Da li se i nakon 80 godina kunemo da sa evropskog puta ne skrenemo

Šta bi s Mostarom nakon 1945. bilo da Ante Zuanić nije iz života na Partizansko spomen-groblje preselio? Kakav bi nam Mostar danas bio da Ljubo Brešan nije slobodu na Partizansko spomen-groblje svojim životom donio? Šta bi s Mostarom bilo, šta bi s Bosnom i Hercegovinom bilo da nisu bili Leo Bruk, dr. Safet Mujić, Hasan Zahirović Laca? Kako bismo živjeli da Mladen Balorda nije antifašistički borac bio, da je moja majka svoju sestru Milenu Ivelju živu dočekala, da Milena nije u 17. godini, njeno ime na Partizanskom groblju – u hercegovačkom kamenu uklesano – vlastitim životom platila?

Foto: findagrave.com

Gdje bi Mostar nakon 1945. bio da se tog 14. februara 1945. u historiju nisu pobjednički zapisale antifašističke – partizanske divizije: 19. dalmatinska, 26. dalmatinska i 29. hercegovačka?

Znate li gdje bi nakon 1945. Mostar bio da grad nije dao 750 poginulih boraca, 1.517 žrtava fašističkog, ustaškog i četničkog terora?

Da tada nije tako bilo, da antifašističke – partizanske jedinice tada nisu bile ravnopravan i snažan dio Savezničke antifašističke alijanse – zajedno s Amerikancima, Sovjetima, Britancima i Francuzima – Adolf Hitler, vrhovni zapovjednik njemačkih snaga (koji je u to vrijeme morao lično odobriti svako povlačenje) i tada bi  priznao poraz i izdao naređenje o povlačenju razbijene vojske, ali u tom slučaju poražena vojska Adolfa Hitlera ne bi se povlačila pred našim precima – antifašistima, već najvjerovatnije pred vojnicima Crvene armije.

I gdje bi Mostar nakon 1945. bio, gdje bi živjeli naši roditelji, gdje bismo živjeli mi – do pada Berlinskog zida?
Dame i gospodo, drugarice i drugovi, odgovor na ovo pitanje vrlo je jednostavan – svi mi bismo se rađali i živjeli iza „čelične zavjese“, u interesnoj sferi velikog Sovjetskog Saveza, u Varšavskom paktu. I bilo bi nam decenijama isto onako kao što je bilo Rumunima, Bugarima, Mađarima, Poljacima, Istočnim Nijemcima itd., koji se od fašizma i okupacije nacističke Njemačke i njenih saveznika/vazala nisu oslobađali sopstvenim snagama, već su u tom dijelu Evrope bili oslobađani od Crvene armije i njenog tadašnjeg vrhovnog komandanta Staljina.

Ali u Mostaru nije tako bilo – u Mostaru je bilo kako je bilo, sviđalo se to danas nekome ili ne – imena uklesana u kamenu nadgrobnih ploča Partizanskog spomen-groblja bila su naša ulazna karta za slobodnu Evropu, slobodni svijet, slobodan promet roba i ljudi, razvoj industrije i turizma, nesmetani odlazak na rad u inostranstvo (ko je to želio), slobodne prelaske granica pri putovanjima, besplatno obrazovanje, razvoj kulture, sporta, umjetnosti itd.

Mostar je 14. 2. 1945. postao dio slobodnog svijeta, zlatnim slovima upisan u povelju sistema vrijednosti antifašizma, koji je i fundament današnje EU.

Da li se danas kunemo da sa EU puta ne skrenemo?

