Oznaka BiH

Deblji kraj zelene tranzicije: Ukrajinske i Balkanske sirovine na izvolite moćnim silama svijeta

Dok političari nude naša prirodna blaga, a EU lansira registar sirovina Zapadnog Balkana namijenjen budućim investitorima, države bivše Jugoslavije nisu kapacitirane da se odupru štetnim rudarskim projektima. Za to vrijeme, teritoriji BiH, Srbije i Ukrajine postaju strateška sirovinska baza zelene tranzicije, a velike sile utvrđuju dominaciju nad prirodnim resursima. Grupa novinara iz BiH, Ukrajine, Italije i Njemačke, analizira uticaj zelene politike na države trećeg svijeta i tehnologije rekultivacije kontaminiranih lokacija.

Solarna tajkunizacija BiH

Ekspanzija zelene energije u posljednjih nekoliko godina, otvorila je u BiH basen u najmanju ruku sumnjivih radnji, u kojem se peru milijarde maraka. Godinama se čeka implementacija tzv. prozumjera, a koče ih oni koji čuvaju mrežu za sebe.

Sin sjene: O posjeti Usame Zukorlića Sarajevu i političkoj koristi beznačajnosti

U politici ponekad najvažniji nisu oni koji nešto znaju, žele ili misle – već oni koji su se zatekli na pravom mjestu u pravo vrijeme, dovoljno prazni da ih se može napuniti tuđim ambicijama. Jedan od takvih je Usame Zukorlić, sin pokojnog Muamera Zukorlića, nekadašnjeg sandžačkog muftije i kontroverznog političara, čiji je dolazak u Sarajevo kao ministra bez portfelja – ali navodno s misijom pomirenja – prošao bez prevelikog političkog značaja, ali ne i bez simbolike.

Građani se i dalje suočavaju sa preprekama u ostvarivanju svojih ekoloških prava

BANJA LUKA / SARAJEVO – Ekološke organizacije naglašavaju da se stanje ekološke demokratije u primjeni Arhuske konvencije poboljšalo u poređenju s prethodnim izvještajnim periodom. Međutim, napredak je i dalje nedovoljan za potpuno ostvarivanje ekoloških prava građana Bosne i Hercegovine. U većini lokalnih zajednica širom zemlje, građani i dalje nemaju adekvatan pristup informacijama o stanju okoliša i suočavaju se sa značajnim preprekama prilikom pokušaja ostvarivanja sva tri stuba Aarhuske konvencije.

Metle druga Šabana

Smutna neka vremena. Nit čut šta valjano, a još teže vidit. Vrtiš kanale radija i teve, al' zalud, nigdje ništa. Ništa ohrabrujuće, ništa optimistično. Muka, pa opet muka. Sjedim tako u autu i čekam ovu moju nevoljnicu, a u tom čekanju vrtim stanice. Te tako pustim „Slobodnu Evropu“. Od čega slobodnu, sam Bog zna. Slobodnu u slobodnom svijetu. Mo'š pričat šta 'oćeš, mo'š pisat šta 'oćeš. Nit te ko sluša, nit te ko zarezuje. Lakomislen autor misli da nešto može učiniti svojom pisanijom, al' jes' vraga! Ako ko i pročita, ako ko i posluša, to je samo mala kap koja je pala u mrtvo more. Napravila nekoliko krugova, pa se onda opet sve utišalo, sve umirilo. Sve pokrila žabokrečina svakodnevnice, natovarena bremenom umornog života.

Nova sezona „Porodice“: Povratak u Avliju

Kao što Robert Duvall u Kumu igra Toma Hagena – tihog, efikasnog, odanog advokata bez kapi krvi – tako je i Halid Genjac ostao posljednji Hagen u kući zelenih. Ne zato što je mudar, već zato što je dovoljno bezličan da ne zasjeni Padrina. A Padrino se, eto, vraća. Jučer je – pod teškim oblakom nostalgije i pogrešno protumačenih hadisa – Bakir Izetbegović najavio povratak „Porodice“, i to riječima da je „pastir odgovoran za svoje stado“. U prevodu, radujte se, stoko: vraća vam se stari vlasnik, isti on...

Intervju sa prof. dr. Sead Turčalo: Izlazak iz Dejtonskog sporazuma već se dogodio!

"Odgovor države na ovaj najnoviji izazov, zasad, djeluje konfuzno i neodlučno. Sarajevo mora konačno prekinuti ovu vrstu fatalne igre. Vidjeli smo da ne pomažu ni čekanje niti stalni, truhli kompromisi. Vrijeme je za promjenu pristupa" - upozorava u razgovoru za list Preporod prof. dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Svjetska banka odobrila više od 150 miliona KM za energetsku tranziciju

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić izjavio je da će kompletna rudarska industrija, koja je decenijama predstavljala okosnicu ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, morati proći kroz tranziciju te da se posebna pažnja posvećuje mjerama socijalne zaštite i programima prekvalifikacije bivših rudara, kako bi im se omogućio prelazak u druge sektore tržišta rada.

Fra Franjo Ninić: Gdje god se ljude ubija, Razapeti Isus je među njima

Fratar Franjo Ninić, bosanski franjevac i teolog koji je svoje srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, a potom je završio studij teologije u Sarajevu. Svećenički red prima 2006. godine, da bi nakon osam godina završio postdiplomski studij u njemačkom gradu Münsteru. Tokom karijere obavljao je dužnost kapelana u Kiseljaku, radio je u redakciji časopisa „Svjetlo riječi“, a od 2014. godine djeluje u Tuzli. Od 2019. preuzeo je odgovornost vođenja župe u Zvorniku i Srebrenici, uz nastavak svećeničke službe u Tuzli gdje je dočekao i izbor novog pape Leona XIV. Kroz intervju za portal Tačno.net dotakli smo se i njegovih interesa koji obuhvataju pisanje i teološku refleksiju, sa naglaskom na teme koje se dotiču odnosa vjere prema nacionalizmu i društveno-političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.