Izazovi izgradnje mira: Libanon i BiH, zemlje sličnih iskustava i različitih okolnosti

Šta je zajedničko Libanonu i Bosni i Hercegovini dok se i jedna i druga zemlja, svaka na svoj način, bore da ostvare održivi mir unutar svojih granica?

Bejrut, Libanon, foto: Nikola Vučić

Ovo kompleksno pitanje prodire u dva različita društveno-politička konteksta, na Balkanu i Bliskom Istoku, i raspravljeno je u eseju Iskustva gradnje mira (2023-2024). Okruženja ovih zemalja zapravo čine i najveću razliku njihovih aktuelnih izazova i perspektiva.

“Za nekoga tko dolazi iz BiH, zemlje s još uvijek vidljivim ožiljcima rata iz devedesetih, libanonski društveno-politički kontekst činio se prikladnim za primjenu određenih rješenja iz Bosne i Hercegovine. Nisam mogao ni zamisliti da bosanskohercegovački mir može poslužiti kao inspiracija za razmišljanje o promjenama u Libanonu, promjenama koje su prijeko potrebne ovoj zemlji”, piše u uvodu o dojmovima tokom svog boravka u Libanonu, novinar Nikola Vučić.

On bilježi kako uz iznimku nekoliko uspješnih komparativnih studija koje tretiraju ove dvije zemlje, mnoge su redukcionistički pristupale bosanskohercegovačkoj i libanonskoj unutarnjoj dinamici i njihovim povijesnim slojevima, što je pojednostavljivalo složene procese i izazove kroz koje su te zemlje i društva prolazili, posebno u razdobljima koja su uslijedila nakon sukoba krajem prošlog stoljeća.

Libanonski rat je uključivao niz regionalnih i međunarodnih aktera i ticao se pitanja koja su dominirala regionalnom politikom Bliskog istoka u drugoj polovici 20. stoljeća, uključujući palestinsko-izraelski sukob, hladni rat, arapski nacionalizam i politički islam. Libanonski građanski rat bio je jedan od najrazornijih sukoba 20. stoljeća – navodi se u tekstu.

“Uz veliki broj žrtava, uništena je i većina libanonske infrastrukture, kao i reputacija Libanona kao primjera suživota na arapskom Bliskom istoku”, navodi se.

Mirovni sporazumi u ovim zemljama – Daytonski i Taifski – okončali su ratove, ali u slučaju Libanona nezadovoljstvo često eskalira s obzirom na činjenicu da je zemlja institucionalno paralizirana i sigurnosno nestabilna, a nacionalna valuta dotakla je najniže grane.

Područje oko Baalbeka, u libanonskoj dolini Bekaa, poznato je političko uporište Hezbolaha, koji podupire Iran. Strahuje se da bi Libanon mogao biti uvučen u rat, a međunarodna zajednica ulogu i moć u toj zemlji ne potcjenjuje.

Bosna je, za razliku od Libanona, evropska zemlja i njen europski integracijski put je unutarnji konsenzus. S druge strane, Libanon je bliskoistočna zemlja s poviješću i geopolitičkim interesima koji se međusobno sučeljavaju, što dodatno usložnjava njegovu unutarnju potragu za mirom. Libanon je mjesto gdje utjecaj ostvaruju i zapadni centri moći s jedne strane i, primjerice, Iran s druge strane – zemlja koja u sadašnjim okolnostima dolazi do konsenzusa sa Zapadom.

Esej, objavljen na stranicama Mreže za izgradnju mira, kao dio projektnog rada autora na temi Iskustva (iz)gradnje mira i alternativna rješenja koji podržava CPCD u okviru inicijative Smart Balkans, ispituje potencijal za primjenu bh. iskustva u gradnji mira, posebno se fokusirajući na potrebne reforme za rješavanje izazova upravljanja.

Članak objavljen na Mreži za izgradnju mira, 2024.

Uspoređujući sukobe u objema zemljama, članak ističe zajedničke točke u njihovim borbama s politikom identiteta i postkonfliktnom obnovom. Osim toga, autor raspravlja o ulozi međunarodne intervencije, posebice visokog predstavnika u Bosni, te postavlja pitanje može li Libanon imati koristi od sličnog mehanizma.

N1

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Lorkovski ističe da sa dolaskom sistema CBAM, kojim će biti oporezovana struja koja se izvozi na tržište EU, ukoliko je u njenoj proizvodnji korišten ugalj,...
Šest bosansohercegovačkih portala pripremili su četiri filma o razvoju kineskog utjecaja na ovom prostoru: Capital, Fokus, Tačno.net, Info-radar, Hercegovina.info i Žurnal....
U svijetu suočenim s rastućim autoritarizmom i nacionalizmom, poruka knjige Left Is Not Woke ljevičarske filozofkinje naglašava potrebu za koherentnim, sveobuhvatnim pristupom borbi za pravdu,...
I dok vam šalju obećavajuće poruke, bar za trenutak se upitajte šta su vam to uradili od 1992. do 2024. godine. I ovog puta mečka...