Goran Pandža: Vrijeme je za „Dayton 2“

Organizovati „Dayton 2“ kojim bi se preuredila čitava Bosna i Hercegovina, decentralizacijom po funkcionalnim i prirodnim regijama, uz princip konstitutivnosti svih naroda i građana na cijelom teritoriju države. U ovom slučaju bi se moglo ugledati na švicarsku kantonizaciju, kako simboli regija/kant

Dayton je običan gradić od nekih 140 000 stanovnika na sjeveroistoku Sjedinjenih Američkih Država u saveznoj državi Ohio. Dobro sad, epitet običnog zvuči podcjenjivački obzirom da je sjedište svjetski renomiranih kompanija poput Reynolds and Reynolds, LexisNexis, kao i dva instituta za istraživanje i razvoj avijacije: NASIC(National Air And Space Intelligence Center) i AFRL(Air Force Research Laboratory), međutim ovo me, kao ni većinu ljudi na planeti, ne bi zanimalo da od ’95. naziv tog grada nije alfa i omega političkih odnosa u Bosni i Hercegovini.

Vjerovatno ne slutivši koliko će naziv mjesta na kojem se održavaju mirovni pregovori obilježiti politiku i svakodnevni život Bosne i Hercegovine, neki je službenik američke administracije odlučio da se o budućnosti ove države odluči baš tu, u vojnoj zrakoplovnoj bazi Wright-Patterson, nadomak Dayton-a.

Vojna zrakoplovna baza je odabrana s ciljem izazivanja strahopoštovanja kod balkanskih pregovarača, ali mogla je biti bilo koja, bilo gdje unutar SAD-a; recimo Langley pored grada Hamptona, ili Dover u Delaware-u, čime bismo umjesto tzv. dejtonskog, imali hemtponski, ili delaverski ustav.

I kao što je iz šale sarajevskih mangupa „hepek“ preko noći postao sveobuhvatljiv pojam, tako je i „dejton“ danas sastavni dio našeg jezika sa konverzijom u raznim oblicima – kao naziv za Ustav Bosne i Hercegovine, naziv firme i restorana, sinonim za pomirenje, ili neuspjeh, u zavisnosti s koje političke pozicije se posmatra itd. .

U zanimljivoj emisiji, emitovanoj na jednoj od ovdašnjih televizija povodom obljetnice Dayton-skog mirovnog sporazuma, novinari su ispitivali obične stanovnike Dayton-a o Bosni i Hercegovini. Većina Dayton-aca nije znala da se njihov grad svakodnevno spominje u maloj državi s ove strane Atlantika. Rijetki su uopšte čuli za Bosnu i Hercegovinu.

U Bosni i Hercegovini se itekako čulo za Dayton. Više od 15 godina se dejtonski mrcvarimo, pokušavamo krenuti naprijed, ali ne ide.Mirovni sporazum kojeg su 1995. godine potpisali Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman, donio je mir, ali nije stvorio okvir za funkcionalnu državu.

Svi znamo da ovako ne može dalje; i domaći političari i međunarodna zajednica. Zna to i svaki građanin ove države, ma koliko bio neupućen u političke odnose. Nepravda i nefukcionalnost države se osjeti u svakoj pori društva, pri čemu je raspad Nogometnog Saveza, koji je funkcionisao u dejtonskim okvirima, samo jedan od primjera u moru sličnih.

Rat se nastavio mirnodopskim sredstima, te je očigledno da bosansko-hercegovački političari ne mogu, niti će moći dogovoriti se, oko budućeg funkcionalnog ustavnog rješenja.

Međunarodna zajednica, osim što je balkanske političare natjerala na mir, Aneksom 10 Dayton-skog mirovnog sporazuma je preuzela i odgovornost, starateljstvo nad Bosnom i Hercegovinom, preko Ureda Visokog Predstavnika. Dakle i obaveze.

 Pred međunarodnom zajednicom stoje sljedeće opcije:

1. Ostaviti i napustiti Bosnu i Hercegovinu sa aktuelnim ustavom, nakon čega bi novi sukobi bili samo pitanje dana

2. Natjerati bosansko-hercegovačke političare na kozmetičke ustavne promjene, zadržavajući dva entiteta, ili preuređujući samo FBiH, što bi nove sukobe odložilo za 10, ili 20 godina, prvom prilikom kada OHR napusti Bosnu i Hercegovinu

3. Organizovati „Dayton 2“ kojim bi se preuredila čitava Bosna i Hercegovina, decentralizacijom po funkcionalnim i prirodnim regijama, uz princip konstitutivnosti svih naroda i građana na cijelom teritoriju države. U ovom slučaju bi se moglo ugledati na švicarsku kantonizaciju, kako simboli regija/kantona ne bi predstavljali isključivo jedan konstitutivni narod.

Prve dvije opcije vode u nove sukobe i dugoročno u srcu Evrope stvaraju tenzije slične izraelsko-palestinskom sukobu, dok treća opcija stvara okvir za stabilnost Bosne i Hercegovine i regije.

Postoje još dvije opcije – opcija raspada, ili stvaranja unitarne, čisto građandske države. I jedna i druga su suviše nerealne kako bi se uzele u ozbiljno razmatranje, te je nepotrebno napominjati da bi i u tom slučaju došlo do novih krvavih sukoba.

Postavlja se pitanje šta Evropa i Amerika žele… Šta je Bosna i Hercegovina u svjetskim okvirima? Cjelokupno stanovništvo BiH stane u dva njujorška kvarta. Ukoliko Sjedinjene Američke Države i Evropska Unija odluče da od Bosne i Hercegovine naprave funkcionalnu državu, neupitno je imaju li moć da to ostvare. Pri tome ih nikakav lokalni ksenofob poput Milorada Dodika ne može spriječiti, pa ni Rusija, kojoj entitet RS u globalnim okvirima ne predstavlja ništa.

Do međunarodne zajednice je da odluči kuda dalje. Da li Bosnu i Hercegovinu učiniti funkcionalnom i samoodrživom, bez međunarodnog tutorstva i straha od novih ratova, ili u srcu Evrope održavati stanje na granici sukoba, što bi značilo nestabilnost za cijelu regiju i Evropsku Uniju…

 Ovako dalje ne može. Siguran sam da su toga i u međunarodnoj zajednici svjesni, samo se čeka ko će prvi obznaniti da je vrijeme za „Dayton 2“.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Zar u četverogodišnjem mandatu nisu bili u stanju od dvije Prosvjete napraviti jednu ili su im podjele i unutar sebe samih glavna preokupacija. I tako...
Nedavno je snimljen dokumentarni film “To my brother”, zasnovan na istinitoj priči Džemila Hodžića, kojem mu je snajperski hitac 3.maja 1995.godine ubio starijeg brata Amela....
Tokom 2024. godine sarajevska Baščaršija će, na prijedlog Udruženja filmskih radnika BiH, biti proglašena novim Blagom evropske filmske kulture, čime se Bosna i Hercegovina najzad...
U politici je taman toliko koliko misli da se i kroz ovaj šareni mozaik, počesto sastavljen više od prljavštine nego li od čistote, može nešto...