Foto: pbs.org
Nasilje dolazi u trenutku kada se izraelski premijer Benjamin Netanyahu, suočava s domaćim pritiskom svojih saveznika krajnje desnice nakon što je pristao na primirje i razmjenu talaca i zarobljenika s militantnom skupinom Hamas. Američki predsjednik Donald Trump u međuvremenu je ukinuo sankcije Bidenove administracije protiv Izraelaca optuženih za nasilje na tom teritoriju.
Sve navedeno stvara nestabilnu atmosferu koja bi mogla potkopati prekid vatre, koji bi trebao trajati najmanje šest tjedana i dovesti do oslobađanja desetaka talaca u zamjenu za stotine palestinskih zatvorenika, od kojih će većina biti puštena na Zapadnu obalu.
Izrael je osvojio Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jeruzalem u Bliskoistočnom ratu 1967., a Palestinci žele sva tri teritorija za svoju buduću državu. Eskalacije u jednom području često se prelijevaju, izazivajući daljnju zabrinutost da druga i daleko teža faza primirja u Gazi, o kojoj se tek treba pregovarati, možda nikada neće doći.
Divljanje i vojni pohod
Deseci maskiranih muškaraca divljali su u dva palestinska sela na sjeveru Zapadne obale u ponedjeljak navečer, bacajući kamenje i paleći automobile i imovinu, prema lokalnim palestinskim dužnosnicima. Hitna služba Crvenog polumjeseca rekla je da je 12 osoba pretučeno i ranjeno.
Izraelske snage su u međuvremenu izvele raciju drugdje na Zapadnoj obali za koju je vojska rekla da je odgovor na bacanje zapaljivih bombi na izraelska vozila. Rečeno je da je nekoliko osumnjičenika privedeno na ispitivanje, a pojavio se video koji kruži internetom na kojem se vidi kako deseci ljudi marširaju ulicama.
U utorak je izraelska vojska pokrenula još jednu veliku operaciju, ovaj put u gradu Jeninu na sjevernoj Zapadnoj obali, gdje su se njezine snage redovito sukobljavale s palestinskim militantima posljednjih godina, čak i prije Hamasovog napada iz Gaze 7. oktobra 2023.
Najmanje devet Palestinaca ubijeno je u utorak, uključujući 16-godišnjaka, a 40 ih je ranjeno, priopćilo je palestinsko ministarstvo zdravstva. Vojska je rekla da su njene snage izvele zračne napade i demontirale bombe uz cestu i “pogodile” 10 militanata – iako nije jasno što to znači.
Palestinski stanovnici izvijestili su o velikom povećanju broja izraelskih kontrolnih točaka i kašnjenjima na teritoriju.
Izrael u međuvremenu kaže da su prijetnje sa Zapadne obale njegovim građanima u porastu. Ranije ovog mjeseca palestinski naoružani napadači otvorili su vatru na tamošnje vozače, ubivši tri Izraelca, uključujući dvije žene u 70-ima. Taj je napad potaknuo pozive vođa doseljenika na kontra napad.
Izraelski ministar obrane Israel Katz opisao je operaciju Jenin kao dio veće borbe Izraela protiv Irana i njegovih militantnih saveznika diljem regije, rekavši “udarat ćemo ruke hobotnice dok ne puknu”.
Palestinci takve operacije i širenje naselja vide kao načine učvršćivanja izraelske kontrole nad teritorijem, gdje 3 milijuna Palestinaca živi pod naizgled neograničenom izraelskom vojnom vlašću, koja skupa s palestinskim vlastima, koje podržava Zapad upravlja gradovima i mjestima.
Istaknute skupine za ljudska prava to nazivaju oblikom apartheida budući da više od 500.000 židovskih doseljenika na tom području ima sva prava koja im daje izraelsko državljanstvo. Izrael odbacuje te optužbe.
Netanyahuovi krajnje desničarski partneri se bune
Netanyahu se bori da uguši pobunu svojih ultranacionalističkih koalicijskih partnera otkako je pristao na prekid vatre. Sporazum zahtijeva da se izraelske snage povuku iz većeg dijela Gaze i oslobode stotine palestinskih zatvorenika – uključujući militante osuđene za ubojstvo – u zamjenu za taoce otete u napadu 7. listopada.
Jedan koalicijski partner, Itamar Ben-Gvir, podnio je ostavku u znak prosvjeda na dan kada je prekid vatre stupio na snagu. Drugi, ministar financija Bezalel Smotrich, zaprijetio je da će podnijeti ostavku ako Izrael ne nastavi rat nakon što prva faza primirja završi početkom marta.
Oni žele da Izrael pripoji Zapadnu obalu i obnovi naselja u Gazi, istovremeno potičući ono što nazivaju dobrovoljnom migracijom velikog broja Palestinaca.
Netanyahu i dalje ima parlamentarnu većinu nakon Ben-Gvirova odlaska, ali gubitak Smotricha – koji je također de facto guverner Zapadne obale – ozbiljno bi oslabio njegovu koaliciju i vjerojatno doveo do prijevremenih izbora.
To bi moglo značiti kraj Netanyahuovih gotovo neprekinutih 16 godina na vlasti, ostavljajući ga još više izloženim dugogodišnjim optužbama za korupciju i očekivanoj javnoj istrazi o izraelskom neuspjehu da spriječi napad 7. listopada.
Trumpov povratak mogao bi dati doseljenicima slobodnije ruke
Trumpov povratak u Bijelu kuću nudi Netanyahuu potencijalnu slamku spasa.
Novoprisegnuti predsjednik, koji je pružio neviđenu potporu Izraelu tijekom svog prethodnog mandata, okružio se suradnicima koji podržavaju izraelsko naseljavanje. Neki podržavaju tvrdnju doseljenika o biblijskom pravu na Zapadnu obalu zbog židovskih kraljevstava koja su tamo postojala u antici.
Međunarodna zajednica u velikoj većini smatra naselja nezakonitima.
Među nizom izvršnih naloga koje je Trump potpisao prvog dana ponovnog dolaska na dužnost bila je i ona kojom se ukidaju sankcije Bidenove administracije doseljenicima i židovskim ekstremistima optuženima za nasilje protiv Palestinaca.
Sankcije — koje su imale mali učinak — bile su jedan od rijetkih konkretnih koraka koje je Bidenova administracija poduzela u suprotstavljanju bliskom savezniku SAD-a, iako je osigurala milijarde dolara vojne potpore za izraelsku kampanju u Gazi, među najsmrtonosnijim i najdestruktivnijim u desetljećima.
Trump je sebi pripisao zasluge za prekid vatre u Gazi u posljednjim danima Bidenovog predsjedničkog mandata.
Ali ove sedmice, Trump je rekao da “nije uvjeren” da će se to stanje održati i signalizirao da će dati Izraelu odriješene ruke u Gazi, rekavši: “To nije naš rat, to je njihov rat.”