Bio sam 2018. godine predsjednik Odbora za podršku obnovi kompleksa Partizanskog spomen-groblja u Mostaru. Zajedno sa članovima ovog odbora Florijanom Mickovićem, Milivojem Gagrom, prof. dr. Mustafom Selimovićem, Milicom Dogan, Zdravkom Gutićem, Muminom Išićem, Amirom Pašićem i Darkom Minarikom – uz svesrdnu pomoć „Centra za mir“ iz Mostara, te uz pomoć tadašnje Vlade FBiH i tadašnjeg premijera države BiH, nakon 20 godina nebrige i permanentnog devastiranja, u rekordnom roku od samo četiri mjeseca uspjeli smo u najvećem dijelu obnoviti i 9. maja 2018. svečano otvoriti ovaj spomenik Bosne i Hercegovine najviše kategorije, uz prisustvo uvaženih gostiju iz zemlje i svijeta, obilježavajući time prigodno Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom.

Foto: 9. Maj 2018 – Obilježavanje Dana Evrope i Dana pobjede nad fašizmom na tada obnovljenom Partizanskom spomen-groblju u Mostaru – projekcija boja EU u večernjim satima

Šef Delegacije  Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark tom prilikom je, na svečanoj ceremoniji – otvorenju ponovo obnovljenog  spomenika, remek djela Bogdana Bogdanovića, 9. maja 2018. rekao da je Dan Evrope dan kad treba misliti na budućnost, ali i prisjetiti se prošlosti.  Rekao je kako je ovo jedan od najvažnijih dana u modernoj povijesti Evrope.

Foto: Predsjednik Odbora za podršku obnovi kompleksa Partizanskog spomen-groblja u Mostaru Sergej Sergio Šotrić obraća se pozdravnim riječima prisutnim gostima iz zemlje i svijeta 9. maja 2018. na svečanoj ceremoniji otvaranja  obnovljenog Partizanskog spomen-groblja u Mostaru, prilikom obilježavanja Dana Evrope i Dana pobjede nad fašizmom

Wigemark je tada rekao da je impresioniran simbolikom ovog spomenika i dodao: „Mislim da su upravo ove evropske vrijednosti utkane i u ovaj spomenik koji je projektirao slavni arhitekt Bogdan Bogdanović.“ On je rekao da je Partizansko groblje napravljeno po uzoru na sam Mostar kako bi gledalo u srce grada i podsjećalo nas na univerzalne vrijednosti koje nas povezuju.

„Arhitekt kaže da svaki ovaj kamen priča svoju priču, priču svakog mladog i starog čovjeka koji je dao svoj život i koji je u tim najtežim vremenima za Evropu imao snage i hrabrosti da podnese svoj dio odgovornosti“, kazao je ambasador Wigemark.
„Koliko god pričali o ovim vrijednostima“, dodao je, „one će uvijek biti podjednako važne i uvijek će nam dobro doći da se na njih podsjetimo.“

„Ove vrijednosti su utkane u same temelje EU, unije slobodnih, jednakopravnih građana EU kao jednog od najuspješnijih primjera mira i pomirenja u modernoj historiji, u okviru projekta za koji želimo da i BiH postane dio“, naglasio je tada Wigemark.

U junu 2022. godine Partizansko spomen-groblje, ovaj spomenik kulture najviše kategorije – nacionalni spomenik države Bosne i Hercegovine – i jedan od najautentičnijih sadržaja turističke ponude grada Mostara, ponovo je teško devastiran od (istražnim organima) još uvijek nepoznatih počinilaca. Tadašnji, a i sadašnji gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić tim povodom za medije je rekao:

„Dok se gradska uprava bavi pripremanjem projekata zaštite i revitalizacije svih kulturnih spomenika u našemu gradu Mostaru, nekoliko vandala sustavno radi na uništavanju istih. Veliki Bogdan Bogdanović, svjetsko ime, ostavio je dio svoje genijalnosti našemu gradu. Moramo se ponositi i drugima pokazivati naše povijesno nasljeđe. Čvrsto osuđujem vandalizam kojem svjedočimo i očekujem od svih institucija kažnjavanje vandala. Mostar ovo nije zaslužio! Gradska uprava će pokrenuti sve aktivnosti kako bi se sanirala nastala šteta.“

Lijepo i pohvalno, kako i priliči gradonačelniku Mostara, ali ako smo 2018. (sa stanovišta građevinskih/rekonstrukcijskih radova) puno zahtjevniji, skuplji i obimniji zahvat obnove Partizanskog spomen-groblja u Mostaru uspjeli apsolvirati za samo četiri mjeseca, iz kojih razloga obnova nastale štete zadnjeg vandalskog čina – nakon dvije i po godine – niti je ozbiljno počela, a kamo li da je završena?

