Oznaka holokaust

Šoa 2 u našoj izvedbi

Izrael ne vrši holokaust nad palestinskim narodom, ali se u poslednjih 19 meseci približava tome velikom brzinom. Ovo se mora izgovoriti, posebno na Dan Šoe. Stajao sam mirno dok su sirene zavijale kao i svake godine,1 a misli su mi lutale. Setio sam se bake i deke, Sofi i Huga, čija imena sam video uklesana na zidu sećanja na starom jevrejskom groblju u Pragu. Onda sam se setio prizora iz Gaze koji me progone. Kao dete sam tokom zavijanja sirena zamišljao veliku vatru koja guta sve. Do rata u Gazi u toj vatri su goreli Jevreji, a ove godine sam video izgorele bebe iz šatorskog naselja u Han Junisu i sa njima još hiljade dece, žena i muškaraca koje je izraelska vojska ubila bez milosti.

Michael Martens: Pogrešne lekcije iz holokausta

On kao Jevrejin, nastavlja Benjamin svoj neprekinuti tok misli, ni u kom slučaju ne vidi to kao antisemitizam, već kao nužnost da se na stubu srama izloži činjenica da Izrael sistematski čini nepravdu. ‘Moja baka je uvijek bila duboko posramljena kada bi se neki Jevrejin u vijestima pojavio kao varalica ili zločinac. Ona bi rekla tada, ovaj čovjek je sramota za Jevreje.’

Ron Adar/Zuma Press/Profimedia

Menachem Rosensaft: Zajedno ćemo pobijediti islamofobiju i antisemitizam

Menachem Z. Rosensaft, njujorški advokat i aktivista jevrejske zajednice, nedavno je primio počasni doktorat Univerziteta u Tuzli u BiH. Ova nagrada je dodijeljena u znak priznanja za njegov značajan doprinos podizanju svijesti o genocidu u Srebrenici, kao i o Holokaustu, kroz borbu protiv poricanja zločina i falsifikovanja historijskih činjenica. Rosensaft, koji je Generalni savjetnik Emeritus Svjetskog jevrejskog kongresa i istaknuti lider u aktivnostima sjećanja na Holokaust, poznat je po svom radu u očuvanju sjećanja na genocid i promovisanja kulture sjećanja i pravde. U intervjuu za Tačno.net govori o važnosti priznavanja i pamćenja historijskih zločina, kao što su genocid u Srebrenici i Holokaust, te o potrebi za obrazovanjem i međunarodnom saradnjom u borbi protiv negiranja tih zločina.

Njemačka danas: Između kulture sjećanja i osude genocida nad Palestincima

Za mnoge Nijemce, jedini prihvatljivi judaizam je cionizam, što zapravo nije nikakva vrsta judaizma. Kada su primorani da se bore sa perspektivama koje su u sukobu s ovom toksičnom pričom ili sa jevrejstvom koje nije u skladu s njihovim razumijevanjem toga, njihov bijes izbija na površinu nasilno, eksplozivno. “Anti-Deutsche” naoružava fetišizaciju Jevreja kroz njihov opsesivni cionizam do ekstrema, predvodeći agresivne kampanje mržnje i klevetanja protiv onih koji ne dijele njihove stavove (uključujući anticionističke Jevreje). Kako se iko usuđuje, a prije svega Jevreji, dovoditi u pitanje autoritet Nijemaca u definisanju i odnosu prema judaizmu, antisemitizmu i genocidu.

KRIK

Foto: Memorijalni centar Srebrenica Kao i Brandta 1970. godine, tako su i Suljagića 2023. godine brojni napali i napadaju, izvrijeđali i izrekli riječi koje pristojan čovjek ne može ni pomisliti. Znao je, zasigurno, Emir Suljagić da će biti tako, a…