
Orbanova digitalna knjiga
Iza mađarskih glasačkih listića krije se moćna mašina digitalnih dezinformacija dizajnirana da zadrži premijera i njegovu vladu na vlasti.
Iza mađarskih glasačkih listića krije se moćna mašina digitalnih dezinformacija dizajnirana da zadrži premijera i njegovu vladu na vlasti.
U intenziviranju saradnje sa Mađarskom predsednik Srbije Aleksandar Vučić priželjkuje i stvaranje vojne alijanse ili vojnog saveza.
Prilikom potpisivanja sporazuma u oblasti odbrane sa Mađarskom, Aleksandar Vučić je rekao: „Zahvaljujući premijeru Orbanu i njegovoj vladi, mi smo imali mir sa našim severnim susedom još 1999. godine, kada su bili pod velikim pritiskom da dozvole kopnenu invaziju sa teritorije Mađarske, a oni to nisu dozvolili.“ Četvrt veka kasnije, nastavio je Vučić, Srbija i Mađarska ostvaruju najbliže strateške odnose u oblasti odbrane, najavljujući rad na daljem približavanju i stvaranju vojnog saveza između dve zemlje (Tanjug 2025).
Elem, bilo kako bilo, Dan nezavisnosti je tu. U zemlji u kojoj dvojica od trojice to ne žele, možda i ne treba biti previše entuzijastičan oko toga. Ali, mora se obilježiti. Za nas, već pomalo bivše, jedini pravi Dan državnosti je 25. novembar. Ideje o toj zemlji ne bi bilo da nije bilo tog zasjedanja u Mrkonjić Gradu, usred svjetske kataklizme.
Milijarde eura pomoći EU Ukrajini premijer Mađarske, Viktor Orban, nije mogao zaustaviti. Međutim njemu se vjerovatno ionako radilo o nečemu drugomu.
Desničarski populisti na vlasti nisu samo opasnost za demokratiju i pravnu državu – oni ruiniraju i gospodarstvo svojih zemalja.
Prikazujući RS kao nekakav bedem hrišćanstva, Dodik je pokušao da osigura podršku zapadnih desničara u svrhu ostvarivanja vlastitih političkih ciljeva. Iako u tome nije imao naročitog uspjeha i njegovi dobri odnosi s evropskom desnicom ponekad djeluju više kao PR potez nego ozbiljna politika, postavlja se pitanje da li će globalna promjena ravnoteže u EU ali i USA (eventualni povratak Donalda Trampa na vlast) moći da mu pomogne da ostvari svoje političke ciljeve.
Orbanovo protivljenje potencijalnom članstvu Ukrajine u EU liči na njegovu konfrontaciju sa Briselom oko migracija 2015. Ali ovoga puta je strategija propala i on je sada u većoj izolaciji nego ranije. Pokazala se pogrešnom računica da će se istočnoevropski lideri uplašiti da će im zbog Ukrajine biti smanjeni fondovi, a da će oni iz zapadne Evrope odbiti da integrišu još jednu veliku zemlju sa istoka.