Oznaka amer obradovic

Svjetionici slobode

Desetog januara 2016. godine svoj posljednji ovozemaljski dah u New Yorku je ispustio David Bowie i otišao da u crvenim cipelama pleše svoju Odiseju u svemiru. Dvije godine kasnije, istog tog januara napustio nas je veliki Pradrag Lucić, novinar, pjesnik, urednik… Ili, najkraće: car.

Aleksandar Stanković: Pamtim zagrljaje Miše Kovača i Mire Furlan

U Zagrebu smo razgovarali s autorom kultne TV-emisije “Nedjeljom u 2”, koja od ove sezone više ne ugošćuje političare nego ljude s margine. O Kusturici, Halidu, Igoru Mandiću, Miloradu Bibiću Mosoru, Miši Kovaču, ali i o njegovoj borbi s depresijom, TV-putopisu po regiji i nevjerovatnim scenama koje su obilježile TV-novinarstvo ove regije za Tačno.net govori Aleksandar Stanković.

Priča o Sergeju Barbarezu: Igračka legenda, pokerski genije i trenerska neznalica

Veliko ništa donio je Sergej Barbarez kao trener reprezentacije Bosne i Hercegovine. Kao i svi ostali funkcioneri u zemlji odbacuje odgovornost. O Sergeju Barbarezu, fudbalskoj legendi, genijalnom igraču pokera i trenerskoj neznalici za Tačno.net piše Amer Obradović. "Kao trener donkihotovski luta, a njegove vjetrenjače nisu protivničke ekipe, novinari ili dobronamjerni kritičari, nego trenerski posao u koji vrhunski igrač ponekad zna zalutati. I gdje, ponavljam, blef ne može biti ni štit, niti mač. Nego teret pod kojim se može zatamniti i vlastita zvijezda."

Oliver Frljić: Mi smo poraženi, samo to trebamo dostojanstveno prihvatiti

Rođen je u Travniku sredinom sedamdesetih. Iako na prvu ni najmanje ne odaje takav dojam, dugo je u medijima predstavljen kao l'enfant terrible postjugoslovenskog, ne samo pozorišta nego i kulturnog prostora. U Srbiji je Hrvat na zadatku, u Hrvatskoj često četnik, u Bosni, valjda, i jedno i drugo, a Poljskoj možda i sam antikrist koji je sišao na zemlju da napastuje vjernike. Za Tačno.net govori jedan od najproduktivnijih i najintrigantnijih teatarskih redatelja današnjice, Oliver Frljić.

Kris Kristofferson putuje u Glogovu

Za razliku od onih što se predstavljaju kao zaštitnici naroda, umišljenih pajaca koji nemaju pojma i puni su predrasuda o istočnoj Bosni, Kris Kristofferson bi sigurno u svom Macku znao doći do Bratunca i Glogove, tamo gdje je odrastao drugi kamiondžija, Huso Osmanović, koji obilazi američke gradove i sanja o rodnoj zemlji i pravdi.

Slučaj “Kasumović”: Munk u pozorištu

Da nije bilo krika dječaka, žrtve u Narodom pozorištu u Sarajevu, Moamer Kasumović, presuđeni seksualni nasilnik koji je otkupio svoju slobodu, i dalje bi bio popularni glumac iz naše mahale koji reprizno uveseljava regiju. Kako je zavjet šutnje ogolio propast ljudske empatije u našem društvu.

Prof. dr. Emir O. Filipović: Bolja je jedna stručna knjiga o Tvrtku nego pet njegovih spomenika

Profesor mediavelistike na Filozofskom fakultetu u Sarajevu nije tipičan primjer ovdašnjeg obrazovnog establišmenta. Iako pripada mlađoj generaciji, njegova promišljanja i profesionalizam odudaraju od površnog nacional-romantičarskog diskursa kojeg među historičarima, ili barem onima koji nose te titule, čujemo širom nekadašnje Jugoslavije. Rodom je iz Krajine, iz Ključa, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje, a diplomirao je 2006. na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, gdje ga je zapazio i profesor Dubravko Lovrenović, te ga je uzeo za asistenta. Magistarsku tezu “Viteštvo u srednjovjekovnoj Bosni” odbranio je 2009. a doktorsku disertaciju “Bosansko kraljevstvo i Osmansko carstvo (1386–1463)” 2014. godine. Profesor Emir Filipović u razgovoru sa novinarom i historičarom Amerom Obradovićem odgovara na pitanja zašto političari idu u prošlost da biju svoje današnje bitke, ko i zbog čega želi da privatizira bosansko srednjovjekovlje, o stećcima, bosanskim vitezovima, dinastiji Kotromanić, spomeniku kralju Tvrtku u Sarajevu, o nebulozama članice Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH da nije bilo bosanskog kraljevstva i njenih kraljeva, spomenicima Bogdana Bogdanovića, te zašto politika ne mora biti poštena, a povijest mora…

Lažni teniski car Novak Mali

Đokovićevi navijači najčešće izvrnu tu tezu da, pošto je Novak iz Srbije, nikada neće biti voljen i obožavan kao Nadal ili Federer. Radi se o nečem potpuno suprotnom: uz oca, koji je deklarisani nacionalista, i neko ko je očito navigator Noletovih stavova, te uz srbijanski nacionalistički mainstream kojem mit o nebeskom narodu traje i hrani ego, naročito u porazu, prvi teniser svijeta je sa izjavama podrške teroristima, slikanjem sa četničkim zastavama… ustvari sam sebe ograničio da ne može biti svjetski car sporta koji važi za najgospodskiji.

Flopi disk za Marka Vešovića

Ako ćemo o čojstvu, tu je Marko u ratu sve pokazao, ako ćemo o njemu kao pjesniku i piscu dovoljno je samo spomenuti njegovu ”Poljsku konjicu” i ”Smrt je majstor iz Srbije” i sve će vam se kazati, a ako ćemo o njemu kao tumaču poezije, Marko je napisao i neke od najboljih eseja o poeziji Maka Dizdara, a zajedno sa Omerom Hadžiselimovićem je sjajno prepjevao čuvenu pjesmu legendarnog Josifa Brodskog ”Bosnia Tune”. Vešović je bio čovjek ozbiljne poezije, one koja je od zla željela spasiti ljude, a bio i onaj koji je život pretvarao u šegu, jer se jedino tako moglo ostati normalnim i slobodnim u opsjednutom Sarajevu

Zidovi Koštane

Tridesete godina nakon etničkog čišćenja Bošnjaka Stoca, nakon brutalne eliminacije ”bošnjačke” arome iz tog grada, priča o kratkom ljekovitom razgovoru dok logoraši iz Koštane bolnice sa ceste sklanjaju ostatke Podgradske džamije i njene munare. O brutalnim zločinima i snovima o slobodi na zidovima jednog od najzloglasnijih logora za Bošnjake tokom devedesetih.