Uslijed klimatskih promjena svjetska ekonomija bi mogla izgubiti oko 50% BDP-a

Svjetska ekonomija mogla bi da izgubi oko 50 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) između 2070. i 2090. godine zbog katastrofalnih šokova klimatskih promjena, objavili su stručnjaci za upravljanje rizicima sa Instituta i fakulteta aktuara (IFoA).

foto: Arhiva

Oni ističu da će do toga doći ukoliko politički lideri ne budu preduzeli hitne mjere u vezi sa dekarbonizacijom i obnovom prirode.

Ovakvo strogo upozorenje uveliko povećava procjenu rizika za globalno ekonomsko stanje od uticaja klimatskih promena, kao što su požari, poplave, suše, porast temperature i slom prirode.

Stručnjaci iz IFoA su, u sadejstvu s naučnicima sa Univerziteta Ekseter, koji koristi matematiku i statistiku za analizu finansijskog rizika za preduzeća i vlade, pozvali na ubrzanu akciju u borbi protiv klimatske krize.

Njihov izvještaj objavljen je, nakon što su podaci Evropske službe za klimatske promjene (EU Copernicus Climate Change Service), pokazali da su klimatski poremećaji podstakli godišnju globalnu temperaturu iznad globalno dogovorenog cilja od 1,5 Celzijusa po prvi put 2024. godine, što je dovelo do ekstremnih vremenskih neprilika, prenosi Guardian.

Aktuari se uglavnom bave procjenom rizika aktivnosti svojih klijenata, često u ime osiguravajućih društava, koristeći relevantne podatke iz raznih oblasti kako bi izgradili modele vjerovatnoće za različite scenarije i u skladu sa tim od savjete.

energetika.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
U istraživanju objavljenom u časopisu ‘Environmental Science and Technology: Air’, znanstvenici su pokazali da mikroplastika može “djelovati kao čestice koje stvaraju jezgru leda” ili kao...
‘Polarni vrtlog’ donosi intenzivnu hladnoću i jak snijeg velikim dijelovima SAD-a i Kanade. Kako je ovo zimsko vrijeme povezano s klimatskim promjenama?...
Prvi mjesec u ovoj godini oborio je rekord iz prethodne godine za 0,1 stepen i prema podacima evropske klimatske službe, januar 2025. bio je najtopliji...
Da, biće više novca za zemlje u razvoju. Ali one i najviše pate od posljedica klimatske krize – zaključene im sume nisu dovoljne. Frustracija je...