Kraj iluzija: Bosna u srcu, Dejton do groba

Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava jučer je odbacilo žalbu Slavena Kovačevića, čime je preinačena prvostepena presuda donesena u njegovu korist 2023. godine. Ova odluka u suštini znači da Bosna i Hercegovina nije u pravnoj obavezi da mijenja Ustav i Izborni zakon, čime se zadržavaju postojeće etničko-teritorijalne barijere pri izboru za Predsjedništvo i Dom naroda.

Prije dvije godine Sud je donio prvostepenu presudu pred Vijećem od sedam sudija, te je utvrđeno da je Kovačević bio diskriminisan u pogledu etničkih i teritorijalnih kriterija. Budući da je dolazio iz reda „ostalih“, onemogućena mu je bila puna politička participacija. Nakon prvostepene presude Sud je pozvao Bosnu i Hercegovinu da ukloni etničke barijere koje diskriminiraju njene građane u provedbi demokratskog procesa u našoj zemlji.

Jučer smo svjedočili donošenju drugostepene presude, koja ima karakteristike suprotne presudi donesenoj prije dvije godine. Došlo je do potpunog mijenjanja pravnog okvira ovog slučaja, a Sud je odbacio Kovačevićevu žalbu te zaključio da on ne ispunjava status „žrtve“. Iako su nakon donesene prvostepene presude postojale predispozicije, Bosna i Hercegovina kao pravno tijelo ipak neće biti u obavezi da mijenja svoj ustavnopravni okvir.

Reakcije iz BiH

Političke reakcije koje su došle iz Bosne i Hercegovine nakon donošene drugostepene presude su očekivano pokazale razlike u shvatanju unutrašnjeg uređenja Bosne i Hercegovine.

Foto: Elmedin Konaković / arhiva/rtvtk.ba 

Za portal Tačno.net Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, ukratko je komentarisao sljedeće:

„Ovo je apsolutni amaterizam, jedan loš proces koji su ljudi okupljeni oko Komšića i Kovačevića poveli. Prije svega su preskočili institucije Bosne i Hercegovine, to im Sud stavlja kao primjedbu, nisu išli onim putem kojim su išle sve ostale procesne radnje kada je riječ o presudama koje su dokazale diskriminaciju Bosne i Hercegovine. Oni su u ovom procesu pisali apelaciju u ime čovjeka koji ima državljanstvo Hrvatske, Slavena Kovačevića, koji se prije toga izjašnjavao kao Hrvat, sad se izjašnjava kao ostali i tvrdi da su mu povrijeđena prava. Dakle, amaterizam koji je nanio štetu onima koji se izjašnjavaju kao ostali.“

S druge strane, SDA Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Safet Kešo za naš portal je izjavio sljedeće:

„Cijela ova priča je očigledno bila i ostala pod snažnim pritiscima hrvatske politike i lobiranja, te da je ona potisnuta iz prostora prava i pravosuđa u prostore politike. Za razliku od trojke, HDZ i u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj je shvatio važnost cijelog slučaja, njegove implikacije na građansku budućnost koja, kako je poznato, nije prihvatljiva politici HDZ-a u Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj. Nema sumnje da je ova odluka donesena na bazi akata koje nije kreirala i poslala država Bosna i Hercegovina putem Vijeća ministara, nego su interese države u ovom slučaju branile agentice čiji su mandati davno istekli i koje se nisu mogle pojaviti i legitimirati kao stranke u postupku. Trojka je sve to uredni i namjerno prespavala podilazeći čuvarima svojih fotelja, prvenstveno Čoviću i HDZ-u.“

safet keso

Foto: Safet Kešo / Fena

Na naše pitanje kako je HDZ mogao da utječe na jednu ovako visoku institiciju kao što je Sud u Strazburu, Kešo nam je odgovorio da je HDZ bio taj koji je koristio utjecaj Plenkovića u EU. On tvrdi da su na ovaj način poduzimali sve moguće radnje i korake kako bi postigli svoj cilj.