Foto: Radovi na obnova Partizanskog spomen-groblja – april 2018.

Pozivam svoje drugarice i drugove iz SDP-a (kojima je ova tema možda najbliža), a prije svega premijera Federacije BiH i aktuelnog predsjednika Socijaldemokratske partije – Nermina Nikšića da zasučemo rukave. Vlada Federacije BiH dužna je osigurati: pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika – stoji u odluci Komisije za nacionalne spomenike.
U čemu je problem, drugarice i drugovi, ovog februara 2025?
Zašto se čeka?
Šta nas to sada sprečava u obnovi?
Da li se danas kunemo da sa EU puta ne skrenemo?

Pozivam i svoje drugarice i drugove iz ostalih političkih stranaka, kao i sve one koji nisu pripadnici nijedne političke opcije, ali jesu pobornici evropskog Mostara 21. vijeka/stoljeća, da se probude, da se pokrenu i da što hitnije (nadolazeća turistička sezona je pred vratima) obnovimo kulturno-historijski spomenik „Partizansko spomen-groblje“ u Mostaru, te da kontinuirano radimo na revitalizaciji i zaštiti svih kulturnih spomenika u gradu Mostaru.

I nije ovdje pitanje ove ili one strane, i nije ovdje pitanje u čijoj su se vojsci prije vise od 80 godina borili naši djedovi, i nije ovdje pitanje ni ideologije, niti je ovdje pitanje čiji su koji grobovi. Svi grobovi, pripadnika svih vojski, iz svih historijsko-povijesnih razdoblja grobovi su svih nas, to je naše zajedničko kulturno-historijsko naslijeđe, to su naši zajednički kulturni spomenici!

Ovo je pitanje da li idemo putem evropske civilizacije ili skrećemo s evropskog puta na stranputice barbarstva.

Ja želim evropski Mostar 21. vijeka/stoljeća, u čijem će godišnjem kalendaru 14. februara stajati kako obilježavanje godišnjice ubistva sedam mostarskih fratara služenjem svete mise u mostarskoj crkvi Svetog Petra i Pavla tako i obilježavanje i odavanja počasti za 750 poginulih boraca, 1.517 žrtava fašističkog, ustaškog i četničkog terora (1941–1945) polaganjem cvijeća na mostarskom Partizanskom spomen-groblju.

Ja želim evropski grad Mostar u kojem se neće devastirati niti jedan spomenik, u kojem se neće skrnaviti niti jedno groblje, grad u kojem će se poštivati zajednička prošlost naših predaka (od prethistorijskog vremena).

Ja želim grad zajedničke prosperitetne budućnosti!

Kakav Mostar ti želiš?

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sergej Sergio Šotrić

Sergej Sergio Šotrić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Kod nas se već decenijama riječ jedinstvo izgovara olako – kao floskula, kao vapaj. A šta ta riječ zapravo znači? Znamo li oko čega se treba...
Velež je ostao most, ne samo onaj koji povezuje ljude, generacije i sjećanja, nego onaj koji je i u trenutcima mraka bio simbol preživljavanja. Bol...
Prošle srijede Milan Račić je u mostarskom Centru za kulturu predstavio svoju novu knjigu „Ljudi sa dušom: Skrivene zvijezde“. U vremenu kada je populizam nova...
Mostarci, gdje god da ste u Fejićevoj i na Brijegu, u Cernici i na Pijesku, u Zagrebu, Oslu, Melburnu, Stocu i Zaliku – došlo je...