I kad ima uglja i kad nema rudari su ti koji plaćaju ceh

Težak je to posao. Pretežak. Opak i surov. Ni crnjeg posla, ni gorčijeg hljeba od rudarskog. A životna nužda, tome uprkos, tjera da se kopa i radi. I ne samo radi. Nego i misli.

foto: Akta.ba

Jer, „nužda uči misliti“, kako to reče veliki njemački filozof, marksista – Ernst Bloch.

I ta nužda, i to mišljenje, u svijetu rudara, porodili su ne samo velike radnike, poput Alije Sirotanovića, nego i rudarske genijalce, poput lucidnog Fuada Babovića, jednog od neponovljivih i nedostižnih inovatora i racionalizatora SFRJ, dobitnika Prvomajske nagrade, najvećeg radničkog priznanja u ex-Jugoslaviji.

Po zanimanju bravar, snagom čistog uma, bez pomoći knjiga, Fuad Babović – Cinde, nadograđivao je poboljšavao i inovirao tada svjetski prestižnu rudarsku opremu i tehnologiju: sisteme kombajna, transporta, hidraulike EICKHOF, BEKORIT, itd., njemačke proizvodnje.

Sve to donijelo mu je, davne 1983. prestižno i najveće radničko priznanje.

U obrazloženju, koje je Fuada Babovića kandidovalo za nagradu, rečeno je da se njegov inovativni doprinos Rudniku zbog specifičnosti zahvata i proizvodnje, ne da novčano izraziti.

I da je, doslovno – neizračunljiv.

Pa, ipak! Propozicije su bile stroge i nepopustljive. Tražile su matematički vrijednosni novčani izraz. I nekako je nađen. Gruba, aproksimativna, približna vrijednost njegovih inovacija, logikom struke i stručnjaka, govorila je o vrtoglavih 232. 219. 000 dinara (i slovima: dvjestotridesetdva miliona), plus 10, 000. 000 (deset milona), tadašnjih njemačkih maraka (DEM).

To je, do dana današnjeg, bio i ostao, najsnažniji izraz brezanske, rudarske i tehničke inteligencije.

Ali, ni to nije sve. Njemački konstruktori, inženjeri, pratioci ugradnje i rada te opreme, suočeni i zblanuti Babovićevim poboljšanjima i inovacijama, ponudili su mu na potpis bjanko ugovor: da sam upiše cifru i dođe raditi kod njih u Njemačku.
Odbio je bez razmišljanja. Ostao je u Brezi, u svom rudniku. Da radi i izgrađuje svoj grad i svoju zemlju.

Takav je bio neponovljivi inovator Fuad Babović – Cinde!

Koliko mi, danas, znamo o njemu? I zašto u ovom rudarskom gradiću, toliko godina nakon Fuadove smrti, nema nikakvog znaka njegova postojanja? Čak ni natruha o tome šta je i ko je bio Fuad Babović – Cinde? Zašto nema svoju bistu? Svoju ulicu ili trg? Zašto je, i čijom voljom ili nemarom, prepušten anonimnosti i tami povijesnog zaborava?

Ja to ne znam. I da znam, rekao bih da – ne znam! Ali, znam nešto drugo. Znam da bi u Francuskoj, u Njemačkoj, Poljskoj; Urugvaju ili Paragvaju; na Kubi, u Americi ili Rusiji, dakle, bilo gdje na svijetu, taj isti Fuad Babović, genijalni rudarski inovator i racionalizator, bio bi slavljen i hvaljen kao nacionalni junak i zaslužan građanin.

I znam još nešto. Znam jedan sumoran dijalog iz jedne od naših ex-YU književnosti, koji govori o vječitoj nevolji, jadu i bijedi, rudarskog življenja. Dijalog koji u gluho doba hladne zimske noći, budni od studeni, vode neko promrzlo rudarsko dijete i majka: Majko, zašto je hladno u našoj sobi? – Jer nema ugljena, sine. A zašto nema ugljena? – Jer tata nema posla. A zašto tata nema posla? – Jer, ima previše ugljena, sine.

To je najbolja slika životne tragike rudara.

Ukratko: i kad uglja nema – i kad ga ima previše – rudari su ti koji, ni krivi ni dužni, plaćaju ceh društvene neravnoteže i moralne disharmonije svijeta našeg vremena.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Sve je, dakle, bilo lažno. Sve osim akademski (SANU) programiranog velikodržavnog ludila. Sve! Sve osim zločina i straha. Sve osim gladi i žrtava poput Male...
Ukratko, sevdalinka i svijet se uzajamno prožimaju i obogaćuju na obostrano zadovoljstvo i na mnoštvo načina, o kojima ponekad i ne sanjamo, jer nam je,...
Sevdalinka je danas zvanično upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva čime je prepoznata kao globalni simbol kulturnog naslijeđa. Ovime je ostvarena prekretnica...
Autorica je tragajući i čitajući, na kraju rekla svoje, a vođena najboljom namjerom i vjerom u Dobro i Ljepotu i, čovjekovu urođenu potrebu da za...