Stranke sa srpskim i hrvatskim predznakom uglavnom su pozdravile ovu odluku Suda i istakle kako Bosna i Hercegovina mora biti zasnovana na konstitutivnosti triju naroda i Dejtonskom sporazumu. Unitarnu Bosnu i Hercegovinu vide kao nemoguću jer bi, kako ističu, time došlo do uskraćivanja prava prema Hrvatima i Srbima, što bi otvorilo vrata za bošnjačku dominaciju nad državom uzimajući u obzir da su Bošnjaci većinski narod.

Demokratska fronta na čelu sa Željkom Komšićem optužila je „Trojku“ za rušenje Kovačevićevog zahtjeva jer nisu pružili potrebnu podršku ovom pitanju. Kritikovali su i rad ambasadora Bosne i Hercegovine u Strasbourgu, kojeg je imenovao Denis Bećirović, a koji nije niti prisustvovao donošenju drugostepene presude.

Iako smo također pokušali kontaktirati HDZ i DF, te dobiti mišljenje i od njih na ovu temu, nažalost nismo imali uspjeha.

Šta ova presuda znači za Bosnu i Hercegovinu?

Ova odluka Suda je u praktičnom smislu zacementirala politički status quo u našoj zemlji. Etnička i teritorijalna pripadnost će i dalje ostati glavne osnove raspoređivanja političke moći, čime se gubi ideja o građanskim principima na kojima funkcionišu sve zapadne demokratije. Reforma izbornog sistema u kojoj bi se omogućila veća angažiranost „ostalih“ i onih građana koji ne žele biti definisani isključivo po etničkoj liniji nakon ove presude svedena je na minimum.

Evropske institucije su u više navrata tražile provođenje presuda iz Strasbourga, koje ukazuju na potrebu ukidanja diskriminacije u političkom sistemu, međutim ovakva presuda će najvjerovatnije donijeti jedan drugačiji narativ i odnos na relaciji Bruxellesa i pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.

Ako je postojao pritisak na domaće političare za dogovor o ustavnim reformama, ovom odlukom je smanjen na minimum. Predstavnicima konstitutivnih naroda ovo daje prostor za održavanje statusa quo, što je dio bosanskohercegovačke političke realnosti već 30 godina.

U bliskoj budućnosti Bosna i Hercegovina bi trebala pogledati realnosti u oči i početi djelovati na način koji odgovara njenim mogućnostima u onom okviru koji će uzeti u obzir sve političke i geopolitičke okolnosti koje su se našle pred njom. Tvrdnje da je HDZ mogao utjecati na iznošenje drugostepene presude u slučaju Kovačević štete prije svega državi Bosni i Hercegovini, jer takva tvrdnja sa sobom pokreće logički domino efekt, koji se ogleda onda i u upitnosti prošlih odluka Suda u Strasbourgu. To jednostavno nije i ne smije biti narativ kojem se daje prostor iz kojeg se može djelovati na društvenu stvarnost Bosne i Hercegovine.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rijad Cerić

Rijad Cerić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
U svom višedecenijskom djelovanju najjača bošnjačka stranka uspjela je ući u skoro sve pore bosanskohercegovačkog društva. Od zastupljenosti u državnim institucijama, preko stavljanja pod kontrolu...
I ove je godine obilježavanje Blajburga proteklo uz ocjene da su ondje stradali “hrvatski vojnici”, da je riječ o “velikoj tragediji hrvatskog naroda” i da...
Budući da Zagrepčani nisu veslo sisali, a očito neki u HDZ-u jesu kad su u predizbornoj kampanji upogonili „svog dečka“ na čelu DORH-a Ivana Turudića...
Zamislite Split u iduće četiri godine u rukama HDZ-a i Željka Keruma? Nama koji smo iskusili tu nesretnu koaliciju itekako je u sjećanju što se...