Ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman jedan je od onih koji se zalažu za ovakvu vrstu uvažavanja različitosti. Djecu je prvenstveno potrebno fizički odvojiti kako bi se ispoštovale različitosti koje su sastavni dio naše države. Naravno, Gordan i ne pomišlja da pokrene inicijativu otvaranja dviju škola pod jednim krovom na teritoriji Hrvatske, pa se moram zapitati zašto? Ako se ovakav obrazovni princip zaista pokazao kao kvalitetan i društveno poželjan u Bosni i Hercegovini, zašto ga ne bi primijenile sve zemlje Evropske unije, počevši evo od Hrvatske? Možda je Hrvatska već doživjela kvantni skok u razvoju društvene solidarnosti i možda nema problema s historijskim revizionizmom, a uvažavanje različitosti je test koji je odavno položen?
S druge strane, mi koji smo išli u školu koja je imala (i još uvijek ima) dvije škole pod jedim krovom znamo koje su nelogičnosti bile prisutne. Tu nije bilo riječi ni o kakvoj multikulturalnoj kooperaciji, kako je ministar naveo, jer za period osnovnoškolskog obrazovanja nisam upoznao nijednog vršnjaka koji je pohađao nastavu po hrvatskom planu i programu. Kako i bih kada su nam učionice, nastavno osoblje, lektire, hodnici, toaleti, pa i dijelovi školskog dvorišta bili odvojeni nevidljivom crtom koju su crtali oni koji danas ovakvo stanje hoće prikazati kao normalno?!
Foto: Screenshoot X / Ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman
Dvije škole pod jednim krovom trenutno
U Bosni i Hercegovini trenutno ima 56 škola koje rade po ovakvom planu i programu. Sve se nalaze u Federaciji BiH, i to u Srednjobosanskom kantonu (36), Zeničko-dobojskom kantonu (4) i Hercegovačko-neretvanskom kantonu (16).
U dokumentu „Dvije škole pod jednim krovom“: Najvidljiviji primjer diskriminacije u oblasti obrazovanja u Bosni i Hercegovini, koji je 2018. izradio OSCE, navodi se sljedeće:
„’Dvije škole pod jednim krovom’ uspostavljene su kao privremena mjera, kojoj je cilj bio da odgovori uvredljivim poslijeratnim etnocentričnim obrazovnim sistemom i da potakne povratak izbjeglica i raseljenih osoba. Privremena mjera je postala trajna uprkos naporima međunarodne zajednice da osigura njenu tranziciju. Ostvaren je ograničeni napredak, između ostalog i putem administrativnog i pravnog ujedinjenja.”
Foto: Screenshot OSCE / Lista škola u sistemu “dvije škole pod jednim krovom”
Sistem ovakve vrste obrazovanja je Dejton u malom!
Poslije rata u Bosni i Hercegovini predviđeno je postepeno skidanje luđačke košulje zvane „Dejtonski mirovni sporazum“ s ciljem stvaranja funkcionalne države. Tako nam barem govore kreatori ovog sporazuma koji su ovim sporazumom isključivo imali cilj zaustaviti rat. Ipak, zar i oni nisu mogli već tada vidjeti da će na vlasti u Bosni i Hercegovini ostati isti oni kojima je rat najviše odgovarao? Zar samim tim nisu znali da oni neće sami od sebe pokazati želju za mijenjanjem unutrašnjeg ustroja države koji im odgovara u kriminalnim radnjama koje su nastavljene poslije potpisivanja Dejtona!? Da li je ovdje riječ o naivnosti ili samo u asistenciji vezanja rukava na leđima?
Isti slučaj je i s „dvjema školama pod jednim krovom“! Naravno da će nacionalistima odgovarati podjela u obrazovanju na način koji imamo danas i lud je onaj ko misli da će isti oni kojima takav poredak stvari odgovara htjeti nešto mijenjati o ovom pitanju. Sistem „dvije škole pod jednim krovom“ nije poštivanje razlika i ne trebamo ga uvesti na teritorij cijele Bosne i Hercegovine, već ukinuti i u ova tri nesretna kantona. Ovakav sistem je način uz pomoć kojeg su nacionalisti dobili mogućnost instaliranja bolesnih ideja u mozgove koji su tek u fazi razvoja i razumijevanja stvarnosti oko njih, i to je jedini razlog postojanja odvojenih škola. Siguran sam da bi ministar bio itekako zadovoljan kada bismo ovakav sistem primijenili i na više obrazovanje, ionako nam je ovdje sve djeljivo sa tri!
Šta su djeca rekla o ovome?
Jajački srednjoškolci su svojim aktivnostima od prije nekoliko godina uspjeli spriječiti formiranje nove škole koja bi radila po principu „dviju škola pod jednim krovom”. Ova priča je već svima poznata, bitno ju je ne zaboraviti i sjetiti se da su ova djeca imala podršku od učenika i učenica, nastavnog osoblja širom Bosne i Hercegovine, regiona i svijeta. Na kraju njihove borbe dodijeljena im je nagrada „Max van der Stoel“ kao znak hrabrosti i inspirativnog aktivizma, pa bismo trebali pitati ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske da li je sada vrijeme da im se oduzme ova nagrada s obzirom na to da su radili protiv principa koje je dotični vidio u Stocu?
Foto: travnik-grad.info / Protesti srednjoškolaca ispred zgrade Vlade SBK u Travniku 2017.
Ako nekome još uvijek nije jasno šta je pogrešno i nakaradno u dvjema školama pod jednim krovom, podsjećamo na tekst koji je objavljen na našem portalu prije 11 godina. Situacija je ostala ista, sve je i dalje pogrešno i sramotno, samo u očima ministra Radmana cvjetaju ruže i sve je u harmoniji dok smo odvojeni.