Foto: Finanzen.net
U augustu je šef Fed-a Jerome Powell naglasio važnost inflacionog cilja od dva posto koji žele što je moguće brže ostvariti. Vrhunski ekonomista Nouriel Roubini ipak smatra da ova namjera trenutno nije realna – i identifikuje mnogobrojne izazove za gospodarstvo.
Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović
Fed ostavlja kamatne stope na nivou 5,25 do 5,5 posto
Tokom proteklih 16 mjeseci američka centralna banka Fed podizala je glavnu kamatnu stopu ukupno 11 puta – posljednji puta u julu na raspon od 5,25 do 5,5 posto. Kako u maju tako i na posljednjem zasjedanju u septembru ostavili su čuvari valute oko šefa Fed-a Jerome Powella kamatne stope nepromjenjene u navedenom području. Centralna banka bila je aktivna prvi put u martu 2022. da bi dobila pod kontrolu značajan rast inflacije. Veliki rast potrošačkih cijena bio je povezan sa višim troškovima energije zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Cilj je 2 posto
I stvarno rast potrošačkih cijena u SAD-u se u posljednje vrijeme usporava. Tako su potrošačke cijene u augustu prema prethodnom mjesecu porasle za samo 0,6 posto, a u poređenju sa istim mjesecom prošle godine to iznosi plus 3,7 posto. Međutim, dugoročno Fed nišani opet na svoj inflacioni cilj od dva posto, kako je izjavio Powell u augustu na sastanku centralnih bankara u Jackson Hole. “Zadatak je Fed-a da snizi inflaciju na naš cilj od dva posto i mi ćemo to i učiniti”, obećao je zaštitnik valute. “Mi smo našu politiku u protekloj godini znatno pooštrili. Iako se inflacija snizila sa svoga najvišeg stanja – to je dobrodošao razvoj – ona je još uvijek suviše visoka.”
“Dr.Propast” sumnja u ostvarivost inflacionog cilja
Vrhunski ekonomista Nouriel Roubini je mišljenja da Fed ovaj cilj ne bi mogao ubrzo ostvariti, a to je nedavno izjavio u intervjuu za “Bloomberg Brief”. “Era velike stabilnosti sa niskom inflacijom od ispod dva posto i stabilnim rastom je prošlost”, procjenjuje tržišni stručnjak situaciju i označio je cilj Fed-a kao “Mission Impossible”. “Nova normalnost mogla bi za napredne ekonomije u toku vremena ležati negdje između tri i četiri posto – naravno ne preko noći.” Time se s ciljem od dva posto trebaju oprostiti ne samo u SAD-u nego i druga narodna gospodarstva kao Velika Britanija i Francuska, kaže Roubini.
“Strukturne promjene” opterećuju gospodarstvo
Kao razlog za ove tmurne izglede Roubini, koji zbog svojih pesimističnih prognoza nosi nadimak “Dr. Propast”, naveo je “strukturne promjene” koje opterećuju svjetsko gospodarstvo. Sa posebno teškim posljedicama na strani ponude identifikuje ekonomski naučnik posljedično djelovanje pandenije korone, rat u Ukrajini, ograničavanje useljavanja i generacijske probleme. Time nije samo ugrožen gospodarski rast nego i proizvodni troškovi bivaju viši. “A na strani potražnje živimo u svijetu gdje je privatna i javna zaduženost tako visoka da će deficiti i dalje rasti jer moramo izdvajati više novca da bi smo se borili protiv nejednakosti, protiv klimatskih promjena, sukobljavati se sa pandemijama, boriti se protiv nedostataka izazvanih globalizacijom i vještačkom inteligencijom, itd”, kaže Roubini.
Opasnost spirale plata i cijena
Već u junu ekonomista je pisao u kolumni za “MarketWatch”, da on za 2024. računa sa kratkim i plitkim ekonomskim padom. “Ako centralne banke budu suzdržane i zaključe da dozvole inflaciju koja je iznad cilja, postoji opasnost da oslabe inflacijska očekivanja i nastane trajna spirala plate i cijena”, upozorio je on u svome prilogu.
Moguće je dalje povećanje kamatnih stopa
Strogo pristajanje je, međutim, trenutno znatno manje vjerovatno, kako objašnjava Roubini u intervjuu za Bloomberg. Ipak očekivanje tržišta za smanjenje kamata od početka 2024. je preuranjeno. Po mišljenju stručnjaka nije isključeno da Fed kamate čak i dalje podigne. Prvo usklađivanje na dolje moglo bi se očekivati “možda sredinom godine”.