Oznaka demokratija

Policijski šah

Žestoke borbe u Tripoliju potresle su grad, razotkrivajući iluziju sigurnosti u zemlji kojom ne upravlja država, već suparničke milicije.

Tri predsjednička trika

Dok je Erdoğan sve nepopularniji, oporba je podijeljena, a ljevica slaba i demoralizirana. Esen Uslu izvještava o posljedicama uhićenja Ekrema İmamoğlua.

Borba za tursku demokratiju

Otkako je gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu, glavni politički rival turskog predsednika Erdogana, uhapšen po očigledno izmišljenim optužbama za korupciju i terorizam, trg Taksim, najveća turistička destinacija u gradu i centralni prostor političkih protesta, stoji prazan, izolovan policijskim kordonima. Za svojih 50 godina života u Istanbulu, nisam video toliko bezbednosnih mera na ulicama kao u poslednjih nekoliko dana.

Vjerski fanatizmi – Trajno iskušenje budućnosti

Svaka religija, u suštini, ima pretenziju na totalitet, na sveukupnost, jedinstvo individualnog i društvenog života, jedinstvo privatne i javne sfere. Dakle, na jedinstvo onoga što je tokom modernizacije davno razdvojeno, pre svega kroz zakone o razdvajanju države i crkve. I tako dolazimo do središta problema. Stari antagonizam se ponovo pojavljuje. Individualizacija, kao centralna kategorija moderne i ovde se sukobljava sa tradicionalnim, konfesionalnim kolektivizmom koji tu kategoriju ne (pre)poznaje.

Demokratija bez budućnosti

Živimo u talogu vremena. Utisak propasti zajednički je širom političkog spektra. Demokratska politika na Zapadu pretvorila se u sukob dve pobune protiv izumiranja i dve nostalgije: pobune protiv izumiranja koju vode klimatski aktivisti, u strahu da ćemo, ako radikalno ne promenimo svoj način života, uništiti život na Zemlji, i pobune protiv izumiranja u „velikoj zameni“ koju vodi desnica uplašena da će, ako se nešto ne promeni, ovo biti kraj našeg načina života.

Studentski protesti jačaju demokratiju

Umesto da brane pravo na protest, centristi pokazuju navodnu neutralnost tako što osuđuju Trumpove sledbenike dok istovremeno poriču legitimitet studentima. Ne moramo se sasvim slagati s agendom studentskih kampova da bismo shvatili da su oni prvi pretnja demokratiji, dok ovi drugi imaju potencijal da je ojačaju.

Revolucija u američkoj spoljnoj politici

Kao najstarija i najmoćnija demokratija na svetu, moramo shvatiti da izvor snage naše zemlje nisu ni finansijsko bogatstvo ni vojna moć, već slobodarske i demokratske vrednosti. Veliki izazovi našeg doba, od klimatskih promena do globalnih pandemija, zahtevaju da se okrenemo saradnji, solidarnosti i kolektivnom delovanju, a ne militarizmu.

Važne činjenice

U izbornoj godini strah od kampanje dezinformacija je veliki. Pritom nema razloga za paniku jer je stvarni problem na drugoj strani.

Problem protesta

Suprotno onome što veruju obožavaoci interneta, okupljanje u fizičkom javnom prostoru i dalje je suštinski važno za demokratiju. Jedan od razloga je to što se već postojeće društvene nejednakosti u onlajn svetu dodatno produbljuju. Takođe, bogati su u poziciji da internet koriste na efikasnije načine