Foto: Armin Durgut/PIXSELL/Arhiv
“Sud BiH je 16. decembra 2023. godine donio rješenje kojim je odbijen prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje pritvora osumnjičenima Lazaru Ristiću, Mladenu Mihajloviću, Dragoji Ivanović, Predragu Ristiću, Stanoji Birčakoviću i Miloradu Birčakoviću”, naveli su iz Suda BiH 18. decembra za RSE.
Određena im je i mjera zabrane putovanja i sastajanja s određenim osobama do pravosnažnosti presude. Pritvor će im se odrediti ako prekrše obaveze iz izrečenih mjera zabrane.
Sretenu Miloševiću, sedmom uhapšenom, određen je pritvor do 14. januara 2024. godine ili do nove odluke Suda BiH.
Službenici Državne agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH uhapsili su ovih sedam osoba u petak, 15. decembra.
Iz Tužilaštva BiH je za RSE rečeno da se radi o osumnjičenim nekadašnjim komandantima i pripadnicima Zvornične brigade Vojske Republike Srpske.
“Oni se dovode u vezu sa strijeljanjem i ubistvom oko 800 žrtava bošnjačke nacionalnosti, na lokalitetu Orahovac, a nakon pada Zaštićene zone Srebrenica”, dodaje se. Prije ubistava u Orahovcu zarobljeni Bošnjaci držani u sali škole “Grbavci” u ovom mjestu.
Udruženje Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” u nedjelju, 18. decembra je saopćilo kako bi “bilo kakvo puštanje na slobodu bilo sramotno”.
“Ukoliko sud odluči da ih pusti, uprkos činjenici da su svi, ali baš svi, koji su do sada ili optuženi ili osuđeni, kada su se domogli slobode, pobjegli za Srbiju, smatrat ćemo sudiju/icu odgovornim i saučesnikom u tom djelu, te zahtijevati postupak protiv sudije. Nakon svih bježanja, dosta je puštanja!”, naveli su iz ovog udruženja.
Snage Vojske Republike Srpske ubile su u julu 1995. godine u Srebrenici i okolini 8.372 muškaraca i dječaka nesrpske nacionalnosti.
Uz presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu kojom je 2007. potvrđeno da se u Srebrenici dogodio genocid, Haški tribunal osudio je za zločine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija 16 osoba, od kojih sedam za zločin genocida.
Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su proteklih godina u više od 80 masovnih grobnica na području općina Srebrenica, Bratunac i Zvornik.
Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
Među njima su i bivši predsjednik RS-a Radovan Karadžić i bivši komandant Vojske RS-a Ratko Mladić koji su u Hagu pravosnažno osuđeni na kaznu doživotnog zatvora.