Oznaka politika

Intervju sa prof. dr. Sead Turčalo: Izlazak iz Dejtonskog sporazuma već se dogodio!

"Odgovor države na ovaj najnoviji izazov, zasad, djeluje konfuzno i neodlučno. Sarajevo mora konačno prekinuti ovu vrstu fatalne igre. Vidjeli smo da ne pomažu ni čekanje niti stalni, truhli kompromisi. Vrijeme je za promjenu pristupa" - upozorava u razgovoru za list Preporod prof. dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Ni folklor ni politika

Spontano zaigrano kolo Bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva Sevdah iz Zagreba na crikveničkoj rivi, u blizini spomen-obilježja hrvatskim braniteljima, pretvorilo se u skandal. U središtu skandala je ''srpstvo'' kola koje navodno vrijeđa pripadnike većinskog naroda.

Ignorisanje Srpske liste znači ignorisanje srpskog biračkog tela

Generalni izbori na Kosovu završeni su 9. februara ove godine, ali Skupština još nije zaključila prvu konstitutivnu sednicu. Održano je deset zasedanja, deset puta pokušan izbor predsednika Skupštine – bez rezultata. Vreme prolazi, poslanici dobijaju platu i putne troškove, građani redovnu plaćaju taksu, jednom rečju, psi laju, karavan prolazi. Što se organizovanog karavana tiče, Kosovari još uvek putuju svaki na svojoj kamili jer ne mogu da se dogovore čija će kamila biti na čelu kolone.

Titove poruke

Malo ko danas spominje šta nam je sve govorio Josip Broz Tito od svog prvog velikog govora u Beogradu 9. maja 1945. do posljednjeg, koji je održao pred oficirima JNA 21. 12. 1979. u Karađorđevu.

Kapitalistički realizam

Kapitalistički realizam, najkraće rečeno, može se posmatrati kao uverenje i kao stav. To je uverenje da je kapitalizam jedini održivi politički/ekonomski sistem, što je jednostavna parafraza stare maksime Margaret Thatcher: „Nema alternative.“

Između energetske tranzicije i ekonomsko-društvenog kraha

Evropska unija će od prvog dana 2027. godine započeti s naplaćivanjem karbonske takse na proizvode koji se uvoze na njeno tržište. Uzimajući u obzir da je bosanskohercegovačka ekonomija u ogromnoj mjeri orijentisana na izvoz dobara na teritorij Evropske unije, postavlja se pitanje šta će ova odluka značiti za kompanije u našoj zemlji i kako bi svi nivoi vlasti trebali odgovoriti na ovaj novitet? Ovo nije usamljeni primjer jer su i drugi izazovi energetsko-ekonomskog karaktera koji stoje pred nama u rukama domaćih vlasti koje će na koncu imati punu odgovornost (ne)donesenih odluka.

Duh Ukrajine

Nekada bilo je jednostavnije, znalo se što se smije, a što ne, i kako će reagirati državni aparat nezadovoljan nekom predstavom, filmom, knjigom. Zabranit će, bunkerirati, a autor će moći lajati na mjesec, ostavljen bez posla i prihoda, u najboljem slučaju. U najgorem, zna se!

Obična ljudska mera

Mirjana Miočinović, istaknuta istoričarka i teoretičarka pozorišta, jedna je od ličnosti našeg kulturnog života koje su u toku protekle decenije s najviše hrabrosti, odlučnosti i upornosti ustajale protiv nacionalističke politike izolacije, mržnje i rata.

Princip dehumanizacije – Tamne mrlje civilizacije

Austrijski filozof Martin Buber, koji je svoju profesuru na Univerzitetu u Frankfurtu napustio 1933. godine, kada je Hitler došao na vlast, smatrao je da je termin „zlo“ moguće zameniti terminom „iščezavanje empatije“. U stanju odsustva empatije ne postoji „ti“, postoji isključivo autopercepcija uz ignorisanje misli, osećanja i ličnosti drugih.