Oznaka Sarajevo

Rabini u Sarajevu

Šuljala se ta bolest polako, ali temeljito, da bi konačno, poput opakog virusa, zahvatila takozvane demokratske zemlje, ne samo njihove vladajuće elite i medije, nego i uvijek podložnu većinsku javnost. Lakoća zabrana kazališnih predstava, koncerata, javnih protesta, nalik je plimnom valu, a posebno se opasnim smatra – kao u vrijeme mrskog komunizma na istoku Evrope – takozvani verbalni delikt. Uškopljene su stoga nacionalne TV kuće – Hrvatska televizija, na primjer, ima strogu političku zabranu spominjanja Izraela u kontekstu rata u Palestini – o onima u Srbiji da i ne govorimo.

Građani se i dalje suočavaju sa preprekama u ostvarivanju svojih ekoloških prava

BANJA LUKA / SARAJEVO – Ekološke organizacije naglašavaju da se stanje ekološke demokratije u primjeni Arhuske konvencije poboljšalo u poređenju s prethodnim izvještajnim periodom. Međutim, napredak je i dalje nedovoljan za potpuno ostvarivanje ekoloških prava građana Bosne i Hercegovine. U većini lokalnih zajednica širom zemlje, građani i dalje nemaju adekvatan pristup informacijama o stanju okoliša i suočavaju se sa značajnim preprekama prilikom pokušaja ostvarivanja sva tri stuba Aarhuske konvencije.

Sportski moral na sarajevski način

Nakon što je sudija iz Sanskog Mosta Haris Halkić odsvirao kraj susreta 31. kola nogometnog prvenstva Bosne i Hercegovine između Veleža i Sarajeva, ne prestaju komentari i čitava lavina kritika na arbitražu sudije koji se, ruku na srce, nije proslavio na jučerašnjoj utakmici koja je završena podjelom bodova 2-2. Halkić je jedan od sudija koji je poznat po lakrdijama i suđenju po zadatku, a upravo je mostarski Velež u nekoliko navrata osjetio „pravdu“ ovog arbitra. Sarajevo je meč završilo s ukupno pet crvenih kartona, od čega su dva dobili igrači u polju, a ostala tri osoblje na klupi bordo tima, uz dosuđeni jedanaesterac za Velež iz kojeg je domaći tim pogotkom Mlinarića i došao do izjednačenja. Oko 20 minuta domaći tim je imao dva igrača više u polju, ali je ostalo neriješeno. Bod koji, realno govoreći, ne znači puno nijednoj ekipi.

Zukan Helez i kapitulacija pred cenzurom: Kako je jedan ministar pogazio principe slobode

Kada ministar odbrane jedne suverene države odluči javno stati na stranu pokušaja strane ambasade da zabrani pozorišnu predstavu, to nije samo diplomatski incident – to je političko i moralno poniženje. Zukan Helez, svojim istupom u kojem je stao uz protestnu notu Turske ambasade i praktično podržao zabranu predstave „Šestorica protiv Turske“, pokazao je duboko nerazumijevanje vlastite funkcije, ali i temeljnih vrijednosti na kojima bi trebalo da počiva svako demokratsko društvo.

Turski pokušaj cenzure i borba za umjetničku slobodu u BiH

Pokušaj turske ambasade u Bosni i Hercegovini da zabrani izvođenje predstave „Šestorica protiv Turske“ u Narodnom pozorištu Sarajevo predstavlja opasan presedan u odnosima između stranih diplomatskih misija i domaćih kulturnih institucija. Radi se o problemu koji daleko nadilazi jednu predstavu – ovo je direktan udar na suštinu umjetničke slobode i autonomije društva koje sebe želi smatrati demokratskim.

Uspomena druga: dio sarajevskog dnevnika

Njeno tijelo pružilo se prȅdame kao livada. Trebalo je da počnem cvijeće brati, s reda, polako, ne gazeći rosu, ne strašeći popce. Stenjanje iz dubine te ledine stizalo je do mojih čula, u talasima je disala Gea kroz tijelo dragane. Glorija se okretala kao da se bregovi valjaju na bijeloj plahti, od ruku do glave i od koljena do dubine nožnih prstiju. Mirisala je livada njenog tijela na otkos majčine dušice.