana knjiga, festivala, muzičkih koncerata? Gdje je kraj ovom poslušništvu?

Jasno i glasno – Zukan Helez se nije oglasio kao patriota, već kao politički sluga autoritarnog režima. Njegova izjava mora naići na osudu svih koji vjeruju u demokratske vrijednosti. Bosna i Hercegovina nije i ne smije postati kolonija ničije političke volje, pa ni turske.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rijad Cerić

Rijad Cerić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Direktor Narodnog pozorišta Dino Mustafić oglasio se povodom protestne note Ambasade Republike Turske zbog predstave "Šestorica protiv Turske" koja gostuje u ovoj ustanovi poručivši da...
Pokušaj turske ambasade u Bosni i Hercegovini da zabrani izvođenje predstave „Šestorica protiv Turske“ u Narodnom pozorištu Sarajevo predstavlja opasan presedan u odnosima između stranih...
Mi koji smo 6. aprila 1992. pred Parlamentom Bosne i Hercegovine uzvikivali NEĆEMO RAT, HOĆEMO MIR! NEĆU DA PUCAM NA DRUGA SVOG! NE DAJMO BOSNU!...
Njeno tijelo pružilo se prȅdame kao livada. Trebalo je da počnem cvijeće brati, s reda, polako, ne gazeći rosu, ne strašeći popce. Stenjanje iz dubine...