Polaganje kamena temeljca za projekat hidroelektrane “Buk Bijela”, foto: Armin Durgut/Pixsell
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je 7. marta da će taj entitet u Bosni i Hercegovini nastaviti s radom na projektu izgradnje hidroelektrane “Buk Bijela”, bez obzira na odluku Crne Gore da ne učestvuje u tom projektu.
Kamen temeljac za hidroelektranu Buk Bijela na rijeci Drini postavljen je u maju 2021. godine, ali izgradnja do danas nije počela zbog spora pred Ustavnim sudom BiH kojim se preispituje koncesija.
Zbog najavljene hidroelektrane, kao zajedničkog projekta elektroprivreda RS i Srbije, Crna Gora je pokrenula spor pred UNESCO-om, zabrinuta zbog mogućeg negativnog utjecaja na nacionalni park Durmitor.
“‘Buk Bijela’ je važan projekat koji nosi velike benefite i žao mi je što to u Crnoj Gori ne prepoznaju. RS će nastaviti s radom na onom delu pitanja, gde je to moguće u vezi s ovim projektom”, napisao je Dodik na mreži X.
Ministarstvo energetike Crne Gore prethodno je saopćilo da se Crna Gora neće uključivati u taj projekat i da će učiniti sve da zaštiti rijeku Taru.
Dodik je prilikom nedavne posete Podgorici pozvao vlast te države da se uključi u projekat izgradnje hidroelektrane “da ga barem prestanu blokirati”.
Spor Ustavnim sudom BiH 2021. je pokrenulo je 20 zastupnika državnog Parlamenta upozoravajući da su hidroelektrane “planirane na državnoj imovini s kojom entitet RS nema pravo raspolagati”.
Ustavni sud je nakon toga utvrdio da se radi o sporu o koncesijama između BiH i entiteta RS te da nije nadležan da ga sam riješi. Slučaj je prebacio Komisiji za koncesije BiH koja je nadležna da procijeni da li je neka koncesija dodijeljena u skladu sa Ustavom BiH, ali to ni danas nije učinjeno.
Hideoelektrana bi trebala biti izgrađena na području Foče, u gornjem toku rijeke Drine koja razdvaja Srbiju i BiH, a radi se o zajedničkom elektro-energetskom projektu elektroprivreda RS i Srbije, vrijednom oko 250 miliona eura,
Hidroelektrana “Buk Bijela” prva je od tri hidroelektrane koje bi trebale biti izgrađene na rijeci Drini, prema ugovoru koji su 2020. potpisali predstavnici vlada RS i Srbije.